„Įniršis“ – karo idealus palikite už durų

pagal | 2020 26 sausio

Į kino teatrus atkeliauja “Įniršis” (angl. Fury). Atkeliaus ir nukeliaus turbūt nesulaukęs viso pelnyto dėmesio iš kino žiūrovų. (O gal aš klystu?) Kodėl? Todėl, kad tai filmas apie amerikiečius karius finaliniu Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu. Tokių filmų jau prikurta begalybė, ir atrodo, kad antrą kartą dviračio neišrasi. Tačiau režisierius (ir scenarijaus autorius) David Ayer sugeba sukurti vertą dėmesio karo filmą.

A-lygio komanda

pop-verse.com

Pradėkim nuo to, kad į kino sales (didžiąją) dalį žiūrovų sutrauks garsios pavardės: The Walking Dead žvaigždė Jon Bernthal, Michael Pena, iš Transformers pažįstamas (ir šiemet skandalais pasižymėjęs) Shia LaBeouf bei, žinoma, mūsų numylėtasis Brad Pitt. Vis dėlto man didžiausią įspūdį paliko komandos jaunėlio Logan Lerman vaidyba. Aktoriai puikiai susitvarkė su sunkiais (įvairiomis prasmėmis) vaidmenimis. Komanda ruošėsi šiam filmui apie penkis mėnesius iki filmavimo pradžios. Rengiantis vaidmenims jie ne tik susitiko su karo veteranais ir kalbėjosi apie jų patirtis, bet ir praėjo karinius mokymus vadinamuose bootcamp’uose. O Shia LaBeaouf pats išsitraukė dantį ir nesiprausė viso  filmavimo metu(tai turėjo padaryti filmavimą ankštame tanke dar „smagesnį“).

pop-verse.com

Atvirai apie žiaurumus

Dažniausiai karinių juostų nežiūriu. Vien dėl to, kad neretai tai būna „šaudom-gaudom“ tipo filmai persigėrę besitaškančiais kraujais.Kuo „Įniršis“ kitoks? Taip, jame pamatysi šlykščių vaizdų, tačiau David Ayer sugeba sužaisti daugiau per emocijas nei veiksmą – pagrindinėse veiksmo scenose žiūrovas pajaučia stiprius emocinius išgyvenimus. Tuo tarpu karo šlykštybės, pavyzdžiui, kalnai pūvančių sutraiškytų lavonų, perteikiami… kasdieniškai. Tu juos matai, bet jie nekelia didelio šleikštulio. Akimirką lyg ir suvoki, kaip jautėsi tie, kurie tai išgyveno – tai buvo jų kasdienybė, jų norma. Ir tuo pačiu tai kažkas nesuvokiamo, kaip sakė vienas veikėjas filme „Tavo akys tai mato, bet smegenys nesugeba suvokti.“ Tai nėra istorija apie narsius vyrus, kurie laimi vien dėlto, kad kilnumas ir teisybė turi triumfuoti. „Idealai yra taikūs, istorija – žiauri“ – filme naujoką moko seržantas Don Collier. Tai istorija apie žmogiškumą kare, apie tai, kad tamsiausiomis akimirkomis ne visada savyje atrasime narsos elgtis taip, kaip iš mūsų tikimasi. Tai istorija apie siekį neprarasti savęs ir savo idealų, ir siekio įvykdyti savo pareigą iki galo.

pop-verse.com

Ir vis dėlto…

Ir vis dėlto į akis krenta techninės juostos kliurkos.Pavyzdžiui, ta pati scena vieną akimirką vyksta dienos šviesoje ir tada staiga viskas aplink tamsu lyg naktį gūdžioj girioj. Arba vienoje scenoje vienas veikėjas aplieja kitą veikėją, tačiau po sekundės aplietasis sėdi sausas. Filmo antroje pusėję yra scena, kurioje girdime žygiuojančius ir dainuojančius esesininkus, tačiau atkreipkite dėmesį į karius – nė vieno iš žygiuojančių kareivių lūpos nejuda.

Apibendrinant
Išbaigtame scenarijuje atrandame skirtingi veikėjus, kurie sukuria stiprius dialogus. Sveikintinas ir filmo kūrėjų dėmesys siekiant atkurti kuo daugiau karo scenų autentiškumo. Tai 2 valandų emocinga ir gyvenimiška kelionė per karo zoną, į kurią leistis verta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *