Daniel Quinn „B istorija“ – tik tiems, kurie iš tikrųjų nėra pilka masė

pagal | 2020 25 sausio

„B istorija“ – knyga, kurią perskaitęs žmogus nebebus toks, koks buvo iki tol. Tai – neabejotinai labai vertinga ir kupina išminties knyga. Svarbiausia, kad ji atsidurtų, tų kurie sugebą ją suprasti, rankose.

Įspėjimas

Jaučiu pareigą perspėti, kad jeigu „B istoriją“ perskaitys mąstantis žmogus, jis rizikuoja pats tapti B, t. y. niekados nebežiūrėti į pasaulį, kultūrą, žmones, visuomenę, gamtą taip, kaip žiūrėjo anksčiau. Net jeigu pradžioje šį įspėjimą vertinate skeptiškai ir jis jums sukelia šypseną, nesakykite, kad neperspėjau. Beje, siūlyčiau knygą skaityti ne kaip romaną, o kaip vadovėlį – nuosekliai, įsigilinant, daugybę kartų. Tik šitaip galima suprasti bent dalį knygoje sutalpintų prasmių ir idėjų. Taip pat siūlyčiau pradėti nuo kitos šio autoriaus knygos „Izmaelio“, nes „B istorija“ yra tarsi pirmosios tęsinys (ne turinio, o idėjų prasme) ir ją suprasti nežinant pradžios yra labai sunku.

Apie ką?

Vieną kartą perskaičiusi šią knygą negaliu tiksliai pasakyti apie ką ji. Žvelgiant paviršutiniškai, „B istorija“ yra pasakojimas katalikų kunigo kelionę į Vokietiją, kur jis klausosi Antikristo, kitaip vadinamo „B“ paskaitų apie gamtą, pasaulį, kultūrą, mūsų istorijos ištakas ir daugybę kitų dalykų. Vėliau šis kunigas ima kalbėtis su „B“, klausinėti ir bandyti atsakyti į iš pirmo žvilgsnio labai paprastus klausimus apie žmogaus ir jo kultūros kilmę. Netrukus jo pasaulis jo galvoje ima verstis aukštyn kojomis. Tačiau „B“ istorija nėra tik įtraukianti įvykių seka. Čia paslėpta daug daugiau ir esu tikra, kad tas turinys, kurio negaliu konkrečiai apibūdinti, yra daug svarbesnis už tai, ką čia papasakojau. Palieku erdvės skaitytojo interpretacijai.

Kuo ypatinga?

Turbūt viskuo. Tema – aktuali kiekvienam mąstančiam žmogui, nes čia kalbama apie mus pačius. Skaitant svarbu suprasti, kad kiekviename sakinyje yra užkoduota mintis. Jeigu D. Quinn tai pasakė būtent šitaip, vadinasi, jis tai padarė tai tik todėl, kad taip reikėjo ir tai turi prasmę ir potekstę. Kalbėdamas apie pirmąją knygą „Izmaelį“, autorius teigė, kad skaitytojai geriausiu atveju suprato tik 40 ar 50 procentų knygoje skleidžiamų idėjų, bet net ir tai yra labai daug. Ar daug žinote tokių knygų, kuriose kiekviena frazė sako kažką gyvybiškai svarbaus?

Autorius

quinn

Daniel Quinn vienareikšmiškai yra išmintingas. Kaip jau minėjau, verta perskaityti ne tik „B istoriją“, bet ir kitas jo knygas, nes panašios temos yra vystomos visose jo knygose. Norintiems geriau pažinti autorių ir jo idėjas, internete yra ir video, kur jis kalba apie maistą ir populiacijos augimą, globalizaciją ir kitas problemas.

Skaityti ar ne?

Pasakysiu tiesiai šviesiai: ši knyga yra tiems, kurie turi bent kiek smegenų. Ir neverta liūdėti, jeigu neturite – yra daugybė kitų saldžių, paslaptingų ar fantastiškų knygų, kurias suprasite ir toliau „džiaugsitės gyvenimu“. Jeigu jums kaupiasi seilės išgirdus balzakų, harių poterių ar pilkų atspalvių pavadinimus, daug vilčių į šią knygą nedėkite. Pabandyti galite, bet jums ši knyga bus tiek pat nesuprantama, kiek jūs būsite jai nuobodus. Be to, atidžiai skaitydami rizikuotumėte sužinoti ką nors prasmingo, bet žalingo rausvam iliuzijų pasauliui. Tačiau jeigu vis dar manote, kad kažkas šiame pasaulyje vyksta ne taip, pastebite daugybę apgaulės visuomenėje, suprantate, kad žmogus savo dabartiniais veiksmais pasaulį tiktai griauna, ši knyga bus didelis ir labai vertingas atradimas.

Citatos

kabutės

„Revoliucijos neprasideda ten, kur žmonės mąsto senoviškai“.

„Dabar mūsų kultūros upė teka tiesiog link katastrofos, o programos – tai į jos dugną susmaigstytos lazdos, skirtos tą srovę pristabdyti. Aš siekiu pasukti upės vagą kitur, tolyn nuo būsimos katastrofos. Kai upė tekės kita kryptimi, žmonėms nebereikės skelbti jos tėkmę stabdančių programų <…>“

Šių minčių įkvėpta supratau daugybę dalykų, pavyzdžiui, mums šiukšles reikia ne rūšiuoti ir rinkti, o tiesiog jų tiek neprigaminti, ligas reikia ne gydyti, o daryti viską, kad nesusirgtum. Reikia ne spręsti esamas problemas, o surasti ir pašalinti jų atsiradimo priežastį. Kaip galite to išmokti? Tapkite B.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *