Forever alone, trollface ir viskas, ką turi žinoti

pagal | 2020 26 sausio

Tave bevažiuojantį automobiliu sustabo policininkas. Jis prieina prie vairuotojo lango, Tu jį atidarai. Paduodamas savo teises bei kitus dokumentus pasakai policininkui „tai ne tie droidai, kurių jūs ieškote“. Policininkas paėmęs dokumentus nusišypso ir juos atiduodamas pasako „ne, tai ne tie droidai, kurių mes ieškome“. Mėmių megėjas turėtų suprasti, kad tai yra populiari visame pasaulyje frazė iš „Žvaigždžių karų“, kuri tapo mėme.

Truputis istorijos. 1976 metais Richard Dawkins parašė knygą „Savanaudis genas“. Joje pirmą kartą buvo panaudotas žodis „mėmė“ (angl. Meme  /ˈmiːm/; meem). Turbūt dauguma studentų yra girdėję, kas tai yra, bet galiu garantuoti, kad dauguma nežino nei kur tai atsirado, nei ką jos iš tiesų reiškė. R. Dawkins yra pasakęs: „Memų pavyzdžiai yra melodijos, lengvai pagaunamos frazės, drabužių mados, būdas žiesti puodus“. Galime teigti, kad mėmės arba memai (priklauso nuo tarimo, bet aš naudosiu žodį mėmė) yra sukurti atkartoti tai, kad vyksta mūsų gyvenimuose.

Internetinės mėmės pirmą kartą pasirodė apie 1998 metus. Viena iš anksčiausių mėmių yra vadinamasis „Hampster dance“. Kanadietis studentas iš kelių nuotraukų sukūrė GIF formato trumpą vaizdelį kuriame graužikai šoko 4 judesių šokį. Per kelis mėnesius šis vaizdelis buvo peržiūrėtas tik apie 800 kartų, tuomet vieną dieną peržiūrų skaičius staiga šoktelėjo iki 15.000. Ši mėmė sklido per blog‘us, elektroniniu paštu, lipdukais, klijuojamais ant mašinų buferių, ir netgi įvairiose televizijos laidose.

Interneto grandai. Tokios mėmės, kokias mes žinome dabar, atsirado apie 2009 metus internetinėje svetainėje 4chan.org (silpnų nervų žmonėms nepatariu joje lankytis). Dabar 4chan.org lankomumu lenkia jaunimo tarpe labai populiari internetinė svetainė 9gag.com. Tarp šių dviejų grandų įsivyravo tikras karas, vieni, tikrąja ta žodžio prasme, nekenčia kitų ir bando užversti priešininkų svetainę kvailomis nuotraukomis arba įrašais. Kažkur tarp šių dviejų mėmių skleidėjų norėčiau įterpti mano kurį laiką mėgstamiausiu buvusį internetinį puslapį memebase.com. Ši svetainė labai patogiai suskirstyta į kategorijas pagal jūsų pačių norus, taip pat joje yra „mėmių generatorius“, kuriame gali pats susikurti mėmę, bei visų esamų mėmių sąrašas.

Žinok savo mėmę. Pastaruoju metu labai išpopuliarėjo posakis „trolinti“. Jis kilo iš mėmės pavadinimu „trollface“. Originaliai ji atsirado kaip fizikinių dėsnių iškraipymo ir loginio mąstymo mišinys. Ilgainiui šis priežodis tapo dažno jaunuolių geriausiu draugu. Apgavau draugą – patrolinau! Deja, nepataikei. Visada laikausi nuomonės, kad jei nežinai apie ką kalbi, tada geriau išvis patylėti. Taip pat yra ir su šiuo fenomenu. Visa „trolinimo“ esmė yra „parduoti“ kažką, kas yra visiškai absurdiška ir ganėtinai kvaila, ir tai įvilkti į tokį drabužį, kad jūsų „pirkėjas“ ne tik patikėtų, bet ir su tokiu pačiu užsidegimu pats „parduotų“ tą mintį savo draugams (aišku, šis pavyzdys yra labai supaprastintas ir tik vienokio tipo, todėl per daug į jį žiūrėti nereiktų). Turbūt visi girdėjote bei matėte R. Black „Friday“. Taip pat, bene visi matė akciją, kurioje galėjome nulemti alkoholinio gėrimo pavadinimą. „Friday“ atsirado tik mūsų /b/rolių iš 4chan.org dėka, kurie paprašė savo /b/rolių iš viso pasaulio balsuoti už visiems labai patikusį pavadinimą. Tai jau yra pakankamai didelio masto „trolinimas“.

Palinkėjimas.  Pabaigai norėčiau apšviesti savo draugus studentus ir patarti nesilankyti tokiose save žeminačiose svetainėse, kurios tiesiog perkuria internetines mėmes lietuvišku pavidalu. Jos yra sukurtos anglų kalba ne šiaip sau. Verčiant iš anglų kalbos jos neatrodo tokios juokingos. Todėl skatinu apsilankyti mano jau minėtose svetainėse (priminsiu, 4chan.org  nerekomenduoju tiems, kurių nervai silpni).

Guy Fawks veidas, kuris tapo mėme. Lenkijos parlamento nariai jas prieš veidus laiko kaip protestą prieš esamus sprendimus. Ši mėmė turi kovos prieš esamą santvarką reikšmę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *