Atostogos: planuojame detales ar renkamės spontaniškai?

pagal | 2020 25 sausio

Atėjus šiltajam sezonui daugelis pradeda kurti planus ilgai lauktoms vasaros atostogoms. Vieni išsiruošia į artimesnes iškylas prie upių su baidarėmis ir palapinėmis, o kiti skrenda į užsienio šalis pasimėgauti kitokiu klimatu, kraštovaizdžiu bei kultūra. Bet ar visos atostogos atsiperka ir būna vienodai smagios? Galbūt iš anksto suplanavus kelionę nebėra nuostabos, netikėtumo jausmo ir lieka tik laukimas, o ekspromtu pasirinkus kelionę, atostogos žada netikėtus vingius bei potyrius?

Spontaniškos atostogos

a1

Dažniausiai atostogauti ruošiamasi, kai yra prognozuojami šilti orai, tačiau ne visada galima tiksliai numatyti orų pokyčius. Labai dažnai, vos pasitaikius geram orui, staiga susiruošiama išvykai prie ežero, jūros, ar net į norimą užsienio šalį. Taip negaištamas laikas kelionės maršruto ir lankytinų vietų planavimui, o mėgaujamasi pasitaikiusiomis geromis oro sąlygomis, nematytais gamtos kampeliais, lankytinomis vietomis, nauja kultūra bei netikėtais atostogų vingiais. Spontaniškų atostogų metu žmonės labiausiai atsipalaiduoja, negalvoja apie tokius faktorius kaip: kur, kaip ir kada vykti, ką aplankyti, kiek laiko tam skirti. Spontaniškos atostogos nereikalauja didelių išlaidų, planavimo pastangų, laiko eikvojimo, todėl nepavargstama nuo ruošimosi joms ir jaučiamas didesnis pasitenkinimas.

Prie spontaniškų atostogų priskiriamos ir tokios kelionės, į kurias sumąstoma leistis po dienos ar dviejų. Dažniausiai tokie atvejai pasitaiko, kai paskutinėmis dienomis netikėtai gaunami kitiems nebereikalingi bilietai ir sugalvojama vykti į įvairius vasaros festivalius ar išvykstama į norimą užsienio šalį pasidžiaugti jos gamtovaizdžiu bei klimato sąlygomis. Taip pat neretai sugalvojama nuvykti ir pasimėgauti teikiamais malonumais į Druskininkų kurortą, Vilniaus vandens parką, į Trakuose esantį „Trasalis“ poilsio centrą ar net aplankyti kaimyninius kurortinius miestus, pavyzdžiui, Jurmalą ar Ventspilį.

Jau penkerius metus atostogų neplanuojanti Daiva teigia: „Kiekvienais metais pasitaikius palankiems orams su šeima netikėtai sugalvojame išvykti prie kokio Lietuvos ežero ar į kaimynę Latviją pasimėgauti jos paplūdimiais. Neretai nuvykę porai dienų, spontaniškai pakeičiame savo planus ilgesniam laikui ar kitokiu maršrutu, tai atostogas paverčia dar įdomesnėmis“.

a3

Suplanuotos kelionės

Dauguma dirbančiųjų, iš anksto žinodami ar pasirinkdami tam tikras laisvesnes savaites būsimoms atostogoms, pradeda ruoštis ganėtinai anksti. Domimasi, kur per jas išvykti, ką aplankyti, kaip kuo geriau išnaudoti suplanuotas atostogas ir veiklą jų metu, kaip kuo maloniau praleisti laiką. Dažniausiai tokie planai yra rengiami, kai ruošiamasi pakeliauti užsienio šalyse. Planavimas praverčia, kai reikia iš anksto pasidomėti bilietų užsakymu (juk kuo anksčiau jais pasirūpinama, tuo daugiau galima sutaupyti) ar ieškant geresnio nakvynės pasiūlymo. Taip pat pravartu susidėlioti planuojamą maršrutą – po kokias šalis ketinama keliauti, kokiais būdais, kiek maždaug dienų skiriama kiekvienam miestui. Galų gale reikia pasidomėti lankytinomis vietomis, kad kelionė būtų sklandesnė, be didesnių nuklydimų ar nemalonių situacijų (pavyzdžiui, nerandant kur apsistoti).

Žinoma, tokių poilsinių ar pažintinių išvykų po užsienio šalis organizavimą galime patikėti kelionių agentūroms, kurios stengiasi kuo detaliau ir produktyviau suplanuoti mūsų atostogas. Tokios agentūros labai praverčia tiems, kurie patys nenori ar neturi laiko planuoti, dairytis nakvynių ar lankytinų vietų, taip pat nenorintiems savo atostogų planavimo paversti darbu ir rimtu ruošimusi joms. Taip pat poilsiautojai dažnai jaučiasi saugesni ir labiau užtikrinti savo būsimąja kelione, gali atsipalaiduoti ir pasinerti į jos laukiamus malonumus, kai jų kelionė nuosekliai suplanuota bei suderinta.

Kita vertus, tokiu atveju atostogoms yra išleidžiama žymiai daugiau: tenka mokėti tiek kelionių agentūrai, tiek neretai permokėti agentūros parinktuose viešbučiuose ir kelionių maršrutuose. Patiems pasiieškojus tų šalių kelionių puslapiuose, tikrai galima susirasti pigesnių maršrutų ar nakvynės vietų. Be to, patiems neįsitraukiant į kelionės planavimą, prarandama didelė dalis jaudulio, kelionės laukimo ir nekantrumo, o ir pati kelionė ne visada džiugina bei pateisina lūkesčius, nes išvyka buvo sugalvota kažkieno kito.

Planų ir ekspromto harmonija

a4

Visgi, nerekomenduojama ypač detaliai planuoti atostogų. Susidėliojus tik pagrindinius rėmus, atostogų metu jaučiamasi laisviau, nevaržo itin griežtas kelionės grafikas. Nepatariama planuoti visų lankytinų vietų, tikslaus skaičiaus dienų ar naktų kiekviename mieste, kadangi planai dažnai pasikeičia dėl nenumatytų oro sąlygų ar dėl ekspromtu papildyto kelionės maršruto. Griežtai laikantis detalaus kelionės plano, prarandamas keliavimo malonumas, skubama suspėti aplankyti visas suplanuotas lankytinas vietas ir, neretai, tiesiog pamirštama atsipalaiduoti bei mėgautis užsienio šalies kultūra, žmonėmis, gamta. Ne paslaptis, kad po itin įtemptų kelionių, žmonėms neretai prisireikia papildomų atostogų, kurių metu stengiamasi atsigauti nuo nuolatinio bėgimo pirmųjų atostogų metu.

Tad ruošiantis į tolimesnes, ilgesnės trukmės keliones, rekomenduojama į kelionės planus įtraukti tik pačius būtiniausius kelionės dalykus: nusipirkti ir susižiūrėti bilietus, galimus nakvynės variantus, preliminarius kelionės maršrutus bei norimus aplankyti objektus. Patariama internete iš anksto pasidomėti esančiais panašaus kelionių maršruto atsiliepimais ir keliautojų rekomendacijomis. Nepamirškite palikti vietos spontaniškumui ir nuotykiams!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *