Kultūros metas

pagal | 2020 28 sausio

Atvėsę ir vis labiau rudenėjantys orai  ne tik skatina tvirčiau susisupti į paltą ar apsivynioti šaliką, bet ir daro įtaką mūsų laisvalaikiui. Veiklos pamažu persikelia iš lauko į uždaras patalpas, aktyvus laisvalaikis užleidžia laiką ramesnėms kultūrinėms veikloms. Tad ta proga pakalbėkime apie kartais nepelnytai užmirštamą  ir nuvertinamą laisvalaikio leidimo būdą – muziejų ir galerijų lankymą. Norėtumei užsukti, bet vis neprisiruoši, nežinai, nuo ko pradėti, ką geriau aplankyti? Mūsų šalies muziejų ir galerijų apžvalga padės nuspręsti, kur verta užeiti, kad ne tik pasisemtumei įspūdžių ir žinių, padėsiančių palaikyti protingą pokalbį, atsakyti į sudėtingus protmūšio klausimus ar tiesiog praplėsti bendrąjį išsilavinimą, bet ir puikiai praleisti laiką.

Šiuolaikinio meno centras

Vokiečių g. 2, Vilnius.

šmc

Darbo laikas: antradieniais – sekmadieniais
12 val. – 20 val. Kaina: Pilna bilieto kaina – 8 Lt/2,32 , kaina su nuolaida – 4 Lt/1,16 €. Trečiadieniais parodų lankymas nemokamas.

Vieta, įdomi ne tik hipsteriams ar Dailės akademijos studentams. Šviesios sienos, aiškios formos bylote byloja, kad čia gyvena modernus menas ir sklando progresyvios idėjos. Jei nors kiek domiesi šiuolaikiniu menu ir naujausiomis jo tendencijomis, apsilankyti Šiuolaikinio meno centre tiesiog privalu. ŠMC nuolat pristatomi naujausi Lietuvos ir užsienio menininkų kūriniai, neretai sulaukiantys atgarsio visuomenėje ir žiniasklaidoje.

Tiesa, jei labiau domina klasikinė dailė ar etninė kūryba, ŠMC gali ir nesužavėti, bet akiračio praplėtimo tikslais šioje modernaus meno oazėje apsilankyti vis tiek verta. Kartais norėtųsi, jog ŠMC ekspozicijos būtų gausesnės, tačiau, kita vertus, minimalizmas ir neperkrautos salės galerijai dera.

ŠMC veikia ir viena pastovi ekspozicija – Jurgio Mačiūno FLUXUS kabineto ekspozicija. Kabinete galima pamatyti reikšmingiausių šio tarptautinio judėjimo dalyvių darbus, nuotraukas iš FLUXUS festivalių, FLUXUS menininkų leidinius. Negirdėjusius apie FLUXUS ir Jurgį Mačiūną ekspozicija supažindins su FLUXUS judėjimo veikla bei idėjomis, žinantys turės progą pasidomėti plačiau.

Šiuolaikinio meno centras neapsiriboja vien galerijos funkcija – jame veikia skaitykla, kino salėje nuolat rodomi filmai, erdvios ŠMC patalpos dažnai pasitarnauja paskaitoms, seminarams, konferencijoms, knygų pristatymams ir kitiems renginiams. Tad ŠMC yra ne tik galerija, tai meno ir kultūros centras pačia tikriausia prasme.

AV

Taikomosios dailės muziejus

Arsenalo g. 3A., Vilnius. Darbo laikas: antradieniais – šeštadieniais 11.00 – 18.00 val., sekmadieniais 11.00 – 16.00 val. Pilna bilieto kaina – 6 Lt/1,74 , kaina su nuolaida – 3 Lt/0,87 €.

Muziejus įsikūręs atstatytame ir muziejaus reikmėms pritaikytame Vilniaus Žemutinės pilies XVI a. Senajame arsenale. Tad jau pati vieta pasižymi istorijos ir aristokratiškumo dvelksmu. Čia rengiamos įvairios dailės parodos, tačiau labiausiai muziejus garsėja ir daugiausia lankytojų pritraukia mados istoriko Aleksandro Vasiljevo rengiamos jo asmeninės kolekcijos parodos. Tarp skirtingų laikmečių suknelių, papuošalų, aksesuarų ir kitų moteriškų smulkmenų laikas tarsi sustoja, rodosi, jog jomis būtų galima gėrėtis valandų valandas. Bet A. Vasiljevo parodos vertingos ne tik vizualiąja prasme, tai lyg kelionė laiku per epochas, ypač, jei pasirinksi apsilankymą muziejuje su profesionaliu gidu, kuris per keletos valandų ekskursiją atskleis kiekvieno laikmečio aprangos subtilybes ir papasakos, kaip istoriniai įvykiai, socialiniai ir politiniai pokyčiai visuomenėje, žinomos asmenybės ar mokslo pažanga darė įtaką madai.

Koks skiriamasis Chanel kostiumėlių bruožas? Koks judėjimas sudavė didžiausią smūgį aukštajai madai? Kam XIX a. damoms pobūviuose reikėjo puošnių kortelių? Kodėl aksesuarams imta naudoti krokodilo odą? Atsakymai į šiuos ir begalę kitų klausimų laukia apsilankius A. Vasiljevo parodose Taikomosios dailės muziejuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *