Autorinis Šekspyro klausimas

„Romeo ir Džuljeta“, „Makbetas“, „Hamletas“, „Vasarvidžio nakties sapnas“, „Otelas“, „Daug triukšmo dėl nieko“ – tai tik keletas pjesių, kurias parašė Viljamas Šekspyras. Bet ar tikrai? Internete galima atrasti labai įdomią, bet mažai viešintą teoriją, kad visus “Šekspyro” kūrinius iš tiesų parašė visai kitas žmogus ar net kiti žmonės…

Anonymous_2011_film_poster

Moteris, filosofas, batsiuvio sūnus, grafas ir grupė

Vienas iš įdomesnių Šekspyro autorystės variantų yra grafienė Mary Sidney Herbert. Ji yra vienintelė šaltiniuose minima moteris. Mary Sidney Herbert buvo dviejų to meto įžymių poetų sesuo ir pati rašė įvairius literatūrinius kūrinius, taigi tikrai buvo susijusi su poezija. Taip pat ši moteris mokėjo net kelias užsienio kalbas (prancūzų, italų, lotynų ir graikų), būdama dar vaikas mokėsi muzikos pagrindų. Deja, Mary Sidney Herbert buvo moteris, dėl to savo gyvenimo laikotarpiu negalėjo svajoti apie viešą parašytų pjesių pastatymą, kas galėjo ją paskatinti pasirašyti to meto įžymaus aktoriaus Viljamo Šekspyro vardu.

Įžymus to meto filosofas, istorikas bei valstybės veikėjas Francis Bacon taip pat priskiriamas prie kandidatų į „Šekspyro“ vardą. Jis rašė tiek apie politiką, tiek apie mokslą bei filosofiją. Taip pat jis buvo pakankamai įžymus to meto advokatas, kancleris, slaptosios tarybos narys. Galiausiai buvo apkaltintas kyšininkavimu ir visų savo privilegijų neteko. Būtent dėl to manoma, jog jis pradėjo savo karjerą kaip rašytojas, prisidengiantis kitu vardu.

Dar vienas variantas yra paprasto batsiuvio sūnus Christopher Marlowe. Nors jis savo gyvenimą pradėjo kaip neturtingas vaikas, vis tiek baigė universitetą, kūrė pjeses. Taip pat manoma, kad Christopher Marlowe pažinojo ir tikrąjį Viljamą Šekspyrą, teigiama, kad šis (tikrasis rašytojas, jei toks buvo) net pasisėmė idėjų iš šio batsiuvio sūnaus.

Rašytojo gyvenimas karalienės Elžbietos I-osios laikotarpiu buvo neįmanomas ir grafams. Būtent dėl šios priežasties dažnai yra aptariama ir Edward de Vere teorija. Grafas rašė pjeses, nors jos, pagal jo biografiją, niekada neišvydo publikos. Kodėl? Dėl labai paprastos priežasties – to meto rašytojai buvo vertinami kaip žemesnė klasė už grafus, klasė, iki kurios grafai neturėtų nusileisti.

Taip pat labai įdomi yra ir grupinė “šekspyrų” teorija, kuri sako, kad visus kūrinius, kurie buvo pasirašyti Viljamo Šekspyro vardu, sukūrė keli autoriai susitarę pasirašinėti būtent tokia pavarde. Visi prieš tai išvardinti autoriai (Mary Sidney Herbert, Francis Bacon ir Christopher Marlowe) yra apsvarstomi šioje teorijoje kaip galimi bendrininkai.

Kaip yra iš tikrųjų

Taip niekada iki galo ir nebuvo įrodyta, kad Viljamas Šekspyras parašė savo pjeses ir sonetus. Kai kurių šaltinių teigimu, yra daugiau nei 60 kandidatų į tikruosius „šekspyrus“.

Filmas apie tikrojo „Šekspyro“ istoriją

„Ar gali būti taip, kad Šekspyras mirdamas neturėjo jokių knygų nes… nemokėjo skaityti? Kad jis nerašė laiškų, nes, kaip ir jo tėvas bei sūnus, nemokėjo rašyti?“ – tokiais intriguojančiais žodžiais pradedamas filmas „Anonymous“.
Filmo pagrindinis herojus – vienoje iš teorijų jau minėtas karalienės Elžbietos I-osios laikų grafas Edward de Vere. Tai žmogus, įsuktas į intrigų, melo, apgaulių, išdavysčių ir nusivylimų pilną istoriją. Jis nežino, kas yra jo motina, yra įsimylėjęs karalienę, vedęs nemylimą moterį. Visus šiuos išgyvenimus (ir daugeli kitų) jis aprašo savo pjesėse.

„Išprotėsiu, jei neužrašysiu balsų savo galvoje“ – sako Edward de Vire savo žmonai priekaištaujančiai dėl tokio pomėgio. Deja, parašytų pjesių grafas negali skelbti savo vardu, nes taip suterštų garbingą titulą. Būtent dėl to vieną dieną jis perduoda savo kūrinius jaunam dramaturgui Benui Džonsonui. Jaunas rašytojas, nenorėdamas prisiimti svetimų darbų, visas jam patikėtas pjeses tikisi statyti anonimiškai. Bet jau po pirmojo spektaklio minia įsisiautėja ir ima reikalauti autoriaus. Būtent tada ir pasirodo tikrasis Viljamas Šekspyras – įžymus to meto aktorius.

Žinoma, daugumoje sąrašų neatmetamas ir pats Viljamas Šekspyras. Juk visko gali būti, kad iš tiesų jis ir yra tikrasis pjesių autorius.

 

Komentarai
Pasidalinkite