Neleisk Babytei balsuoti!

pagal | 2020 29 sausio

Rinkimai jau baigėsi, o mūsų puslapyje nebuvo nė vieno straipsnio ar nuomonės apie juos. Ką, galvojat, mums neįdomu? Naat! Tiesiog nenorime, kad kažkas pamanytų, kad tai yra užsakomieji straipsniai ar agitacija. Politine agitacija mes neužsiimame, bet agituojame išreikšti savo nuomonę visais opiais klausimais. Vienas iš nuomonės išsakymo pavyzdžių yra judėjimas „Neleisk babytei balsuoti“. Turėjau progą pasikalbėti su šio projekto sumanytojais ir įgyvendintojais. Taigi, prašau.

„Neleisk babytei balsuoti“ yra Facebook’o puslapis, kuris save identifikuoja kaip bendruomenę. Jis buvo sukurtas šių metų spalio 15 d., kelios dienos po to, kai paaiškėjo pirmojo rinkimų į LR Seimą etapo rezultatai. Štai tekstas, kurį jie patys apie save parašė: „Socialinis studentų judėjimas, siekiant neleisti senoms močiutėms ir diedukams balsuoti antrajame rinkimų ture! Sėdėkit namie ir kepkit anūkams blynus. Mes nesiruošiame agituoti, kažką įžeisti ar paniekinti. Babytė gali būti Jūsų kaimynas suvirintojas Petras, ar 18metis moksleivis Marčius, pagyvenęs ūkininkas Jonas, ar dar bala žino kas. Babytė — tai mistinis personažas, įtikintis auksiniais pažadais ir nuolatiniais pokyčių vėjais. Mūsų tikslas — su sarkazmu pažvelgi į dabartinę susiklosčiusią situaciją Lietuvos politinėje padangėje.“

Per trumpą laiką šis judėjimas susilaukė beveik 3 tūkstančių gerbėjų Facebook socialiniame tinkle ir tik dabar, po antrojo rinkimų turo, gerbėjų skaičiaus augimas šiek tiek sumažėjo. Labai įdomu, kokie žmonės slepiasi po tokiu projektu. Girdėjau kalbant, kad tai konservatorių triukas norint sukelti rinkėjų nepasitenkinimą, tad nutariau išsiaiškinti. Šiek tiek pašniukštinėjus paaiškėjo, kad tai yra Kauno studentų iniciatyva, tačiau jų tapatybės neatskleisime.

Kada ir kaip kilo idėja sukurti tokį Facebook puslapį?

J: Idėja kilo visiškai spontaniškai. Viskas užgimė pirmą dieną po rinkimų, kai pamatėm, jog Darbo partija laimėjo (WTF?) pirmąjį rinkimų etapą, negana to, dar ir sukirto rankomis su socdemais ir paksistais. Iš pradžių norėjom sukurti demotyvaciją, bet viskas transformavosi į puslapį su smagiais paveiksliukais.

V: Idėja sukurti šį puslapį kilo visiškai spontaniškai. Po rinkimų sėdėjome su pakankamai panašių politinių pažiūrų žmonėmis ir juokavome tais „legendiniais“ bajeriukais apie 1509 lt ir t.t. Tada kilo idėja padaryti demotyvaciją, tačiau galiausiai pagaminome pakankamai juokingą nuotrauką. Nusprendėme, kad galime neapsiriboti tik siauru demotyvacijų ratu, taigi sukūrėme puslapį ir patalpinome pirmąjį mūsų meno kūrinį. Jau pirmosios dienos vėlų vakarą turėjome beveik 1000 gerbėjų, todėl nusprendėme neapleisti šio projekto ir visi matome, kas iš jo gavosi.

Ką norite tuo išreikšti ar parodyti?

J: Šiuo judėjimu mes nenorime uždrausti babytėms balsuoti (kad suprastum tai, užtenka paskaityti mūsų aprašymą). Tiesiog šiuo judėjimu mes norime pasijuokti iš susiklosčiusios padėties politikos padangėje ir tuo parodyti populistinių partijų tikruosius veidus. Kaip įmanoma balsuoti už partiją, kuri žada 1509 lt ir 0% nedarbo lygį? O tuo labiau, kai partijos vadovai yra baudžiami už juodąją buhalteriją. Tokiu valdžioje tikrai nereikia.

V: Per tam tikrą „parodymą“ mes išreiškiame savo nuomonę, kuri šiek tiek susigaudančiam politikoje žmogui yra pakankamai aiški. Parodyti norime tai, kad mūsų visuomenės žmonės yra lengvatikiai ir tiki populistiniais pažadais. Faktas tas, kad mūsų visuomenės atmintis yra stulbinančiai trumpa – dažniausiai vieną kadenciją laimėjus vienoms partijoms, kitoje kadencijoje laimi opozicijoje buvusieji.

Ar manote, kad tai geriausia priemonė reikšti savo poziciją?

J:Vienam yra geriausia tylėt ir nieko neveikt, kitam – išeit į gatves ir mitinguot, o man geriausia priemonė – per sarkazmą ir humorą viską pateikti Facebook’e.

V: Taip. Manome, kad tai geresnis būdas išreikšti savo nuomonę, negu apsikabinti plakatais ir vaidinti šustauskus. Tai turi didesnę išliekamąją vertę ir socialiniais tinklais tikrai naudojasi pakankamai didelis ratas žmonių.

Ar tikėjotės tokio žmonių ir žiniasklaidos susidomėjimo?

J: Kai sukūrėme grupę, juokaudami sakėm, kad jei surinksim 2000 Like’ų ir apie mus parašys „delfi“, „lrytas“ ar pan., tai bus žiauriai žiauriai smagu ir nerealu. Kaip matėm, apie mus „delfi“ rašė ne kartą, taip pat susilaukėm palaikymo iš Andriaus Užkalnio, o ir Like’ų turim daugiau nei 2000.

V: Nei taip, nei ne. Žinoma, prieš kažką darant, visada yra jaunatviškas maksimalizmas. Net buvo planas padaryti šiokių tokių reklaminių plakatų, tačiau ir jų neprireikė. Puslapis įgavo ganėtinai didelį pagreitį, o tai, kad likome anonimais, manau, davė dar daugiau reklamos.

Už ką balsavote patys? Kodėl?

J: Aš pats balsavau už Liberalų Sąjūdį, nes būdami valdžioje jie tikrai nepasišiukšlino, o ir jų rinkiminė programa buvo viena iš protingiausių ir man priimtiniausių. Dar ir TS-LKD būtų visai nieko, bet nusprendžiau palaikyt liberalus.

V: Pirmajame rinkimų rate balsavau už Lietuvos Respublikos Liberalų Sąjūdį, nes manau, kad tai pakankamai brandi partija, nesisvaidanti betiksliais pažadais. O ir pats liberalizmo principas (kiek uždirbi, tiek turi) man pakankamai priimtinas. Antrajame ture balsavau už TS-LKD. Šiame ture galėjau rinktis tarp TS-LKD kandidato ir Darbo partijos atstovo, taigi, savaime suprantama, už ką atidaviau savo balsą.

Koalicija dar nėra sukonstruota iki galo. Kaip manote, ar prezidentės pasisakymai, sukčiavimo skandalas, ar kitos aplinkybės gali ką nors pakeisti?

J: Dėl koalicijos nenoriu net spėliot. Kiekvieną dieną plaukia toks didelis naujienų srautas, kad net sunku susigaudyt, kas, kur ir kaip, bet aš tikiuosi, kad viskas išeis tik į gerą. O jei DP, TT ir LSDP sudarys koaliciją, tai jiems nebus labai lengva, nes opozicija bus labai stipri – tiek konservatoriai, tiek liberalai gavo daug mandatų Seime.

V: Prezidentės balsas yra išgirstas, tačiau ne iki galo. Tai nieko nuostabaus, nes jos galios nėra tokios didelės. Tačiau bent tiek galima džiaugtis, jog socdemai eina į kompromisą ir teisiamųjų suole galinčius atsirasti kandidatus griežtai atsisakė priimti į Vyriausybę ir Seimo Pirmininko postus.

Ką patartumėt mano močiutei, kuri balsavo už 1509 lt?

J: Pasakyt norėčiau ne Tavo močiutei, o Tau, kad kitą kartą paprotink ją ir paprašyk, kad ji balsuotų už Tavo ateitį, o ne už populistines partijas. Mano močiutė irgi pasakė, kad ateisiu į rinkimus, pažymėsiu beleką (kad ir DP) ir bus gerai, bet aš tiesiog paprašiau, kad geriau balsuok už tuos, kurie man sukurs gerą ateitį.

V: Tavo močiutei patarčiau neklausyti vien gražių žodžių. Visiškai suprantama, kad „babytės“ balsuoja už tuos, kas gražiai pašneka, daugiau pažada ir atrodo familiaresnis, artimesnis širdžiai. Sutikite, Andrius Kubilius nė iš tolo nedvelkia familiarumu ir dideliu draugiškumu. Nors ir pakankamai žiauriai nuskambės pasisakymas, bet pensininkams reikėtų ne savo senu kailiu rūpintis (pakankamai prisirūpino vogdami iš ruso), o pasistengti, kad mūsų jaunimas ir vidutinio amžiaus žmonės gyventų geriau. Gyvenant geriau tokio amžiaus žmonėms, geriau gyventi bus ir pensininkams.

V: Dar norėčiau paminėti, kad beveik visi ,,babytės” komandos žmonės studijuoja politikos ir diplomatijos mokslus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *