Įžymusis Joseph Kony. Istorija iš arčiau

pagal | 2020 27 sausio

Dar tik truputį daugiau nei dvi savaitės praėjo nuo youtube.com svetainėje paskelbto video „KONY 2012“, kurį išplatino „Invisible Children“ judėjimo aktyvistai, o video ir jo herojus Joseph Kony susilaukė milžiniško pasaulio dėmesio. Vieni tai smerkė, antri piktinosi, treti netikėjo, tačiau abejingų neliko. Bet ženkim žingsnį atgal ir pradėkim istoriją nuo pradžių.

Joseph Kony dabar visiems žinomas, kaip Ugandos partizanų grupės, kuri vadinasi „Lord’s Resistance Army“(LRA) vadas. Kony gimė 1961 m. Odekos kaime, į rytus nuo Gulu miesto. Jo tėvai buvo fermeriai, tėvas – katalikas, o motina – anglikonė.  Tačiau Kony nepriklausė nei vieniems nei kitiems ir paauglystėje metęs mokyklą bei išėjęs iš namų, gyveno pas vietinį raganių. Vėliau prisidėjo prie sukilėlių grupės, kuri save vadino Šventosios dvasios judėjimu. Kony pradėjo sukilimą šiaurinėje Ugandos dalyje po to, kai prezidentas Yoweri Museveni 1986 m. užgrobė valdžią šalyje. Jis surinko savo pasekėjus, įtikino keletą karių iš priešininkų fronto perbėgti pas jį ir taip suformavo savo pradinę armiją. Iš esmės sukilimas ir konfliktas pradžioje buvo tarp Kony  ir jo LRA armijos, tuomet dar vadinamos „United Holy Salvation Army“ (UHSA) bei Yoweri Museveni ir jo armijos „Nacional Resistance Army“ (NRA). Pirmasis reidas, kurį jie atliko buvo į miestą Gulu,kuris yra netoli tos vietos, iš kurios Kony ir kilęs. Nuo to laiko praėjo beveik 25 metai, tačiau konfliktas, o kartu ir sukilimas vis dar tęsiasi.

Viskas lyg ir būtų paprasta, eilinis karinis konfliktas, sukilimai, tačiau liūdniausia tai, jog didelę dalį Joseph Kony LRA armijos sudaro vaikai. Vaikai jo armijos kariais tapdavo ne savo noru, kadangi Joseph Kony su savo armija  nužudydavo vaikų šeimas, kaimynus ir taip nepalikdavo jiems kito pasirinkimo, kaip tik kovoti už jį. Taip pagrobus vaikus, jie buvo paverčiami  sekso vergais ir kariais. Skaičius, per 25 metus LRA armijoje pasiekė 30 000 karių. Pats Kony, savo pirmame viešame interviu, skelbia: „Mes neturime jokių vaikų, turime tik kovotojus“.  Kony tikina, kad jis ir jo armija kovoja už dešimt Dievo įsakymų. Joseph Kony taip pat tiki tiesiogine kryžiaus apsauga ir todėl savo kariams ant krūtinių su nafta nupiešia kryžiaus ženklą bei tikina juos, kad tai patikima apsauga nuo kulkų.

Minint naftą šiame straipnyje taip pat norisi atkreipti dėmesį į faktą, kad 2006 metais Ugandoje buvo atrasti pasaulinio lygio naftos telkiniai, kurių vieta yra išilgai Kongo Demokratinės Respublikos sienos. Šis atradimas  sudomino Ugandos regioninius patnerius, o taip pat ir JAV. Tarp interesantų buvo ir Sudano vyriausybė, kurios prezidentas Omar al-Bashir, kaip įtariama, remia Kony ir jo armiją. Pačiam Omar al- Bashir yra pareikšti kaltinimai dėl karo nusikaltimų, o Joseph Kony armija JAV oficialiai pripažinta teroristine grupe. Dar vienas įdomus faktas, kad 2011 m. spalio mėnesį JAV prezidentas Barakas Obama delegavo 100 karių Ugandoje, kurių misija yra padėti pašalinti regioninėms pajėgoms Joseph Kony ir kitus aukšto rango LRA lyderius iš kovos zonos. JAV pajėgos Ugandoje yra pasirengusios kovoti, tačiau tai darys tik savigynos atveju, o šiuo metu jos teikia informaciją, konsultacijas nacionalinėms pajėgoms. Tačiau vis dažniau skelbiama, kad Joseph Kony ir jo armija nesirodė Ugandoje jau šešis metus, o tikėtina jų buvimo vieta yra Kongo Demokratinė Respublika, Pietų Sudanas ir Centrinė Afrikos Respublika.

„Invisible Children“ judėjimas ir Kony istorija sukelia daug klausimų ir diskusijų. Pačio judėjimo tikslai yra kilnūs – iki metų galo pasiekti, kad Kony taptų žinomas,  būtų surastas ir suimtas, tačiau jie taip pat kelia ir abejonių dėl viso to pasekmių. Kony veikia jau 25 metus ir nežinia ar jį suėmus situacija pasikeis, bent jau taip, kaip didelė pasaulio dalis tikisi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *