Artima ir tolima Jurga. Dar kartą

Kiek nedrąsiai paprašiau šios knygos. Juk tai daugybė žodžių apie karščiu, kvapais, nesuskaičiuotais kilometrais gyvenusią Jurga Ivanauskaitę. Tokią tolimą, bet tuo pačiu ir savą.

Turbūt dar buvau moksleivė, kai pavyko patekti į sausakimšą salę, kurioje užburiančiu ramiu tonu kalbėjo Jurga. Jos ryškūs plaukai, margaspalvė skara ant pečių ir tos akys, apvestos juodu pieštuku, – egzotika niūroje kasdienybėje. Kalėdoms prašydavau naujo, dar neskaityto Jurgos romano – žiemą man norėdavosi svilinančio karščio ir neįprastų personažų literatūroje. Kartu su cinamonu pagardintos arbatos puodeliu, daugybe žvakių kambaryje, ištrūkdavau iš savo pasaulio ir leisdavausi vedama Jurgos – pažinti, susipažinti, išgyventi ir palikti.

jurgos-ivanauskaites-fenomenas-tarp-siurelizmo-ir-egzistencializmo-1Jūratė Baranova, studijos „Jurgos Ivanauskaitės fenomenas: tarp siurrealizmo ir egzistencializmo“ („Tyto alba“) autorė, prisipažįsta, kad Jurgos Ivanauskaitės asmeniškai nepažinojusi, tačiau tekste leidžia rašytoją vadinti tiesiog vardu. Lyg draugę. Galbūt todėl, kad ši rašytoja jos kūrybos gerbėjams buvo sava, bet tuo pačiu ir nepasiekiama tolybė.

Lygiai kaip ir Jurga Ivanauskaitė – daugiakryptė kūrėja (plakatai, paveikslai, pjesės, romanai, poezija, kelionių pasakojimai ir kt.), kuriai pakluso ir spalva, ir kalba, ši studija nėra vienabriaunė – išsamiai aptariamas platus kūrybos spektras, paliečiamos asmeninio gyvenimo detalės, kelionės, rašytoją pažinojusieji net dalinasi kadaise rašytais laiškais. Šios moters kūrybos kelias vienus piktino, kiti laikė ją kelrode.

Suvokiant, kad apie Jurgą Ivanauskaitę galima kalbėti/rašyti tik būtuoju laiku, kad jau nebėra ateities, nebent tik ta, kad romanai virs vaizdu – bus perkelti į ekraną ir toliaus gyvens, Jurgos kūrybos tyrėjams dar yra daug darbo. Išteisinti ir iš naujo perskaityti romaną „Ragana ir lietus“, toliau rengti parodas, statyti spektaklius – darbo pakankamai.0xpK1mwh

Galima dėkoti filosofei Jūratei Baranovai už išsamią studiją, kuri bus aktuali ir literatūros mylėtojui, ir tyrėjui, ir Jurgos draugui(-ams).  Tai rimtas mokslinis veikalas, praskaidrintas nuoširdžių autorės pamintijimų, net savikritikos ir rūpesčio. Paprastai, kai viena stipri moteris kalba apie kitą stipią asmenybę, galima įžvelgti pavydą ir konkurenciją – blaivus filosofinis žvilgsnis leidžia motyvuotai vertinti, aptarti rašytojos fenomeną. Įvade rašoma: „Knyga Jurgos Ivanauskaitės fenomenas: tarp siurealizmo ir egzistencializmo“ parašyta iš kitos perspektyvos, tačiau, prisiminus Jurgos posakį „Kūryba man yra gyvenimas, o gyvenimas – kūryba“, ją būtų galima vadinti antrąja prisiminimų knygos dalimi.“ Telieka pasakyti, kad J. Baranovos atliktas darbas tik dar kartą patvirtina, jog visa, kas jau anksčiau buvo rašyta apie Jurgą Ivanauskaitę, ir ką ji pati rašė, – aktualu, nelyg dirgina tyrėjus, tikiu, kad ir skaitytojus.

Ne, tai nebus lengvas skaitymas prieš miegą, tai nėra pilna atodusių ir ašarų knyga, apie tai, kaip mes gailime išėjusios rašytojos-fenomeno. Ši studija – tvirtas, ilgaamžis paminklas drąsai, kitoniškumui, svaiguliui ir moteriai. Turime ryškų žemėlapį, leidžiantį keliauti Jurgos Ivanauskaitės tolimais kūrybos keliais tam, kad ji taptų artima – vėl, vis dar ar iš naujo.

Leidykla: Tyto Alba
Leidimo metai: 2014
Puslapių skaičius: 539

Autorė Kristina Šapytė

Komentarai
Pasidalinkite
About Jauti.lt
Troliai, sėdintys redakcijoje.