„Everestas“ – kvapą gniaužianti kelionė į pasaulio viršūnę

pagal | 2020 26 sausio

Iki 2014 metų sniego griūties, kuri nusinešė 16 gyvybių, 1996 metų gegužės mėnesio įvykiai buvo tragiškiausi Everesto istorijoje. Nelaimė sulaukė didžiulio žiniasklaidos dėmesio, nemaža dalis išgyvenusių ekspedicijos dalyvių savo įspūdžius išspausdino memuarinėse knygose. Buvo tik laiko klausimas, kada šią tragišką istoriją kas nors pasiryš perpasakoti didžiuosiuose ekranuose. Tas laikas jau atėjo – šį rudenį kino teatrus pasiekė režisieriaus Baltasar Kormákur drama „Everestas“.

Everest-Movie-2015-Josh-Brolin-Jake-Gyllenhaal-Jason-Clarke

Žinomi veidai ir vardai

Prisipažinsiu – apie 1996 metų įvykius iki filmo peržiūros net nebuvau girdėjusi. Kalbant apie šį filmą, mano dėmesį pirmiausią patraukė solidi aktorių komanda – iš „Beždžionių planetos aušros“ žinomas Jason Clarke, mano vieno iš mėgstamiausių serialų „Kortų namelis“ veidai Robin Wright ir Michael Kelly ir, žinoma, Jake Gyllenhaal, kuris vaidina praktiškai visuose geriausiuose šių metų filmuose (ir kurio pavardės aš vis dar negaliu taisyklingai ištarti…). Tarp veikėjų turėčiau paminėti vieną pavardę, kuri taip pat mane suintrigavo. Tai – Jon Krakauer, amerikiečių žurnalistas ir keliautojas. Iki filmo aš jį žinojau kaip knygos „Į laukinį pasaulį“ autorių.

everest

Nuotykiai tęsiasi

Iš pradžių žinomi aktorių veidai truputį trukdo įsijausti į pačią istoriją. Vis dėlto greitai dėmesį prikausto įspūdingi gamtos vaizdai. Ypatingai šią juostą žiūrint 3D formatu, vaizdai kylant ir leidžiantis aukščiausio mūsų planetos kalno šlaitais ne tik žavi, bet ir dar labiau įtraukia. Filmo nuotaikos kaitą, atrodo, jauti visu savo kūnu ir siaubingą audrą išgyveni kartu su ekrane stebimais veikėjais.

Tačiau filmui pasibaigus nuotykiai tęsiasi. Filmo kūrėjai dažnam sužadina smalsumą, todėl po peržiūros ne tik mano pažįstami, bet ir aš visą naktį praleidau internete domėdamasi tikraisiais įvykiais, žiūrėdama dokumentinius filmus, o minėta Jon Krakauer knyga „Into Thin Air“, už kurią autorius buvo nominuotas ne vienai JAV literatūrinei premijai, jau atsidūrė mano „to-read“ sąrašo viršuje.

homepage_Everest_2015_1

Jon Krakauer ir „Everest“

Sakoma, kad didžiulis iššūkis Holivudo meistrams būna tada, kai pasakojama tikrais įvykiais paremta istorija, o jos liudininkai vis dar gyvi. Tad, kaip „Everest“ vertina tie, apie kuriuos šis filmas pastatytas? Jon Krakauer žodžių į vatą nevynioja ir Kormákur darbą išvadino „Visišku š…“. Pasak jo, filmo kūrėjai per daug nutolo nuo faktų ir per daug leido vaizduotei interpretuoti įvykius. Tuo tarpu paklaustas kaip pats vertina tai, kas įvyko prieš beveik dešimtmetį, J. Krakauer gailisi, kad išvis sutiko vykti į ekspediciją.

“Everest is not real climbing. It’s rich people climbing. It’s a trophy on the wall, and they’re done. When I say I wish I’d never gone, I really mean that,“ sakė jis.

Apibendrinant

Režisierius Balstasar Kormákur ir kiti filmo kūrėjai turėjo sunkią užduotį – sukurti filmą ir papasakoti įvykius, kurie jau buvo daugybę kartų perpasakoti žiniasklaidoje, literatūroje ar dokumentiniuose filmuose „Dark side of Everest“ (2003) bei „Storm over Everest“ (2007). Tačiau su užduotimi kūrėjai puikiai susitvarkė. „Everestas“ – tikras kino įvykis ir viena geriausių šio sezono premjerų. Jis įtraukia, jaudina ir gniaužia kvapą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *