Kinijos barjerininkas Liu Xiang. Silpstantis dinozauras ar savo pakilimo laukiantis feniksas?

pagal | 2020 27 sausio

Liu Xiang yra kinų barjerininkas, pasaulio ir olimpinis čempionas, net tris kartus gerino pasaulio rekordus. Ne kartą vadintas greičiausiu ir techniškiausiu barjerininiku pasaulyje, pastaraisiais metais Liu Xiang nebepateisino daugelio į jį dėtų lūkesčių. Tai kas dabar yra ši Kinijos lengvosios atletikos legenda? Silpstantis dinozauras ar laukiantis prisikėlimo feniksas?

Norint geriau suprasti L.Xiang įtaką ir padėtį, verta apžvelgti, kas vedė jį link tų skambių vardų, kuriuos sutikome jau straipsnio pradžioje. Pirmasis stambus atleto laimėjimas buvo 2001-asiais užimta 1-oji vieta 110 metrų barjerinio bėgimo distancijoje, Rytų Azijos žaidynėse, vykusiose Japonijoje, Osakoje. Tuo metu užfiksuotas tikrai geras laikas – 13.42 sekundės. Tais pačiais metais Pekine vykusiuose Pasaulio universiadoje (studentų žaidynėse) jis tapo čempionu ir pagerino savo asmeninį rekordą 0.09s, įveikęs atstumą per 13.33 sekundės. Tuo metu jau pradėtas vadinti ypač daug vilčių teikiančiu jaunuoju atletu, Liu nepaskendo šlovės spinduliuose, dirbo sunkiai, nes jo tikslas – tapti geriausiu pasaulyje – dar nebuvo pasiektas.

Praėjus metams, Šveicarijoje vykusiuose IAAF Super Grand Prix varžybose, 19-metis barjerininkas užėmė antrąją vietą, bet pagerino pasaulio jaunimo rekordą, atbėgęs per  13.12s. Deja, tolimesni tų metų startai nebuvo tokie sėkmingi.  Azijos čempionate Liu subėgo 13.56s (tai buvo didelis netikėtumas ne tik atleto gerbėjams bei sporto ekspertams,  bet ir pačiam Liu) . Po kelių mėnesių vykusiose Azijos žaidynėse laikas buvo šiek tiek geresnis, bet ne toks, kokio tikėtasi – 13.27s. Laikui bėgant, 2003-ųjų Pasaulio uždarų patalpų čempionate Jungtinėje Karalystėje, Liu Xiang išbandė savo jėgas trumpesnėje barjerų distancijoje – 60 metrų ir atbėgo per 7.52s (užimta trečioji vieta). Tais pačiais metais kinas 110m b/b (b/b – barjerinis bėgimas, aut.pastaba) įveikė per 13.23s ir IAAF Pasaulio čempionate pelnė bronzą. Tolimesnis laikotarpis (2004 – 2007 metai) Liu Xiang‘ui buvo sėkmingiausi per visą jo karjerą. Tiek atleto rezultatai, tiek žinomumas vis kilo.

2004-aisiais Atėnų Olimpinėse žaidynėse Liu tapo Olimpniu čempionu ir pagerino pasaulio rekordą (kas galėtų būti geresnio atletui?). Liu laikas – 12.91s. Po šio pasiekimo sprinteris pradėtas vadinti greičiausiu kada nors žemėje vaikščiojusiu barjerininku. Šio epiteto tikrumą ir logiškumą kinų pasididžiavimas įrodė 2006-ų metų IAAF Super Grand Prix varžybose. Jis ne tik tapo čempionu, bet ir pagerino sau pačiam priklausiusį pasaulio rekordą. Užfiksuotas laikas – 12.88s. Ar galime sakyti, kad tai buvo Liu karjeros zenitas, aukščiausia gyvenimo sportinė forma? Atletas vis dar treniruojais ir ruošiasi Olimpinėms žaidynėms Londone. Tačiau pažvelgus į jo rezultatų kritimą po 2006-ųjų, galime teigti, jog Liu forma prastėja su kiekvienais metais:

2008m – žiemos sezone 60m b/b- 7.46s. O viena iš didžiausių dvikovų, lauktų Pekino Olimpinėse žaidynėse, buvo Liu Xiang susitikimas su naujuoju pasaulio rekordininku iš Kubos, Dayron Robles (asmeninis rekordas ir pasaulio rekodas, pasiektas IAAF Golden Spike Grand Prix varžybose 2008-aisiais – 12.87s). Deja, dvikova neįvyko, nes Liu, kamuojamas vis atsinaujinančios traumos,  patyrė priešlaikinį startą ir buvo diskvalifikuotas. Pekino stadionas buvo paskendęs tyloje ir nusivylime…

„Labai daug žmonių jaudinosi ir palaikė mane. Aš atsiprašau visų. Norėjau padaryti viską, kad būčiau geriausias. Deja, diskvalifikuotas to padaryti nebegalėjau“ – po nesėkmės sakė Liu. 2009 metai- 13.15s ; 13.50s ; 13.66s. Ir neprofesionalui pastebėti nesunku, kad atleto laikas 110m b/b distancijoje vis prastėjo. Vis dėl to, maloniu sužybėjimu galime laikyti pirmąjį šių metų startą. Liu Xiang “Golden Grand Prix in Kawasaki” varžybose Japonijoje parodė tikrai neblogą rezultatą – čempionu tapo su 13.09s. Dabartiniu rezultatu Kinijos bėgikas yra antras pasaulyje po 13.03s laiką dvejomis dienomis anksčiau užfiksavusį amerikietį Aries Merritt.

Visa Kinijos tauta ir Liu Xiang gerbėjai sugniaužę kumščius laukia čempioniško ir šlovingo savo numylėtinio sugrįžimo. Kinas dabar turi kaip niekada didelę konkurenciją: vis dar pajėgus kovoti ir dabar vadinamas greičiausiu Dayron Robles, į pasaulio rekordą ne juokais nusitaikęs bei tai visur pabrėžiantis David Oliver, ambicingasis, vis greitėjantis T.Trammel, šiame sezone greičiausias pasaulyje A.Merritt ir kt. Žinoma, būtų šaunu, jei vienas iš geriausių visų laikų barjerininkų dar parodytų, kad jį laidoti dar per anksti. Būtent to jam palinkėkime. Ar sulauksime ryškaus Liu sugrįžimo ir koks jis bus, pamatysime tik ateityje, o iki Londono laukti liko nebe tiek ir daug…

成功 刘翔!  (kin.- sėkmės Liu!)

P.S. Jau parašius šį straipsnį, Liu Xiang birželio 2 dieną startavo Deimanatinės lygos serijos varžybų etape JAV ir 110 metrų barjerinio bėgimo distanciją įveikė per 12.87s. Nepaisant to, kad vėjas buvo 2.4 m/s (rekordai nebefiksuojami, jei vėjo greitis viršija 2 m/s), tai vis tiek yra ypatingai greitai. “Aš niekada negalvojau, kad dar galiu bėgti taip greitai, tačiau manau, kad esu tam pasiruošęs. Tu niekada negalvoji, kokiu tiksliai laiku šiuo metu gali atbėgti” – netramdydamas šypsenos po finišo kalbėjo kinas. Iš to galime daryti išvadą, kad klausimas, keltas straipsnio pradžioje jau turi atsakymą, ar ne?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *