Darbo radijuje ypatumai

pagal | 2020 25 sausio

Nuo neatmenamų laikų, žmoniją saistė informacijos perteikimas įvairiausiais būdais. Pradžioje – pašto karveliais, vėliau – medijų pagalba. Sykiu nuolatinės kaitos akivaizdoje, matome plačiai veikiančią ir paveikiančią, ko gero, kiekybiškai įtakingiausią mūsų visų laikų kūrimo ir perdavimo priemonę – žiniasklaidą. Galimybė viską matyti ir girdėti apie pasaulyje vykstančius dalykus yra milžiniškas žmonijos pasiekimas. Vis tik, ar niekada nepagalvojote, koks darbas turėtų virti užkulsiuose, kuomet gauname šviežias ir kokybiškai pateiktas naujienas per informacines žiniasklaidos perteikimo priemones?

Ar klausydamiesi radijo niekada nesusimąstėte, kaip radijo laidų vedėjai sugeba be perstojo kalbėti įvairiausiomis temomis? Kaip jie sugeba malti liežuviu ir be paliovos pasakoti visuomenei apie aktualias problemas, pasiekimus ar istorijas nutikusias jiems patiems? Kaip jie sugeba visą laiką išlikti pozityviais bei geros nuotaikos? Na, o gal patys esate svajoję tapti radijo laidų vedėjais ir norite sužinoti kokius įgūdžius reikėtų turėti, norint dirbti tokį darbą?

Darbas radijuje – dinamiškas ir įvairiapusiškas

Visų pirma, darbui radijuje reikia turinčio ką papasakoti bei mokančio tai daryti žmogaus. Jis turi jausti didelį norą kalbėti, turėti daug minčių ir jas išsakyti garsiai. Na, o visų antra, radijo laidų vedėjas turi būti įvairiapusiškas, domėtis įvairiomis sritimis, ryžtingas, gabus bei praktinių žinių turintis žmogus. „Pūko“ radijo laidų vedėja Ėglė teigia, kad turintys didesnę gyvenimo patirtį radijo laidų vedėjai, atsisėdę į tiesioginio eterio kėdę iš tiesų turi daugiau ką pasakyti nei jauni, dar nepatyrę, vos tik atėję dirbti žmonės.

Norint tapti radijo laidų vedėju, reikia būti drąsiam, arba kitaip sakant, mokėti perlipti per save. Eglė yra įsitikinusi, kad dirbant gyvame eteryje reikia būti pasiruošus įvairiems iššūkiams, nes toks darbas jų reikalauja labai daug. „Ne visada pavyksta aiškiai dėstyti mintis, kartais susipina liežuvis ir sakinį pabaigi ne taip kaip norėtum. Darbas radijuje yra labai dinamiškas. Skirtingos užduotys ir vis kitos radijo laidų temos, kurių metu skambinantys klausytojai dėsto savo mintis, prieštarauja vienas kitam, o tu turi išlikti objektyvus. Trumpiau sakant, darbas radijuje yra labai įdomus, nes niekada negali žinoti kokia linkme viskas pasisuks. Kiekviena diena būna vis kitokia, nenuspėjama. Nors rubrikos ir laidos atrodo visada tos pačios, bet jų turinys kiekvieną dieną skirtingas.“ – sako Ėglė.

Šiandieninio radijo eterio esmė – improvizacijos

Tiesioginės radijo laidų transliacijos yra improvizuotos – tai ir yra viso šiandieninio radijo eterio esmė. Radijo laidų vedėjai savo vedamoms laidoms turi patys suteikti „spalvų“, įnešti gyvybės ir įtraukti klausytojus. Juk individualumas, išskirtinumas, unikalumas – tai toks bruožų derinys, kuris yra tarsi „varikliukas“ varantis ir stumiantis į priekį. Kitaip sakant, radijo laidų „asmenybe“ turi tapti vedėjo temperamentas, kalbėjimo manieros, balsas pozityvumas bei gera nuotaika. Šiandieninės radijo stotys, iš tiesų, sunkiai išsiverstų be „gyvybės ženklų“. Tokių kaip juokas ar pakikenimas gyvame eteryje, be nukrypimų nuo konkretaus teksto. Tai tiesioginiam eteriui suteikia žavesio, na ir ne paslaptis, kad tokių metodų nevengė ir pirmųjų radijo transliacijų autoriai.

Ernesta Strakšytė: „Žinios turi būti aiškios ir informatyvios, kad jas suprastų tiek vairuotojai, tiek namų šeimininkės“

„Džiugu, kad pirmas kartas labai baisus atrodė tik man, nes kolegės, ko gero, guosdamos tikino, kad viskas pavyko puikiai. Pirmą kartą vedant laidas buvo sunku rasti žodžius, kuriais reikėtų pradėti išėjimą į eterį ir kuriais reikėtų išeiti, tad pakankamai dažnai eteryje likdavo tvyroti nejauki tyla ir foninė muzika arba sakinys pasibaigdavo taip, kad išjungus mikrofoną reikėdavo raudonuoti iš gėdos ir tikėtis, kad niekas to negirdėjo. Asmeniškai man didžiausia kliūtis ir iššūkis buvo išmokti nekalbėti eteryje greitakalbe.“ – savo patirtimi radijo eteryje, dalinosi Ernesta Strakšytė.

Radijo žinių vedėjai Ernestai darbas yra ne tik perskaityti žinias kaip daugelis mano, bet ir jų ieškoti, jas rengti bei redaguoti. „Rengiant radijo žinias sunkiausia atskirti naujienas, kurios atkeliauja iš propagandinių kanalų. Labai svarbu ir tai, kad žinių pranešimas būtų šviežias. Taip pat reikia gebėti atsirinkti pašnekovus, kurie yra kompetentingi reikalingoje srityje bei gebėtų kalbėti be užuolankų ir glaustai pateikti reikiamą informaciją. Itin svarbu korektiškas bendravimas ir žinių pateikimas. Žinoma, nederėtų pamiršti ir žinių intonacijos, kuri visiškai skiriasi nuo laidų vedėjo kalbėjimo tono. Žinios yra atskira sritis, kuriai reikia ruoštis, kurią reikia išmanyti, kad galėtum paruošti naujieną nepraleisdamas svarbiausios informacijos ir nepakeisdamas konteksto bei paruošti ją pakankamai trumpą, kad ji atitiktų radijo eterio formatą. Naujienas reikia trumpinti, perrašyti ir supaprastinti. Žinios turi būti aiškios ir informatyvios, kad jas suprastų tiek vairuotojai, tiek namų šeimininkės“ – kalbėjo Ernesta.

vdas

Darbas radijoje laidų vedėjui tampa gyvenimo būdu

Darbas radijuje, laidų vedėjams tampa gyvenimo būdu, hobiu, malonumu ir netgi antraisiais namais. Ryškus pagrindinis profesinis bruožas – objektyvumas, kuris išlieka ne tik darbe, bet ir asmeniniuose gyvenimuose. Tavo reputacija turi būti nepriekaištinga, na, o tokiam darbui privalai būti atsidavęs tiek profesine, tiek asmenine prasme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *