Karolis Ramoška: Interviu apie balsą ir užkrečiančią energiją

pagal | 2020 23 sausio

Praeitą savaitgalį susprogusiose GRANATOSE LIVE vieni ryškesnių lietuviškų jų užtaisų buvo grupė „Proper heat“. Jie savo elektroninės disco jazz muzikos garsais, priverčiančiais net ir visišką paniurėlį pajudinti vieną kitą raumenį ir išraiškingu, jau spėjusiu papirkti Lietuvos publikos, o ypač moterų, ausis vokalu sėkmingai paleido GRANATAS. Na, o man, iškart po pasirodymo, pavyko pakalbinti charizmatiškąjį šios grupės frontman‘ą – Karolį Ramošką, žinomą dar ir kaip vieną „Kurak‘ų“ balsų bei radijo stoties LRT Opus „Dienos pulsas“ laidos vedėją.

Karoli, turbūt daugelis pritartų, kad išsiskiri savo fenomenaliu, unikalaus skambesio balsu Lietuvos muzikos virtuvėje. Iš kur gavai tokį balsą? Ar tai ilgų mokslų rezultatas?

Pirmiausia, tai manau, kad tie, kas bandė dainuoti, žino, iš kur balsą gauti. Jis atsirado iškart gimus. Augau puikioj aplinkoj, kur tas balsas galėjo tobulėt. Mano mama puikiai grojo akordeonu, taip pat ir labai muzikalus bei dainingas buvo mano senelis. Nepasakyčiau, kad šeimoje buvo kažkokių viešoje erdvėje pripažintų muzikų, bet muzikos namie visada sukosi labai daug. Tėtis savo metu buvo kietas didžėjus, taigi dažniausiai sukdavosi disko muzika, „Modern Talking‘ai“, „Bad boys blue“ ir t. t.

Na, o dėl savo balso ar daug dėmesio susilauki būtent iš moteriškosios pusės? Nepersekioja, nesako, kad nori vaiko nuo tavęs?

(Juokiasi). Tie komplimentai malonu, aišku, bet atsakysiu trumpai drūtai – nėra taip, kad persekiotų.

Viename interviu girdėjau, jog esi baigęs kultūros vadybą Vilniaus kolegijoje. Kada ir kaip supratai, kad nori suktis būtent pramogų pasaulyje?

Vaikystėje žinojau, kad aš kažką vis tiek darysiu, su tuo susijusio. Man visada atrodė labai nerealu būti dainininku, didžėjumi arba radijo laidų vedėju. Apie tai giliai viduje svajodavau. Manau, kad daugelis eidami į įvairius būrelius, grodami, muzikuodami irgi pasvajodavo sau tyliai apie pramogų pasaulį. Na, o man kažkaip tai ir pavyko. Po truputėlį dirbant, po mažą žingsnelį tobulėjant.

Tavo, kaip dainininko, karjera prasidėjo nuo grupės „Proper heat“. Papasakok, kaip gimė šis elektroninės disco jazz muzikos mišinys.

Vitalijus su Martynu iš „Proper heat‘ų“ buvo bičiuliai iš ankstesnių muzikinių projektų. Na, o mes su Vitalijumi puikiai bičiuliavomės turėdami bendrų draugų ratą. Kažkada per savo gimtadienį jau labai linksmas dainavau „Too young to die“, Vitalijus sako: „Nu blemba, žinok, tu turėtum daugiau dainuot, daugiau daryt“. Ir jis man paskambino vieną vakarą netikėtai, sako: „Dabar atvažiuok. Dabar. Dabar iš karto.“ Aš atvažiavau. Dar muisčiausi, bet atvažiavau. Išgirdau pirmą kūrinį, pasiėmiau lapą, įrašiau žodžius. Taip nuo to vakaro viskas ir prasidėjo.

„Too young to die“, sakai. Tai čia kelintas gimtadienis buvo, gal prisimeni?

Pala, tuoj pasakysiu… 23! (kvatojasi).

Tai visus žodžius „Proper‘iams“ pats ir rašai?

Taip. Kaip ir „Kurak‘am“.

Tai, galima sakyti, viskas taip ekspromptu ir gavosi, be pasiruošimo didelio, ar ne?

Pasiruošimas vyko visą gyvenimą. Tai svajojant, tai dainuojant choruose, konkursuose. Esu laimėjęs vieną kitą respublikinės „Dainų dainelės“ konkursą. Nebuvo taip jau visai iš oro –pokšt, ir dainuoju.

Tikriausiai ne vienas pastebėjo, kad išsiskiri dar ir visišku įsijautimu į muzikos garsus, energingu judėjimu scenoje. Kas tave įkvepia? Iš kur semiesi tos energijos?  

1147535_583417941704744_602722800_o

Iš to, kas vyksta dabar, tiesiog – iš pokalbio, iš dabartinės akimirkos. Jeigu reiktų sakyti konkrečiai, tai nenorėčiau abstraktizuoti to. Per šiokią tokią muzikinę praktiką išmoksti valdyti energiją. Gal ir su metais tai ateina. Išmoksti nenaudoti tiek daug jėgų kartais tam tikriem dalykam, o kartais jų naudoti daug. Kartais mes visi persistengiam. Muzikantai irgi daro tą patį. Kartais mes persistengiam ant scenos, persijaučiam, išgyvenam tik patys labai užsisklendę, sureikšminam tas emocijas. Kai parašytą kūrinį atlieki, iš esmės tu jį vėl prikeli iš naujo. Ir tam, kad jis būtų aktualus, tu turi paimti visą emociją iš dabartinės akimirkos. Valdyti energiją yra valdyti dėmesį.

Realizuoji save dar ir visiškai kito žanro muzikiniame projekte „Kurak“. Kas tave paskatino prisijungti prie jo?

Matyt, meilė įvairiai muzikai. Apskritai muzikai, garsams. Didžiulė meilė ir džiaugsmas tai darant. Mėgstu labai įvairią muziką klausyti, mėgstu neklausyt visai jokios muzikos. Per Opus‘o gimtadienį teko susibendrauti su Vygintu Kisevičiumi. Jis tuo metu ruošėsi „Fusedmark‘ų“ pasirodymui, o mes„Proper‘ių“. Jis prasitarė, kad ieško vyriško vokalo, nes pradeda daryti savo kūrinius. Aš pasakiau, kad man įdomu būtų visai.

O konkrečiai kokių pats muzikos grupių mėgsti klausytis?

Būtent šiuo metu klausausi „Burial“, James Blake. „Burial“ labai gilus, bet kartu ir pulsuojantis, gebantis paimt gerą atmosferą. James Blake‘o muzika tokia sakrali, aukšta, erdvi, turinti pulsą. Jie abu yra man labai didelis atradimas.

Prieš porą metų dalyvavai LNK projekte „Žvaigždžių duetai“. Kas paskatino tam?

Mane paskatino labai gera bičiulė Ineta Stasiulytė. Sako: „Pabandyk, blogai taigi nebus dėl to“. O su Agne Armoškaite susipažinom man bedainuojant viename jos organizuotame renginyje ir jinai kažkaip taip juokais pasakė: „Būtų smagu su tavim padainuot“, sakau: „Galbūt“. Taip ir išėjo, kad buvo suokalbis tarp Agnės ir Inetos, tai ir sėkmingai užverbavo, kuo aš esu patenkintas. Buvo tikrai labai fainas laikas pas Agnę virtuvėje breinstorminant idėjas apie tuos pasirodymus, į kuriuos mes tikrai idėjom širdį.

Na, o grįžtant dar prie „Proper‘ių“. Jūsų koncertuose galima išgirsti nemažai naujų kūrinių. Ar tai reiškia, kad greit sulauksime naujo „Proper heat“ albumo?

Taip, medžiaga antrajam mūsų albumui jau yra, tai dabar viskas priklauso nuo leidybinės kompanijos. Taip pat sulaukėm gerų žinių iš Londono leidybinės kompanijos, kad bus įrašytas naujas singlas, vėliau kitas singlas ir albumas priešaky, džiugu.

Džiugu ir mums! Dabar, kaip žinia, vasara – vestuvių metas. Ar sulauki pasiūlymų padainuoti kokiose vestuvėse?

Buvo, aišku, kad buvo. Liepos 19 dieną koncertavome vestuvėse pas poną Evaldą ir panelę Moniką su „Proper‘iais“. Viskas gerai, man tai atrodo labai gražu. Galbūt tie žmonės susipažino per mūsų muziką, gal jiems ji yra labai svarbi, kažką reiškia.

Ar planuoji likti GRANATOSE ir gerai pafestivaliaut šį savaitgalį? Tikriausiai lauksi James‘o Morrison‘o?

Nežinau (juokiasi). Iš tikrųjų James‘as Morrison‘as yra geras bičas, Dub Fx‘as irgi, kaip ir lietuvaičių yra gerų (atlikėjų). Bet aš greičiausiai nebūsiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *