Gatvės meno virtuozas

pagal | 2020 26 sausio

Iki šios vasaros niekada gyvenime nesižavėjau graffiti – tai laikiau paprasčiausiu sienų terliojimu, o menu pavadinti šią veiklą niekada neapsiversdavo liežuvis. Nesuprasdavau žmonių, kurie purškiamais aerozoliniais dažais gadina visuomeninį turtą, mūsų miestų ir miestelių, savivaldybių ir taip gan šykščiai dailinamus pastatų fasadus, rašinėdami visokius kreivus šleivus tik patiems „rašytojams“ tesuvokiamus burtažodžius. Štai, ne per seniausiai suvokiau, kas nulėmė tokį mano cinizmą – aš tiesiog niekada nebuvau mačiusi tikro graffiti meno pavyzdžių. Nemačiau graffiti darbų, kuriais miestiečiai ir miesto valdžia galėtų didžiuotis, naudoti juos kaip turistus priviliojančią atrakciją, nebuvau mačiusi piešinių ant sienos, kurie išmuštų iš vėžių, priverstų sustoti, susimąstyti, keltų revoliuciją tavo širdyje ir aplinkinių protuose. Visa tai buvo stulbinantis atradimas per tuos kelis mėnesius, praleistus Bristolyje, Didžiosios Britanijos mieste, iš kurio kilęs vienas garsiausių pasaulyje anoniminių graffiti menininkų Banksy.

Paslaptingasis maištautojas

Banksy – po šiuo pseudonimu slepiasi talentingas artistas, graffiti kūrėjas, tapytojas, politinis aktyvistas ir režisierius. Jo piešiniai nėra vien profesionalios technikos pavyzdys, bet žavi savo konceptualumu, subtiliai ir išradingai sukrečia juodojo humoro perliukais, nustebina, šokiruoja ir kartu skatina žiūrovą mąstyti. Jis nebijo parodyti to, kas yra nepatogu, visuomenėje vargu ar toleruojama, tačiau sėkmingai klesti; su humoru pašiepti sudėtingas socialines temas – ištikimybę, meilę, šeimą, politiką; pažvelgti į aktualijas kitu kampu. Nemažai jo darbų dedikuoti socialinių-politinių problemų išryškinimui. Tarkim, daugelyje darbų ant sienų Banksy smerkia monopolistinę prekybą – skatina žmones boikotuoti prekybos monstrus ir remti lokalius prekeivius. Dar vienas itin žavus ir kontraversiškas faktas apie Banksy – šis menininkas sugeba būti visuomeniškai aktyviu, bet tuo pačiu išsaugoti anonimiškumą. Mažai kas težino jo tikrąjį vardą ir tapatybę, o Bristolio garsenybių parodoje, M-Shed galerijoje, vietoj jo portreto puikuojasi juodas siluetas.

Geriau vieną kartą pamatyti…

Galėčiau ilgai pasakoti apie Banksy darbus ir apie tai, kaip vaikštinėdama Bristolio ir Londono gatvėmis akimis ieškodavau kokių nors džiuginančių ir netikėtų siurprizų (žinoma, negalima teigti, kad visi originalūs darbai šiuose miestuose yra Banksy autorystė, tai gali būti ir gabių jo pasekėjų kūryba). Vis tik geriau vieną kartą pamatyti, negu šimtąkart išgirsti. Jeigu krautis lagamino ir skristi į Angliją šiuo metu neketinate, siūlau bent jau paganyti akis tinklalapyje www.banksy.co.uk  bei turint laisvesnį vakarą pažiūrėti Banksy filmą „Exit through the gift shop“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *