Kaip tapti žavingu oratoriumi?

pagal | 2020 27 sausio

Ar tau jau pabodo drebėti prieš publiką kaskart, kai reikia tarti keletą žodžių arba skaityti pranešimą? O gal scenos baimės neturi, tačiau nori, kad tavęs klausantys žmonės iš tiesų klausytųsi, o ne bejausmiu žvilgsniu spoksotų į stalą, langą, ar dar kur nors? Jeigu nori sužavėti klausytojus, turi praktikuotis ir žinoti iškalbos meno paslaptis.

http://weheartit.com/entry/169338642

1. KALBOS TURINYS

Stenkitės pasirašyti sau tokią kalbą, kuri jums patiktų ir būtų artima. Visada pagrįskite savo nuomonę patikimais faktais ir akivaizdžiais įrodymais. Gebėjimas logiškai ir  suprantamai dėstyti mintis padeda daryti stiprų poveikį kitiems. Turite pasistengti, kad kalba nebūtų per ilga, todėl ją parašę dar kartą peržvelkite ir palikite tik tai, kas įdomiausia. Taip pat, galite paprašyti, kad perskaitytų kitas žmogus ir atvirai pasakytų, kurios vietos jam atrodo nuobodžios. Drąsiai trinkite visus nereikalingus samprotavimus ar išvedžiojimus, visus nebūtinus skaičius ir datas, kurių vis tiek niekas neprisimins. O jeigu jau sakote tokius skaičius kaip pvz.: 40,7%, geriau juos suapvalinkite.

2. INFORMACIJOS PATEIKIMAS

Svarbiausia įtikinamo kalbėjimo sąlyga – pirmiausia pateikti žmonėms aktualiausią informaciją. Taip pat, gerą iškalbą turintys žmonės savo kalbėjimą pagyvina ir poveikį aplinkiniams sustiprina įpindami vaizdingų posakių. Metaforos ir palyginimai nupiešia neužmirštamą paveikslą žmonių galvose ir skatina šį vaizdinį įsiminti.

3. KALBĖKITE AIŠKIAI IR GARSIAI

Mokykitės aiškiai tarti žodžius, praktikuokitės. Stenkitės kalbėti lėčiau. Palaukite sekundę ar dvi prieš ištardami žodį – tai tikrai padeda daryti stipresnį poveikį. Pauzės taip pat leidžia klausytojui lengviau „suvirškinti“ gaunamą informaciją.

4. TINKAMAI NAUDOKITĖS TYLĖJIMU

„Tyla – vienas iš sunkiausiai paneigiamų argumentų“, – amerikiečių humoristas Josh Billings.

Tylėjimas gali sukurti atvirumo ir erdvės jausmą. Jei neskubate savo kalbėjimu tuoj pat užpildyti tylą, jūs leidžiate pašnekovams pagalvoti ir taip savo tylėjimu išreiškiate jiems pagarbą. Teigiamas tylėjimas reiškia, kad jūsų protas neveikia kaip variklis aukštomis apsukomis, o yra tylus ir ramus. Esantieji šalia netruks pajusti šią jūsų proto ramybę ir sureaguos į tai. Tinkamai naudodamiesi tylėjimu, įgaunate daromos pauzės galių. Pauzė, padaryta reikiamoje vietoje ir tinkamu laiku, suteikia laiko atokvėpiui, leidžia pagalvoti, kaip tęsti pokalbį, padeda suprasti ką tik gautą auditorijos reakciją.

5. PASITIKĖJIMAS SAVIMI

„Jei patys savimi nesižavite, kodėl tikitės to iš kitų?“, – aktorė Mae West.

Pasitikėjimą savimi stiprina:

  • atsipalaidavimas: laikykitės natūraliai ir laisvai, tai ženklas, kad esate bet kam pasirengę.
  • balsas: įpraskite kalbėti maloniu balsu, su intonacija, reiškiančia užtikrintumą ir pasitikėjimą savimi.
  • aktyvumas: pokalbio metu imkitės iniciatyvos; pateikite savo nuomonę ar nuostatas taip, kad tai paskatintų kitus prisidėti.
  • akių kontaktas: žiūrėkite žmonėms į akis ir pakankamai ilgai išlaikykite akių kontaktą, tokiu būdu tarsi sakydami: „Pasitikiu savimi, domiuosi jumis“.

Elkitės taip, tarsi…

….aplinkiniai būtų laimingi jus matydami, ir, tikėtina, kad jie iš tikrųjų taip jausis. Kalbėkite taip, tarsi žmonės išties norėtų išgirsti būtent tai, ką jūs norite pasakyti, ir jie tikrai šito panorės. Elkitės taip, lyg būtumėte aplinkinių gerbiamas, ir jie bus linkę su jumis elgtis atitinkamai. Galiausiai tai nebebus tik jūsų elgesys.

Žmonės apie jus galvos taip, kaip pats galvosite apie save. Jūsų nuostatos savo paties atžvilgiu grįš bumerangu. Galvokite, kad esate žavinga, inteligentiška, svarbi asmenybė, ir aplinkiniai galiausiai priims jus atitinkamai.

Žmonės yra linkę atspindėti jūsų emocinę būseną. Jeigu skleisite entuziazmą, aplinkiniai taip pat juo užsikrės.

large

Jūsų lūkesčiai dėl galimo kitų žmonių elgesio veikia jų elgesį. Jei manysite, kad mokytojas, dėstytojas ar viršininkas jūsų nemėgsta, tai didelė tikimybė, jog jis iš tikrųjų ims jūsų nemėgti.

KAIP TOBULINTI IŠKALBĄ?

Skaitykite: atraskite ligi šiol nežinomų  žodžių ir sužinokite, ką jie reiškia, turtinkite savo žodyną skaitydami geras knygas.

Mokykitės: gilinkitės į tokius dalykus  kaip dailė, muzika, teatras, literatūra, kalbos, filosofija, gamtos  mokslai ir  psichologija – jie skatina kitaip pažvelgti į  įvairius gyvenimo reiškinius ir reikšti mintis.

Klausykitės: nepraleiskite progų pasiklausyti kaip kalba gerai įvaldžiusieji  iškalbos meną.

Dalyvaukite pokalbiuose: pasistenkite dažniau įsitraukti į išmintingus, reikalaujančius įtempti protą, pokalbius.

SUDĖTINGUS DALYKUS DĖSTYKITE PAPRASTAI

„Didieji lyderiai beveik visada apie sudėtingus dalykus kalba paprastai, jų argumentai aiškūs, o vietoj diskusijų ir abejonių jie pasiūlo tokius sprendimus, kuriuos gali suprasti kiekvienas“, – Colin Powell, JAV ginkluotųjų pajėgų generolas.

Nustatyta, kad žmogus gali išlaikyti sutelktą dėmesį tik maždaug 15 sekundžių ar netgi trumpiau, todėl turime išmokti norimą žinią perteikti grietai. Bet kas gali paprastą dalyką pateikti kaip sudėtingą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *