M. J. Legendos istorija

pagal | 2020 28 sausio

Kiekvienas, bent minimaliai besidomintis sportu, yra girdėjęs apie šį vyruką. Michael’ą Jordan’ą. Žmogų, kuris gimė tam, kad parodytų, kaip reikia žaisti krepšinį! Daugybė pasaulio krepšininkų MJ laiko savo idealu, mėgstamiausiu žaidėju, daug kas ima iš jo pavyzdį, mokosi iš jo. Ir tai daro ne veltui… Ech, teko peržiūrėti daugybę „Bulls’ų“ varžybų, kuomet juose žaidė #23, ir tenka pripažinti, Jordano meistriškumo lygis buvo išties nesuvokiamai aukštas. Su visais besižavinčiais ir nebesižavinčiais šiuo sportininku norėčiau pasidalinti jo istorija. 

Jaunystė

Michael’as Jordan’as gimė 1963 metų vasario 17 dieną Brukline, Niujorke, ir buvo vienas iš James’o ir Delorisos Jordan’ų penkių vaikų. Jo šeima persikėlė į Vilmingtoną Šiaurės Karolinoje, kai Micheal’as dar buvo labai jaunas. Jo tėvas dirbo vyriausiuoju meistru elektros fabrike, o motina banke. Iš tėvo Michael’as išmoko sunkiai dirbti ir nepatraukti gyvenimo gatvėse keliu. O iš motinos – siūti ir skalbti. Jordan’as mylėjo sportą, bet jo nepriėmė į vidurinės mokyklos krepšinio komandą antroje klasėje. Jis toliau treniravosi ir pateko į komandą kitais metais. Baigęs vidurinę jis patraukė į Šiaurės Karolinos Universitetą, kur žaidė krepšinį Dean’o Smith’o treniruojamoje komandoje.

Pirmajame savo sezone Šiaurės Karolinoje Jordan’as tapo Atlanto Pakrantės Konferencijos (angl. ACC) metų naujoku 1982 metais. Komanda laimėjo ACC čempionatą, o vėliau ir Nacionalinės Koledžų Sporto Asociacijos (NCAA) titulą, pergalingu metimu įveikdama Georgetown’o universitetą. Jordan’as buvo rezultatyviausias ACC žaidėjas tiek antrame, tiek ir trečiame kursuose, o žurnalas Sporting News“ abejais metais suteikė Jordan’ui Koledžų metų žaidėjo titulą. Baigęs 3 kursus Michael’as išėjo iš Šiaurės Karolinos universiteto ir 1984 metais Nacionalinės Šiaurės Amerikos Krepšinio Asociacijos (NBA) naujokų biržos 1 rate trečiuoju šaukimu buvo pakviestas į Čikagos „Bulls“ komandą. Tačiau prieš prisijungdamas prie „Bulls“ komandos, MJ buvo JAV rinktinės, laimėjusios aukso medalius 1984 metų Olimpinėse žaidynėse Kalifornijoje, Los Andžele, narys.

Karjeros pradžia

Kai Čikagos „Bulls“ pasiėmė Jordan’ą, jie buvo pralaiminti komanda, pritraukianti vos po 6 tūkstančius sirgalių į varžybas namuose. MJ labai greitai tą pakeitė. Jo žaidimo stilius ir kovinga dvasia sporto žurnalistams priminė Julius’ą Erving’ą (1950-…), kuris aštuntajame dešimtmetyje buvo lygos superžvaigždė. Jordan’o šoklumas ir sugebėjimas išsilaikyti ore stebino žiūrovus arenose visoje lygoje. Pirmajame savo sezone jis buvo atrinktas į Žvaigždžių komandą, o vėliau ir apdovanotas geriausio metų naujoko titulu.

1985-1986 sezono metais Jordan’as patyrė sunkią pėdos traumą ir turėjo praleisti net 64 iš 82 reguliariojo sezono rungtynių. Tačiau išsigydęs traumą, jis grįžo į komandos sudėtį jau pirmajame atkrintamųjų varžybų mače prieš Bostono „Celtics“, kuriame jis suleido varžovams net 49 taškus, o po kelių dienų antrajame susitikime tiesiog trypė „Celtics“ gynybą, pelnydamas 63 taškus – NBA atkrintamųjų varžybų rekordą. 1986-1987 metų sezonas ir vėl buvo labai sėkmingas. Jordan’as startavo Visų žvaigždžių mače, surinkdamas rekordinius 1.5 milijono balsų. Jis tapo pirmuoju žaidėju nuo Wilt’o Chamberlain’o (1936-1999) laikų, kuris sugebėjo viso sezono metu pelnyti virš 3000 taškų. MJ džiaugėsi asmenine sėkme, tačiau jo komandai nesisekė perkopti pirmojo atkrintamųjų varžybų slenksčio iki pat 1988 metų. MJ susikoncentravo į kitų savo sugebėjimų tobulinimą ir 1988 metais laimėjo geriausiai besiginančio žaidėjo apdovanojimą, o kartu ir naudingiausio sezono žaidėjo apdovanojimą. Šitaip jis tapo pirmuoju lygos žaidėju, kuris pirmavo lygoje rezultatyvumu ir pagal perimtus kamuolius. Tais pačiais metais jis tapo ir naudingiausiu Visų žvaigždžių mačo žaidėju.

Pridėdami tokius žaidėjus kaip Scottie’į Pippen’ą, Bill’ą Cartwright’ą, Horace’ijų Grant’ą ir John’ą Paxson’ą aplink Jordan’ą, „Bulls“ vadovybė surinko stiprią komandą, kuri 1991 metais laimėjo NBA čempionatą finale iki 4 pergalių, įveikusi Los Andželo „Lakers“ vyrukus 4-1. Kitais metais Čikagos „Bulls“ apgynė čempionų vardus ir finale susidorojo su Portlando „TrailBlazers“, laimėdami seriją 4-2.1992 metais Michael’as Jordan’as taipogi žaidė „Svajonių komandoje“, kuri dalyvavo vasaros Olimpinėse žaidynėse Barselonoje. Olimpinis komitetas panaikino draudimą profesionaliems atletams dalyvauti žaidynėse. JAV rinktinė labai lengvai laimėjo aukso medalius, nugalėdama visas 8 rungtynes vidutiniškai 43,7 taško skirtumu.

Netikėtas pasitraukimas

1993 metais, po sunkių atkrintamųjų serijų prieš Niujorko „Knicks“, „Bulls“ NBA finale susitiko su Fynikso „Suns“. Kai atkrintamosios baigėsi, Jordan’as ir vėl tapo naudingiausiu atkrintamųjų varžybų žaidėju, o Čikaga laimėjo trečią čempionų titulą iš eilės. Tą vasarą Jordan’o tėvas James’as buvo nužudytas apiplėšimo metu. Jordan’as buvo palaužtas sielvarto, ir jo tėvo mirtis, kartu su spaudos pranešimais apie jo potraukį lošimui, privertė MJ trauktis iš profesionalaus sporto spalio mėnesį.

Jordan’o pasiekimai – trys čempiono žiedai iš eilės, trys naudingiausio reguliariojo sezono žaidėjo apdovanojimai, trys finalo serijų naudingiausio žaidėjo titulai, septynerius metus iš eilės buvo rezultatyviausias lygos žaidėjas ir, negana to, jis buvo Visų žvaigždžių komandos narys visus metus, kol žaidė NBA. Tik per 9 sezonus jis tapo rezultatyviausiu Čikagos „Bulls“ žaidėju komandos istorijoje. 1994-1995 metais Jordan’as žaidė Birmingemo „Barons“, antraeilėje beisbolo lygos komandoje Čikagos „White Sox“ sistemoje. Nors septyniolikos mėnesių eksperimentas ir parodė, kad MJ nėra aukščiausiosio lygio beisbolo žaidėjas, patirtis ir laikas be krepšinio suteikė labai reikalingo poilsio ir galimybę susigražinti meilę krepšiniui.

Sugrįžimas į šlovę

Kai MJ grįžo į Čikagos „Bulls“ 1994-1995 metų sezone, žmonės klausinėjo: „Ar jis gali pakartoti tai, ką pasiekė?“ Žaidė jis gerai, bet atrodė akivaizdžiai atsilikęs. „Bulls“ buvo eliminuoti iš atkrintamųjų Orlando „Magic“ komandos. Po ilgos vasaros, žaidžiant krepšinį pertraukų metu, kai buvo filmuojamas filmas „Kosminis krepšinis“, Jordan’as grįžo tvirtai pasiryžęs įrodyti, kad jis sugebės ir vėl pasiekti viršūnę. 1995-1996 metais „Bulls“ finišavo reguliariajame sezone 72-10. Tai buvo NBA rekordas, daugiausia pergalių per sezoną ir MJ, atgavęs formą, aštuntą kartą tapo rezultatyviausiu sezono žaidėju. Jis taip pat tapo dešimtuoju NBA žaidėju, pelniusiu 25 tūkstančius taškų, ir antru jauniausiu žaidėju, pasiekusiu šį skaičių po Wilt’o Chamberlain’o. Galiausiai Čikagos „Bulls“ laimėjo ketvirtajį čempionų titulą nugalėję Sietlo „SuperSonics“ per šešių mačų seriją. Tik maža dalis žiūrėjusių niekada nepamirš, kaip Jordan’as krito apsikabinęs pergalingą kamuolį, nuo karčiai saldžios pergalės ir gilaus liūdesio. Paskutiniosios 1996 metų NBA finalo rungtynės buvo žaidžiamos per Tėvo dieną, praėjus trims metams po jo tėvo žmogžudystės.

Titulą ginantys čempionai turėjo daug sunkesnį 1996-1997 metų sezoną, tačiau žengė į atkrintamąsias kaip ir buvo tikėtasi. Absoliutus ryžtas atnešė „Buliams“ penktą titulą. Ligos, traumos ir kartais susikaupimo trūkumas kenkė komandai. Penktame finalo mače Jordan’as traukė komandą paskui save pergalės link net ir išsunktas gripo. 1997-1998 metų sezone „Bulls“ eilinį kartą žaidė atkrintamosiose, ir nenuostabu, kad vėl susidūrė su pajėgiais varžovais. Kaip ir anksčiau, jie sugebėjo apginti čempionų titulą, o Jordan’as laimėjo šeštą naudingiausio finalo serijų žaidėjo apdovanojimą.

Jordan’ui puikiai sekėsi kalti pinigus ne vien aikštelėj. Pelningos reklamos (skelbimai, kuriuose jis garsiai išreiškia savo palaikymą tam tikriems produktams) tokioms kompanijoms kaip „Nike“ ir „Wheaties“, taipogi nuosavai golfo kompanijai ir vardiniam odekolonui (kurio per pirmuosius du mėnesius buvo parduota 1.5 milijono buteliukų), padarė MJ multimilijonieriumi. 1997 metais jis buvo brangiausiai apmokamas pasaulio sportininkas, gavo 30 milijonų JAV dolerių, daugiausiai per metus sporto istorijoje, ir  honorarai už reklamas apytikriai siekė  40 milijonų JAV dolerių.

Antras pasitraukimas

Jordan’as antrą kartą baigė karjerą 1999 metais, išeidamas ką tik po oficialios darbo debatų pabaigos tarp NBA žaidėjų, ir komandų savininkų. Daug kas matė jį kaip geriausią  krepšininką pasaulyje, ir MJ pasitraukimas iš profesionalaus sporto buvo pavadintas „eros pabaiga“. 2000 metais Jordan’as tapo daliniu Vašingtono „Wizards“ savininku irkrepšinio veiklos prezidentu. Jis tapo vos trečiu afroamerikiečiu savininku lygos istorijoje. Jis taip pat gavo dalį nuosavybės iš ledo ritulio komandos Vašingtono „Capitals“.

2001 metų rugsėjį, po eilę mėnesių besitesiančių gandų, Jordan’as paskelbė nutraukiantis savo trejų metų pertrauką, kad galėtų žaisti už Vašingtono „Wizards“ komandą, būdamas trisdešimt aštuonerių metų amžiaus.Spaudos konferencijoje kalbėdamas apie savo sugrįžimą, jis sakė: „Aš žinau, kad nebesu 25-erių, bet jaučiu, kad dar galiu žaisti krepšinį aukščiausiu lygiu“. „Wizards“, kurie tesugebėjo laimėti vos 19 rungtynių ankstesniame sezone, atėjus Jordan’ui sustiprėjo. Po to, kai Jordan’as buvo išrinktas žaisti savo tryliktame Visų žvaigždžių mače (kurio metu jis nesėkmingai bandė dėti į krepšį), jis stengėsi ištempti „Wizards“  į atkrintamąsias varžybas, kol nepatyrė kelio traumos, po kurios buvo priverstas praleisti visą likusį sezoną. Jam taip pat labai trukdė susikaupti žmona Juanita, kurią jis vedė 1989 metais ir su kurią jau turėjo tris vaikus, padavusi paraišką dėl skyrybų. Sekantį mėnesį skyrybos buvo atšauktos. Jordan’as teigė, kad dar žais vieną sezoną Vašingtone…2002-2003 metų sezone Jordan’as pakilo į trečią vietą rezultatyviausių lygos krepšininkų saraše, Sausio 24 dieną pelnydamas 18 taškų, suteikiančių jam 31 424 atžymą per visą karjerą, ir taip aplenkdamas legendinį Wilt’ą Chamberlain’ą. Vasario 21 dieną Jordanas tapo pirmuoju žaidėju pelniusiu 40 taškų būdamas 40-ties metų amžiaus, kuomet jis sumetė 43 taškus pergalingame mače prieš Niudžersio „Nets“ komandą. Balandžio 14 dieną Michael’as Jordan’as paskutinių namų rungtynių metu buvo pagerbtasIrenos ir Abes Pollin, „Wizardsir JAV gynybos sekretoriaus Donald’o Rumsfeld’o.Galiausiai 2003 metų balandžio 16 dieną galutinai užbaigė savo istorinę karjerą Filadelfijoje, kur fanai audringomis ovacijomis išlydėjo MJ. Jordan’as pelnė 15 taškų 107-87 pralaimėtame mače.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *