Mados tikslas – nebe žavėti, o šokiruoti?

pagal | 2020 28 sausio

Prieš keletą dešimtmečių, tam, kad puikuotumeisi ant žurnalų viršelių, o mados žinovai visame pasaulyje žinotų tavo vardą, pakako būti aukštai, gražiai ir lieknai. Galbūt dar ir įdomiai. Tačiau tokie dalykai, kurie intrigavo prieš dvidešimt metų, pavyzdžiui Cindy Crawford apgamėlis, šiandien niekam nebeįdomūs. Atrodo, jog ir modelio funkcija šiandien tapo nebe žavėti ir stengtis, kad „žmogus puoštų rūbą“, o įsiminti, atkreipti dėmesį, neretai sukrečiant, pykdant, o kartais net sukeliant šleikštulį. Šiandien mados pasaulis renkasi neeilines asmenybes savo prekės ženklams garsinti. Ar naujasis mados tikslas – šokiruoti? Ir ar besistengdami sukrėsti žiūrovą, mados pasaulio veteranai į antrą planą nenustumia vieno iš pamatinių šio meno dalių – estetikos?

R. Mammadli „Mados infekcijoje“

Šių metų pavasarį viename ryškiausių lietuviškų mados renginių „Mados infekcijoje“, podiumu žengė išskirtinis modelis – vienas garsiausių šalies transeksualų Raulis Mammadli – Agness Landau. Agness demonstravo žinomos dizainerės Sandros Straukaitės kurtus rūbus. Atsiliepimų apie šio išskirtinio žmogaus pasirodymą buvo itin įvairių… Pati Agness savo pasirodymu neliko itin patenkinta bei vadino tai pirmu, kiek prisvilusiu blynu mados industrijoje. Tačiau atrodo jog publikai, stebėjusiai šį pristatymą, tai įspūdžio nesugadino – pasirodžius transseksualui salėje griaudėjo ovacijos. Žinoma, kaip ir reikėjo tikėtis, komentarų skiltyse po straipsniais apie šį mados pristatymą pasipylė nekukli pasipiktinimo lavina. Žmonės atvirai, neretai ir necenzūruotai, reiškė pasišlyktėjimą ir nepritarimą tokiam organizatorių sprendimui. Kaip dažnai nutinka panašiais atvejais, anoniminiai komentatoriai bandė įrodyti homoseksualizmo bei kitų „iškrypimų“ propagandą. Šiuo atveju sunku kalbėti apie estetikos buvimą ar nebuvimą, kadangi dažnam mūsų valstybės piliečiui ir du tvarkingi bei simpatiški vyrai, besilaikantys už rankų, tebesukelia šleikštulį. Tačiau apie madą bei meną nusimanančių žmonių reakcijos per Agness pasirodymą leidžia manyti, jog ji, pasipuošusi S. Straukaitės kūriniais, atrodė ne tik efektingai, bet ir gražiai.

Stilingas benamis

O štai kitas atvejis kelia ne tik estetikos, bet ir etinius, moralės klausimus. Prieš kelerius metus atsitiktinai fotografo rytų Kinijoje užfiksuotas benamis Xi Li Ge žaibiškai išgarsėjo internete. Žmonės taip masiškai žavėjosi vyriškio aprangos stiliumi (apkritusiais rūbais bei nerūpestinga šukuosena), jog net tokie prabangūs prekės ženklai kaip „Dolce and Gabbana“ bei „Vivienne Westwood“ sukūrė „benamiškų“ drabužių linijas. Viena vertus, toks išgarsėjimas internete šiam valkataujančiam vyrui padėjo susigrąžinti visavertį gyvenimą. Gerbėjai suaukojo apie dešimt tūkstančių svarų, taip pat atsirado artimieji, ilgus metus laikę vyriškį mirusiu. Apie Xi Li Ge gyvenimo istoriją netgi kuriamas filmas. Bet ar etiška kurti brangius drabužius mėgdžiojant žmogaus, neturinčio už ką valgyti, aprangą? Galbūt smagu ir madinga rengtis kaip nerūpestingam klajokliui, kuomet už tokius „benamiškus“ rūbus gali sau leisti sumokėti šimtus ar tūkstančius dolerių. Tik ar neatrodo ironiška, jog žmogus, įkvėpęs tokią madingą aprangą, lengvai galėjo mirti nuo alkio ar negyvai sušalęs lauke…

Jean-Paul Gaultier Show, Spring-Summer 2011 Paris Fashion Week, Paris, France - 02 Oct 2010

Šokiruojanti storulė

O ar gali žmogus būti toks nepatrauklus, jog mados pasaulyje jam paprasčiausiai neliktų vietos? Amerikiečių roko grupės „The Gossip“ vokalistė Beth Ditto du tūkstančiai dešimtaisiais metais sudrebino mados pasaulį per Paryžiaus mados savaitę. Ditto, pati save pristatanti kaip „storą feministę lesbietę iš Arkanzaso“, demonstravo dizainerio Jean Paul Gaultier kolekcijos rūbus. Dainininkė tikrai atkreipė į save dėmesį, tačiau įvardyti virš šimto kilogramų sveriančią moterį, įsispraudusią į trumpą sijoną, tinklines pėdkelnes bei gėlėmis puoštą korsetą, kaip malonų akiai vaizdą yra išties sunku. Juk dažniausiai didesnio dydžio modeliai dėvi keturiolikto – šešiolikto dydžio rūbus, o Beth dydis pristatymo metu buvo dvidešimt aštuntas. Negana to, moteris, aktyviai kovojanti už moterų teises, vengia šalinti plaukus nuo pažastų. Sunku atsakyti, ar toks vaizdas tinkamas meno kūriniais laikomų rūbų pristatyme? O ir karingas Beth charakteris ne itin derinasi prie šilko tekstūrų lengvumu pasižyminčio prekės ženklo drabužių… Praeitais metais dainininkė buvo suimta po to, kai girtutėlė gatvėje trikdė viešąją tvarką, prieš tai spyrusi blogai aptarnavusiam barmenui į tarpukojį. Taigi, sukrėsti mados entuziastus Beth pavyko, tačiau galima drąsiai teigti, jog tik retam, labai ekstremalius dalykus mėgstančiam žmogui, šis pasirodymas galėjo atrodyti gražus….

Greičiausiai galima daryti išvadą, jog per keletą pastarųjų dešimtmečių mados bei meno suvokimas smarkiai pakito. Atrodo, jog dizaineriai pavargo nuo to, kas tobula ir gražu, ir dabar bando ieškoti atvirkštinį efektą sukelti galinčių asmenų. Žinoma, kartais sukrėtimo faktorius tampa puikiu būdu atkreipti dėmesį į aktualias visuomenės problemas, tokias kaip homofobija. Tačiau gausu ir atvejų, kuomet bandant šokiruoti peržengiamos tiek estetikos, tiek ir elementarios moralės normos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *