Kamieninių ląstelių stebuklai – jau ir Lietuvoje?

pagal | 2020 27 sausio

Kamieninės ląstelės – turbūt daugeliui šis terminas girdėtas ne vieną kartą, dažnai yra kalbama apie jų svarbą ir naudą, įvairiausias realias ar dar tik įsivaizduojamas panaudojimo galimybes kažkur toli užsienyje. Bet kas gi iš tiesų yra tos kamieninės ląstelės? Kuo jos ypatingos? Kokius stebuklus jos gali daryti? Ir ar darys juos Lietuvoje? Į šiuos klausimus atsakyti padėjo Kamieninių ląstelių tyrimų centro informacinė paskaita, kurios metu kamieninių ląstelių tema pranešimą skaitė Dr. Algirdas Žiogas – mokslininkas, „Kamieninių ląstelių tyrimų centro“ mokslo ir eksperimentinės plėtros direktorius. Taigi pasistengsiu šiomis be galo įdomiomis žiniomis pasidalinti ir su jumis.

q

Iš tiesų kamieninės ląstelės – tai „gyvybės pamatas“, ant kurio statomas visas žmogaus organizmas. Šios ląstelės palaiko audinių ir viso organizmo stabilią, pastovią būklę. Jos užtikrina nuolatinį žuvusių ląstelių pakeitimą naujomis. Kamieninė ląstelė – tai paprasta nespecializuota organizmo ląstelė, kurių turime kiekvienas iš mūsų. Šios ląstelės organizme niekad neišsieikvoja, nes jos turi savybę arba dalintis į tokias pačias kamienines ląsteles, arba pradeda specializuotis ir virsta kokia  nors specifine ląstele, pavyzdžiui, kraujo ląstele eritrocitu. Pagrindinis kamieninių ląstelių telkinys organizme – kaulų čiulpai, kuriais užpildyti žmogaus kaulai.

qq

Taigi kamieninės ląstelės – vienintelis šaltinis, galintis atnaujinti žuvusias mūsų organizmo ląsteles. Todėl ir šių ląstelių panaudojimas medicinoje šiuo metu yra labai sparčiai besiplėtojanti mokslo kryptis. Išmokus valdyti šių ląstelių likimą, jos gali būti panaudotos įvairiausių ligų gydyme.

Vilniaus universiteto Biochemijos institutas jau ne vienerius metus bendradarbiauja su VU Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro mokslininkais. Kaip modelį naudojant laboratorinį triušį, įsisavinti skersaruožio raumens kilmės kamieninių ląstelių gavimo ir jų padauginimo kultūroje būdai, išmokta tokias ląsteles naudoti triušio eksperimentinio širdies infarkto pažeidimo gydymui. Šie eksperimentai dar nėra tobuli, bet jų dėka einama labai kilnaus tikslo link.

Širdies raumens (miokardo) infarktas statistikos duomenimis Lietuvoje kasmet diagnozuojamas 8 tūkstančiams žmonių. Pagrindinis išsigelbėjimas, esant ūmiam širdies raumens infarktui, kai širdis toliau jau nebegali normaliai funkcionuoti, – širdies persodinimas, tačiau tokia operacija yra labai sudėtinga, širdies donorų yra labai nedaug. Todėl Lietuvoje su persodinta širdimi gyvena tik apie 10 žmonių. Taigi kaip išgelbėti infarkto ištiktas žmonių širdis? Atsakymas į šį klausimą galėtų būti kamieninės ląstelės, kurias būtų galima „priversti“ tapti širdies raumens ląstelėmis ir jomis tiesiog atnaujinti žuvusias ląsteles, ko organizmas pats padaryti nesugeba. Bet ar tai iš viso yra įmanoma?

qqq

Ne vienerius metus daugelis pasaulio mokslininkų dirba su kamieninėmis ląstelėmis, bet iš kur jie jų gauna? O gi iš labai ankstyvos stadijos embrionų. Žinoma, visi tyrimai ir bandymai yra atliekami su laboratoriniais gyvūnais bei jų embrionais, tokiais kaip triušių ar pelių. Tačiau norint pritaikyti atrastas savybes žmonių gydyme yra reikalingos žmonių kamieninės ląstelės. Tam pasitelkiamas ankstyvos stadijos embrionas, kuris potencialiai galėtų būti nauja gyvybe. Nors teoriškai daugelis gydymo metodų jau gali būti taikomi, šių ląstelių tyrimai yra ribojami dėl etinių bei moralinių aspektų.

2012 metais buvo padaryta svarbių atradimų kamieninių ląstelių srityje, japonų mokslininkas Shinya Yamanaka už tai net pelnė Nobelio medicinos premiją. Šis mokslininkas sugebėjo jau subrendusias organizmo ląsteles perprogramuoti vėl paverčiant jas kamieninėmis ląstelėmis, kas normaliai funkcionuojant organizmui yra neįmanoma. Tiksliau tariant, jis su komanda sugebėjo paimti žmogaus odos ląsteles, kurių mes turime į valias ir kurios be problemų gali atsinaujinti mūsų organizme, ir pasinaudojus atitinkamų virusų pagalba įterpti į jas tam tikrus genus, kurie privertė tas ląsteles vėl įgauti kamieninių ląstelių savybių. Šie atradimai apvertė visą kamieninių ląstelių tyrimų pasaulį aukštyn kojomis, nes dėl kamieninių ląstelių nebereikia žudyti embrionų, o jų galima tiesiog pasigaminti iš paprastų odos ar bet kokių kitų ląstelių.

Būtent šie tyrimai ir atradimai jau yra plačiai taikomi medicinoje gydyti įvairioms ligoms. Prieš kelerius metus pradėjus vykdyti „Kamieninių ląstelių ir regeneracinės medicinos inovacijų klasterio“ projektą Lietuvoje, jau už kelių mėnesių dienos šviesą išvys naujas „Kamieninių ląstelių tyrimų centras“ Vilniaus mieste. Šiame centre bus vykdomi įvairūs tyrimai su kamieninėmis ląstelėmis, bus galima užšaldyti ir laikyti savo kūdikio virkštelėje esančias kamienines ląsteles bei gauti kamieninių ląstelių medicinos tikslams.

Nors šioje srityje jau yra atrasta labai daug, tačiau tuo pačiu tai yra ir tik daug žadanti pradžia kamieninių ląstelių panaudojimo ir pritaikymo istorijoje. Mokslas tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje į kamienines ląsteles žvelgia paslaptingai, bet su didžiulia ateities perspektyva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *