Maisto fotografavimas – problema?

pagal | 2020 23 sausio

Pusryčių, pietų, vakarienės nuotraukos. Noras pasidalinti džiaugsmu iškepus pyragą ar suvalgius kažką egzotiško. Tokias draugų ir pažįstamų nuotraukas matyti internete ne naujiena, tačiau psichologai ir medikai perspėja – tai gali signalizuoti ar net sukelti įvairiausias problemas. Tokios išvados sukėlė daug diskusijų.

Kai kurie gydytojai teigia, kad toks elgesys tukina. Gardžių patiekalų nuotraukos žadina apetitą. Tikriausiai daugumai pažįstama situacija, kada po vakarienės, vėlyvą vakarą, susirašinėjant su draugais pamatote, jog kažkas pasidalino internete nuotrauka iš restorano, kuriame valgo gardžią picą. Tokios nuotraukos kelią norą užkandžiauti ar suvalgyti kažką skanaus, nors iki tol nesijautėte alkani. Taigi, suvartojamos papildomos kalorijos, o tai, kaip žinoma, veda svorio augimo link.

Tačiau toks perdėtas dėmesys maistui gali ne tik sukelti problemas, bet ir atskleisti, kad žmogus jau turi tam tikrų sutrikimų. Psichiatrė Valerie Taylor, dirbanti Toronto universitete, teigia, kad susiduria su vis daugiau pacientų, kurių gyvenimuose maistas užima svarbiausią vietą. Ji paaiškina, kad įprastai žmonės fotografuodami nori įamžinti tai, kas jiems svarbu: laikas su draugais, aplankytos vietos, malonios akimirkos, šventės ir t.t… Kai žmogus pradeda fotografuoti viską, ką jis valgo – maistas jam tampa svarbesne gyvenimo dalimi, nei turėtų. „Jie nebemoka bendrauti, svarbiausias susitikimų tikslas – pavalgyti. Žmonės tiesiog nesupranta, kad galima susitikti su draugais ir veikti kažką kito, o ne valgyti ir fotografuoti. “ – teigia daktarė. Ji priduria, kad nuo to kenčia žmogaus socialinis gyvenimas. Kalbama apie atvejus, kuomet pasimatymo metu skiriamas ilgas laikas fotografuoti patiekalui, o ne pažinti žmogui. Kai draugams siunčiamos užkandžių nuotraukos, o ne klausimas kaip praėjo diena. O tai jau laikoma psichologiniu susirgimu.

Toks elgesys įkvėpė kai kuriuos žmones kovoti prieš maisto kultą. Vienas jų – fotografas ir filmų kūrėjas Chris Maggio. Jis sukūrė puslapį „Male chef“, kuriame kelia neišvaizdaus namuose gaminto maisto nuotraukas. Tiesa, jis tai daro, nes tiki, kad maistas yra menas ir žmones, kurie fotografuoja restoranuose užsisakytus patiekalus ir kelia į savo puslapius, jis prilygina meno kūrinio nusisavintojais. Chris Maggio puslapyje galima rasti daugybę nuotraukų, kurios tikrai nesužadins apetito. Bet vis dėlto, jis taip pat skiria didelį dėmėsį ir daug laiko maistui. Ar tai tikrai galima laikyti kova su maisto kultu? Čia jau palieku teisę spręsti kiekvienam asmeniškai.

Tačiau yra žmonių, kurie mano, kad maisto fotografavimas duoda daugiau naudos, negu žalos. „New Scientist“ žurnalas paskelbė atlikto bandymo rezultatus. Vieniems žmonėms, kurie norėjo atsikratyti papildomo svorio, buvo pasakyta užsirašyti, o kitiems, nufotografuoti viską, ką suvalgo. Rezultatai parodė, kad tie, kurie turėjo fotografuoti maistą, pasiekė geresnių rezultatų. Vienas iš savanorių paaiškino, kad prieš ką nors valgydamas jis galvojo ar tikrai nori ir ar tikrai to maisto jam reikia, nes žinojo, kad vėliau jis matys kiek ir kokių produktų jis suvalgė.

Tikriausiai sunku būtų pasakyti, kuri nuomonė teisinga. O ir draugų, kurie mėgsta dalintis patiekalų nuotraukomis, psichiniais ligoniais vadinti nederėtų. Manau, šioje srityje, kaip ir visur kitur, svarbu saikas. Nes ko per daug – tas nesveika. Todėl mokėkime mėgautis maistu, bet valgykim, kad gyventume, o ne gyvenkim, kad valgytume.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *