Infantilizmo ir propagandos pliūpsniai „Feisbuke“: nuo primityvaus humoro iki liaupsių Sovietų Sąjungai

pagal | 2020 26 sausio

Turbūt kiekvienas Facebook’e mėgstame bent kelis puslapius ir sekame bent kelis visuomenės veikėjus. Patinka „Pretty little liars“ serialas? Pamėk puslapį ir sek visas naujienas, žiūrėk video. Mėgsti Mantą Katlerį? Prašom, gali net nepakvietęs jo į draugus, sekti kiekvieną pasisakymą. Tačiau šiame socialiniame tinkle yra ir tokių puslapių, kurie lengvai (arba ne) šokiruoja.

„Mi casa tu casa“

11873809_1668245830100990_6694648613724516526_n

Vienas iš tokių puslapis „Mi casa tu casa“.  Aš jį atradau neseniai, nors panašu, kad jis labai populiarus ir mėgsiamas daugumos mano Facebook’o draugų. „Never regret something that made you smile“ skelbia puslapio aprašymas. O jame talpinami  paveikslėliai su „giliais“ pamąstymais, kurie dažnai būna užrašyti su gramatinėmis klaidomis: „Jei būčiau degtine, būčiau auksine“ skelbia vienas toks memas. Kitas bando pakaučinti gyvenimiška išmintimi: „Niekada nepasiduok ir pamatysi, kaip pasidavinėja kiti.“ Kodėl šis puslapis toks populiarus ir netgi ne tik tarp paauglių? Ką ten randa suaugę ir, rodos, išsilavinę žmonės?„Nerašydamas jai, tu ją mokini gyventi be tavęs“. Bandysiu įtikėti, kad dauguma žmonių laikina šį puslapį norėdami pasišaipyti.

„Mažoji mergaitė Mašenka“

Kitas toks puslapis „Mažoji mergaitė Mašenka“, kurį taip pat mėgsta dauguma mano pažįstamų. Niekaip nesuprantu, kodėl prie šių vidurinio amžiaus moteriškės juokelių yra prilipdyta animacinio filmo herojė? „Vyriškas pasididžiavimas, ne tai, kas – kelnėse, o tai, kas – garaže!.. O, tai, kas kelnėse – moteriška laimė..“

12043084_932653803471942_351006424973216793_n

Puslapis yra mažumėle propagandinis. Propaganda yra užslėpta, bet tokia ir yra baisiausia, nes ją ne visada supranti. Keletas Mašenkos propagandos pavyzdžių: „Yra tik dvi žvaigždės –Aš ir Kremliaus“, „LietuvaLiūdnai Išvažiuojančių Emigrantų Tauta, Užknista Valdžios Absurdiškumo“. Beje, dėl paveikslėlio su šiuo užrašu kilo didžiulis šaršalas. Dauguma žmonių pasipiktino įžvelgę propagandą.  Ypač pasipiktino  žurnalistas Andrius Užkalnis, tad Mašenka jam „gražia“ lietuvių kalba pasiūlė numesti svorio ir vartoti vaistus nuo šizofrenijos pagal gydytojo nurodymus, o ne ryti saujomis. Matyt, tų vaistų dauguma žmonių prigėrė, nes puslapio paskirtis aiškesnė, negu aiški.

„Gyvenimo kritika“

10431501_884889918199881_7368603806011606673_n

Puslapis „Gyvenimo kritika“ jau atvirai skleidžia neokomunistinę propagandą ir kursto neapykantą žydų, partizanų ir, rodos, visų, kas negarbina Sovietų Sąjungos atžvilgiu. Puslapį seka net 4.365 žmonės. Puslapio aprašymas „Lietuvos buržujinė pseudo – valdžia yra Lietuvos tautos PRIEŠAS, su kuriuo anksčiau ar vėliau teks kovoti pačiai tautai, siekiančiai išsilaisvinti“. Puslapyje pateikiama, kad neva visi lietuviai nekenčia rusų, juos vadina vatnikais, kursto karą Ukrainoje ir Lietuvai geriausia būtų Rusijos Federacijos sudėtyje. Vienoje puslapio nuotraukoje vaizduojamas „Nematomo fronto“ režisierius ir „Blue/Yellow“ paramos Ukrainai grupės įkūrėjas Jonas Ohmanas. Užrašas po apačia skelbia, jog „Žydas, turintis Švedijos pasą, laikantis lietuvišką afrikinę vėliavą nėra ir negali būti lietuviu, bet jis gali būti karo provokatoriu“. Kita nuotrauka su dailia musulmone skelbia, kad „Tik padorios, išsilavinusios musulmonės, kurios gyvena Rusijoje, gali grąžinti lietuvaitėms padorumą, savigarbą ir meilę“.

Štai kokių „linksmų“ puslapių yra Facebook’e, kuriuos mėgsta net ir, atrodo, išsilavinę žmonės. Aišku, kartais labai sunku atskirti ribą tarp nekalto juoko ir to, kas jau nebėra nekalta. Dažnai žmonės palaikina kokį nors puslapį ir pamiršta, bet, kaip matome, kartais reikėtų pasirausti giliau.

P.S. Kalbėjau su mergina, kuri seka „Gyvenimo kritikos“ puslapį. Ji nori „suprasti visas pozicijas“. Ką čia ir bepridursi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *