Jau Kalėdos?

pagal | 2020 27 sausio

Yra trijų tipų žmonės: tie, kurie šventes mėgsta, tie, kurie jų nemėgsta ir tie, kurie šventes mėgsta, bet tik tada, kai jos užvaldo aplinkinius ne per anksti.

Dar tik lapkričio pabaiga, iki švenčių liko šiek tiek daugiau, nei mėnuo, tačiau einant pagrindinėmis miestų gatvėmis jau galima jaustis tarsi gruodžio vidury: vitrinos žiba nuo kalėdinių dekoracijų gausos, beveik kiekvienoje parduotuvėje jau skamba kalėdinis repertuaras, o miesto valdžia taip pat suspėjo pasirūpinti tradiciniais jau spėjusiais tapti žibintų papuošimais, būtinai ryškiai mėlynomis snaigėmis ir varvekliais. Tik ar tai gerai? Į situaciją galima žvelgti iš keleto pusių.

Parduoti, parduoti, parduoti!

Jau ne vienerius metus per Vėlines tenka eiti pro puikiai žinomos namų apyvokos bei kitų prekių parduotuvę, kuri jau būna tiesiogine to žodžio prasme užtvindyta kalėdiniais papuošimais.  Taip, tai yra per anksti, tačiau žiūrint tik skaičius ir pelną matančių prekių grupių vadovų bei už kompanijų finansus atsakingų žmonių akimis – normalu. Juk žymiai sunkiau įsilieti į prekybos puošmenomis prekių rinką, kai ją jau spėjo užimti didieji prekybos centrai. Tiesa, pastarieji, bent jau šįmet, prekybą kalėdinėmis dekoracijomis pradeda palyginus „padoresniu“ laiku – lapkričio paskutiniąją savaitę.

Kita vertus, Kalėdos – tai ne tik puošmenos. Kita sritis, iš kurios lobsta prekybininkai švenčių metu yra, žinoma, dovanos (o kaip puiku būtų, jei Kalėdų senelis viskuo pasirūpintų…). Tačiau šiuo atveju nematau nieko blogo, kad akcijos knygoms ar žaislams prasideda šiek tiek anksčiau – juk ne visi mėgsta dovanomis rūpintis likus parai iki Kūčių.

Miesto dvasia

Žvelgiant savivaldybių narių akimis, kiekviename mieste be perstojo turi kažkas vykti (kalbu apie kultūrinius įvykius), kad žmonės norėtų eiti pasivaikščioti su draugais, o ir turistai, kurie yra itin svarbus pajamų šaltinis, turėtų kur pasižvalgyti ir neiškeliautų po pirmų trijų aplankytų muziejų. Bet ką aš čia vėl apie pinigus…  Nors kartais ir šiek tiek keistoka, kai važiuoji per spalio pabaigoje atidarytą tiltą, kuris jau yra papuoštas  veikiančiomis (t.y. vakare šviečiančiomis) snaigėmis, saikingi papuošimai tikrai skatina išlįsti lauk net jei šalta (nes prie papuošimų, ypač Kalėdinių, puikiai tinka šiltos arbatos ar kakavos puodelis!).

Šįmet kalėdinės eglutės dviejuose didžiausiuose Lietuvos miestuose bus įžiebtos dar nesulaukus gruodžio. Spaudoje jau randasi pranešimų apie tai, kaip miestai puošiasi šventėms (į Kauno rotušę jau atvežta dalis papuošimų – gyvosios eglutės, Vilniuje darbai taip pat vyksta, nes eglutė bus įžiebta viena diena anksčiau, nei Kaune)… aplink abi minėtąsias eglutes, žinoma, šurmuliuos ir tradiciniai šventiniai miesteliai su daugybe pramogų.

Galiausiai…tradicijos

Tačiau labiausiai visų pamirštamas dalykas yra tradicijos. Nors namų bei miestų dekoravimas kalėdinėmis puošmenomis ir nėra labai senas, tačiau egzistuoja tradicija puošti viską tik Kūčių vakare, iki tol nedrumsčiant sau ir kitiems ramybės. Savaime suprantama, kad miestų puošmenomis reikėtų pasirūpinti anksčiau, nes tikrai neatsiras norinčių šventes praleisti kabinant „varveklius“ ant gatvių apšvietimo stulpų, tačiau tikrai galima palaukti bent jau iki trečiosios gruodžio savaitės, kai visi jau tikrai lakstys su dovanų sąrašais mintyse niūniuodami kalėdines melodijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *