Kipras – meilės sala, turinti kuo didžiuotis

pagal | 2020 23 sausio

Kiekvienas kraštas turi savo legendą, lankytinų objektų ir kitų privalumų. Šįkart susipažinkime su Meilės sala – Kipru.

Visuomet žavus Kipras keliones siūlo ne tik Viduržemio jūros bangų mylėtojams, šėlstančios saulės gerbėjams, bet ir asmenims, kuriems įdomi kultūra, istorija bei tradicijos. Net jeigu į Kiprą atvykote tik pasimėgauti vienais švariausių pasaulio paplūdimių, nepatingėkite pavaikštinėti šios salos gatvėmis ir pasigrožėti ne tik kerinčia gamta, turtingu istoriniu paveldu, bet ir kulinariniais šio krašto žmonių gabumais. O Kipras tikrai turi kuo nustebinti net ir tuos, kurie šioje saloje lankosi jau nebe pirmą kartą. Galiausiai sala traukia ne tik savo gamta, architektūra, kulinarija, bet ir dvasia. Pasak legendos, čia gimė graikų meilės ir grožio deivė Afroditė. Todėl turistai plūsta į šį kraštą ieškoti ne tik saulės, bet ir meilės.

Seniausias pasaulio vynas

Wine and cheese

Kipras – tai ne tik meilės sala, deivės Afroditės gimtinė. Tai kraštas, kuriame vyndarystės tradicijos siekia per 4 tūkstančius metų. Saloje vyndarystės tradicijas jau nuo senų laikų puoselėjo tuo metu čia gyvenę graikai, egiptiečiai ir romėnai. Saldžiojo vyno mėgėjai turėtų būti dėkingi Antikos laikų vyndariams, kurie sumanė tokią vyno rūšį. Dirbtinai vytintos uogos padėdavo užtikrinti ne tik gerą vyno skonį, bet ir aukštą jo kokybę. Taip Kipre radosi ir seniausiu pasaulyje tituluojamas saldusis vynas „Commandaria“. Šis vynas gamintas iš dirbtinai vytintų uogų, kuriose gausu ekstraktų, cukraus koncentracijos, o biologiniai ir cheminiai procesai, vykstantys vystant uogoms, leido užtikrinti vyno atsparumą bei palaikyti aukštą jo kokybę, gerą skonį.

„Commandaria“ vardą šis vynas turi 800 metų, nors jo pirmtakas „Nama“ pasižymi du kartus ilgesne istorija. Teigiama, kad šis Kipro saloje gamintas vynas išgarsėjo dar Kryžiaus žygių laikais (XI-XVI a.). Ne veltui vynas yra neatsiejama ir katalikų Bažnyčios dalis. Tai išties senas tradicijas turintis taurusis gėrimas. Minėtąjį seniausią pasaulio vyną, gamintą Kipre, buvo labai pamėgęs ir Anglijos karalius Ričardas Liūtaširdis. Taigi visiems, ketinantiems lankytis Kipre, rekomenduojama nepraleisti progos ir pasmaguriauti Kipre gaminamais vynais. Juolab, kad yra galimybė paskanauti ir seniausio pasaulyje vyno.

Vienintelė sostinė pasaulyje

Buyuk-Han_2328395b

Nikosija – šalies sostinė ir didžiausias miestas visame Kipre. Salos sostinė ypatinga įvairiais aspektais. Visų pirma, tai vienintelė sostinė pasaulyje, kurią valstybės siena dalija pusiau. Šiaurinė Nikosijos dalis priskiriama šiaurinę salos dalį valdantiems turkams. Mieste gausu bažnyčių, mečečių. Vienas miesto simbolių – Selimiye mečetė – puošia šiaurinę miesto dalį, šiuo metu priklausančią turkams.

Nikosija – gana senas miestas, kuriame pirmieji gyventojai fiksuojami dar bronzos amžiaus laikais (2500 m. prieš Kristų). Todėl šioje saloje gausu įvairių istorinių laikotarpių paminklų, puošiančią ir aukštinančių šią Viduržemio jūros salą. XVI a. Nikosijoje venecijiečių pastatyta gynybinė miesto siena, miestą tverianti ligi šiol, turi 11 fortų ir tris vartus – Famagustos (rytų Kipre įsikūręs miestas, priklausantis Kipro turkų mažumai), Pafoso (pietvakarių Kipro miestas, Afroditės gimtinė) ir Kirenijos (miestas, esantis šiaurinėje Kipro dalyje). Pačioje Kipro saloje galima aptikti netgi neolito laikų gyvenviečių pėdsakų, menančių ir nukeliančių į istorinę praeitį, vyravusią dar gerokai prieš mūsų erą. Čia taip pat išvysime išlikusių antikinės architektūros statinių, bizantiškų, venecijietiškų tvirtovių liekanų ir kitų objektų, menančių didingą šalies praeitį. Sostinėje įkurtas Kipro archeologijos muziejus saugo vaizdingą šios salos archeologinių radinių kolekciją.

Žiedų paletė

2005_Le Meridien Limassol Resort and Spa_22_20130313_103852

Kipras įdomus ir gražus tiek savo išore, tiek vidumi – istoriniu šalies palikimu, margaspalve egzotine augalija. Bet kokios poilsinės kelionės mėgėjai, nutarę atostogauti Kipre, neabejotinai ne tik pasilepins šiltomis Viduržemio jūros bangomis, kaitriais saulės liežuviais, bet ir unikaliu kraštovaizdžiu, ilgam įsirėžiančiu dažno turisto atmintin.

Pavasaris yra bene pats gražiausias metų laikas Kipre, ypač tiems, kurie mėgsta įvairius augalus. Mat šiuo metų laiku Kipro sala skęsta margaspalviuose žieduose: akacijų, bugenvilijų, rododendrų, ciklamenų, lelijų ir kitų grožybių, kurias mes dažniausiai matome tik botanikos soduose ar, geriausiu atveju, šiltnamiuose. O štai Kipre šie nuostabaus grožio žiedai džiugina kiekvieno praeivio akį bei širdį. O kur dar kiekvieno žiedo skleidžiamas nenusakomas kvapas, kartais priverčiantis stabtelėti ir pasimėgauti.

Rodos, namo atminties saugykloje galėtum parsivežti ne tik vaizdų, bet ir kvapų skleidžiamą neblėstantį įspūdį. Pavasarinė besikalanti žolė, dar gana niūrūs kalnai tarsi nuskęsta spalvų ir kvapų tankmėje. Nuostabiausios pakelės spalvos, dailios žiedų formos taip ir skatina stabtelėti ir pasimėgauti kerinčiais gamtos kūriniais, gniaužiančiais kvapą ir, rodos, priverčiančiais stipriau plakti širdį. Įsimylėti čia – visiškai paprasta!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *