16 dienų akcija „Erdvė be smurto“ prasidėjo J. Lapinskaitės filmu

pagal | 2020 24 sausio

Lapkričio 25-oji – tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Nevyriausybinės moterų organizacijos, kiekvienais metais, organizuoja 16 dienų trunkančius renginius, kuriais bandoma atkreipti dėmesį į smurto prieš moteris šeimoje problemą. Nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 10 d. visame pasaulyje bus vykdoma akcija, kuri Lietuvoje šiais metais pavadinta „Erdve be smurto“.

Kauno Laisvės alėja, Vilniaus gatvė ir Rotušės aikštė taps „Erdve be smurto“, o šiose gatvėse veikiančios įstaigos – akcijos ambasadorėmis. Kavinių, restoranų, barų, parduotuvių ir kitų įstaigų personalas visas šešiolika dienų segės akcijos simboliu tapusį baltą kaspinėlį ir taip atkreips lankytojų dėmesį į smurto prieš moteris problemą. Į akciją įsitraukusios įmonės taip pat gaus specialų akcijos lipduką lietuvių ir anglų kabomis „Erdvė be smurto/Violence free“.

„Šešiolikos dienų be smurto prieš moteris“ akcija suteikia galimybę dar atidžiau pažvelgti į šią aktualią problemą, taip pat gali padėti moterims ir mergaitėms išsivaduoti iš smurto gniaužtų. Akcijos renginių metu siekiama paskatinti smurtą patiriančias moteris kreiptis į moterų nevyriausybines organizacijas, kur jos gautų tinkamą pagalbą ir palaikymą, vaduojantis iš smurto. Taip pat, šiais renginiais siekiama didinti visuomenės nepakantumą smurtui šeimoje. 16 dienų Lietuvos miestuose vyks įvairūs renginiai, spektakliai, koncertai, konferencijos, parodos, diskusijos, paskaitos, taip prisidedant prie problemos viešinimo ir skatinimo kovoti prieš smurtą.

Lakričio 25 d. Kaune vyksiančių renginių ciklą pradėjo režisierės Janinos Lapinskaitės trumpo metražo filmas „(Ne)eilinė moters istorija“, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Vesta Šumilovaitė ir Tomas Rinkūnas. Filmo pavadinimas nurodo, jog nors filmas pasakoja apie paprastą merginą, jos istorija negali būti vertinama kaip eilinė dėl smurto, kurį ji patiria. Problema jokiu būdu negali tapti įprastu dalyku mūsų visuomenėje ir dėlto apie tai reikia kalbėti. Po filmo premjeros, Romuvos kino teatre, buvo surengta diskusija smurto prieš moteris tema. Pati režisierė teigė, jog dirbti su jauna komanda buvo nauja patirtis, bet kurti filmą tokia tema buvo ganėtinai didelis iššūkis. Galbūt todėl filmas nebuvo vertinamas kaip meno objektas, tai buvo labiau informacinė ir prevencinė priemonė.

Akcijos rengėjai teigia, jog tiek visuomenėje, tiek politikoje turi vykti pokyčiai šios problemos atžvilgiu. Sprendžiant šią problemą, visuomenė turi solidarizuotis, kad pasikeistų požiūris ir smurto klausimas nebūtų suprantamas vien tik kaip moterų reikalas. Smurtaujant prieš moteris pažeidžiamos žmogaus teisės, todėl kova su šia problema tampa  visų susirūpinimo reikalu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *