„Hauso“ pabaiga. Everybody dies.

pagal | 2020 24 sausio

7920 minučių, 132 valandos arba 5,5 paros – tiek laiko aš praleidau žiūrėdamas „Hausą“, kol jis gegužės 21d. ėmė ir pasibaigė. Nuo to tepraėjo pora savaičių kol supratau, kad kažko mano vakarams trūksta. To neaiškaus jausmo paskatintas atsirado ir šis įrašas apie vieną mėgstamiausių mano serialų. Jei dar nežinot, apie ką aš, jūs tikriausiai paskutinius aštuonis metus gyvenot šprotų dėžutėj. Bet velniai nematė, nežinantiems pasakysiu, kad „House M.D.“ yra ligoninės drama, kurioje viskas sukasi aplink vieną figūrą – Gregory House – nepakenčiamo charakterio genijų, sugebantį išnarplioti pačias painiausias ir sudėtingiausias pacientų bylas. Vienas didelis spoiler alert, nepažadu, kad neišplepėsiu per daug, tad jei dar ne viską matėt – skaitykit atsargiai.

Tęsiant apie laiką ir skaičius, per tuos 8 metus pasikeitė daug kas, ypač pačiam Hausui, vis rečiau atpažįstamam tikruoju vardu – Hugh Laurie. Jis iš eilinio britų komedianto tapo daugiausiai pasaulyje už epizdoą uždirbančiu televizijos aktoriumi (~700tūkst. dolerių) gavusiu 2 „auksinius gaublius“, bliuzo atlikėju, kurio pirmojo albumo kopijų gimtojoje Jungtinėje Karalystėjė buvo parduota beveik 200tūkst., o žurnalas People jį įtraukė į seksualiausių vyrų 100-tuką. Apie Hugh Laurie fenomeną galima ir knygą parašyti, berniokas pradėjęs karjerą kaip vienas iš humoristų dueto „Fry and Laurie“ narių, savo šlovės valandos sulaukė tik būdamas 45-erių, kai įspūdingai pametęs britišką akcentą laimėjo aktorių atranką ir tapo žymiausiu gydytoju planetoje. Pasirinkimas buvo toks geras, kad niekas nė neįsivaizdavo, kas šiam vaidmeniui būtų tikęs labiau. Nors serialas baigėsi, tačiau tikroji Hugh Laurie karjera tikriausiai dar tik prasideda. George Clooney atspirties taškas juk irgi buvo ligoninės koridoriai.

Pirmi sezonai buvo fantastiški – įdomios bylos, priverčiančios pamiršti, kad medicina nesidomiu ir joje absoliučiai nieko nesuprantu, visiškai skirtingi ir nesuderinami komandos nariai, vaidinami puikių aktorių (Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jesse Spencer) dirbantys vienam tikslui ir, pagaliau, centrinė figūra – medicinos Šerlokas Holmsas, tiesiog traukiantis savo nepatrauklumu ir radikaliais darbo metodais. Egocentriškas, ciniškas, viską aplink save griaunantis ir nuo vaistų priklausomas daktaras, toks buvo naujasis pagrindinis herojus, kurio lyg ir niekas neturėtų mėgti. Kažkas šviežio ir be proto drąsaus, o sugebėjimai tokį protagonistą paversti visgi be galo mėgstamu – ne kas kitas kaip scenaristų ir režisierių meistriškumo įrodymas.

Vėliau pirminė euforija žiūrint ėmė slūgti, nes serialo struktūra pasidarė pernelyg pažįstama. Sužinojau, kad pirmi trys diagnozės spėjimai vis tiek neteisingi ir tik pablogins paciento būklę, net patys gydytojai pradėjo juokauti „it‘s never lupus“. Supratau, kad nesvarbu kaip arti mirties slenksčio būtų pacientas, jis saugus, nes 40-tąją serialo minutę Hausas, pjaustydamas su Wilsonu morkas, vis tiek mąsliai sužiurs į tolį ir suras ligos sprendimą. Medicininei daliai pabodus vis dar liko santykiai tarp veikėjų, jų vidinės dramos ir puikus humoras, daugiau negu pakanka. Galiausiai, juk ne apie mediciną šis serialas išvis.

Ir kažkur 3-čiame ar 4-tame sezone aš pradėjau norėti serialo pabaigos, žinau, keista, bet viskas tiesiog dėl to, kad mylimas serialas baigtųsi pasiekęs auksčiausią tašką, o ne užsiimtu procesu angliškai vadinamu dead horse beating. Gaila, tačiau paskatinti fenomenalios sėkmės serialo kūrėjai įgavo pagreitį ir nė nesirengė sustoti. Jie įsipatogino ir užsnūdo, toliau kepdami neblogą epizodą po neblogo, tačiau nebepasiūlydami nieko ypatingo. Buvo keletas bandymų elektrošoku prikelti apmirėlį išmetant įdomesnį, ne pagal tradicinę  formulę sukaltą epizodą. Pavyzdžiui, mano mylimas „Broken“, kuriame 6-tojo sezono pradžioje Hausas patenka į psichiatrinę ligoninę, ar dviejų dalių („House’s Head“ ir „Wilson’s Heart“) trileris ketvirto sezono pabaigoje, privertė atleisti visas nuodėmes ir naiviai tikėti, kad nuo šiol viskas bus kaip senais gerais laikais.

Gerokai prieš jam prasidedant kūrėjai pranešė, kad 8-tasis sezonas bus paskutinis. Kartu su kitais fanais išsižiojęs galvojau: „Va čia tai buuus“. Nebuvo. Nors Hausas ir buvo lyg tarp kitko įmestas į kalėjimą, o prie komandos prisidėjo pora gydytojų (iš kurių viena, kaip visada, be proto graži (gūglint Odette Annable)), viskas tėkėjo daugiau mažiau ta pačia vaga. Hauso gyvenime nelikus Cuddy (Lisa Edelstein), dingo meilės elementas, kuris buvo vienas serialo variklių, generavęs krūvą gerų pokštų ir kvailų poelgių. Buvo bandyta įkišti surogatą – žavios lenkaitės Karolina Wydra vaidinamą Dominika House, kurią 7-tajame sezone Hausas vedė norėdamas padėti jai gauti leidimą gyventi JAV, bet ši tema paliesta buvo labai paviršutiniškai. Ir tik likus trims epizodams iki serialo pabaigos užkuriama šiokia tokia įtampa, tačiau net ir labai norint sunku tikėti, kad kažkas tikrai reikšmingo įvyks. Atėjus finaliniam epizodui griausmingu pavadinimu  „Everybody Dies“, David Shore visgi nenužudė nieko ir duris užtrenkė (tiksliau, atsargiai uždarė) gan chaotiška atsitiktinumų virtine, į kurią susikvietė bene visus kada nors seriale pasirodžiusius aktorius. Gal dėl noro įtikti jautresniems žiūrovams, gal dėl komercinių sumetimų, bet iš prigimties gan tragiško serialo pabaigą matome vis tiek laimingą.

Puikus serialas tas, kuris išlaiko dėmesį nuo pat piloto iki paskutinio epizodo. Tam „Hausui“ kartais pritrūkdavo drąsių, gal net šokiruojančių ir nepopuliarių sprendimų, tokių, kaip kad ėmėsi  „Game of Thrones“  kūrėjai nurėždami savo protagonistui galvą pirmojo sezono pabaigoje ar tokių, kuriuos vos kiekviename epizode demonstruoja  „Breaking Bad“. Ir visgi nė velnio nesigailiu tų parų praleistų spoksant  „House M.D.“, nes laikas buvo praleistas tikrai gerai, o komanda išlaikiusi aukštą darbo lygi 8 metus verta aplodismentų.

P.S. Forumų gyventojai pusiau juokais, pusiau rimtai kalba apie „Chase M.D.“ atsiradimą. Gerai pagalvojus – ne tokia ir beprotiška idėja, tad kas ten žino, gal Princeton-Plainsboro dar išvysim ekrane.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *