Neleisk manipuliatoriui tavimi naudotis

pagal | 2020 29 sausio

Šių dienų pasaulyje atsiranda vis daugiau žmonių, kurie iš savo santykių partnerio stengiasi išpešti kuo daugiau naudos ir tam pasitelkia manipuliaciją. O juk nė vienas iš mūsų nenori būti išnaudojamas, ar ne? Todėl svarbu žinoti kaip galima nugalėti manipuliatorių jo paties ginklais.

Kas yra manipuliatoriai?

Tai žmonės, kurie žaidžia mūsų jausmais, santykiuose siekdami kuo didesnės naudos sau. Čia naudojami paskatinimai ir bausmės turi būti pakankamai subtilūs, kad nebūtų pastebėti. Būtent nepastebimumas užtikrina manipuliacijos efektyvumą, nes nepastebėdami šio poveikio, negalime jam atsispirti. Jei poveikis tampa pakankamai stiprus, kad mes jį pastebime, tada jau galime sąmoningai rinktis – pasiduoti tam poveikiui ar ne.

Kuo galima manipuliuoti? 

Dėmesio poreikis yra pats paprasčiausias ir stipriausias mūsų socialinis poreikis. Kadangi esame priklausomi tik nuo artimų žmonių dėmesio, tik jie dėmesio poreikiu ir gali manipuliuoti. Viena iš pagrindinių dėmesio išraiškų yra pokalbis, todėl labiausiai paplitęs manipuliavimo dėmesiu būdas yra tylėjimas. Tylėjimas yra ir viena iš būdingiausių nekalbinių liūdesio išraiškų, todėl nustojęs kalbėtis su mumis artimas žmogus mums daro dvigubą poveikį: atsisako tenkinti dėmesio poreikį ir rodo, kad jį nuliūdinome. Tai mums sukelia kaltės jausmą, kuris mus verčia prašyti santykių partnerio atleidimo ir už tai tenkinti tokius jo reikalavimus, kurių paprastai netenkintume.

Partneriui teiraujantis, ką jis padarė ne taip, manipuliatorius paprastai vengia tiesaus atsakymo ir siūlo susiprasti pačiam. Toks informacijos sulaikymas mums kelia smalsumą, tačiau ne tai yra pagrindinis tikslas. Pagrindinis tikslas čia yra priversti partnerį ieškoti būdų numaldyti manipuliatoriaus pyktį ar liūdesį. Jei manipuliatorius tiesiai pasakytų, ko nori, santykių partneriui patenkinus prašymą, jis turėtų nutraukti tylą ir konfliktinis epizodas bei jame atsirandančios įtakos galimybės pasibaigtų. Nesakydamas, ko nori, manipuliatorius priverčia santykių partnerį ieškoti savo kaltės. Dažniausiai tokios paieškos baigiasi tuo, kad žmogus randa ne vieną, o kelias galimas savo kaltes ir bandydamas jas ištaisyti patenkina net kelis numanomus manipuliatoriaus reikalavimus.

Viską, ką paėmei iš santykių partnerio, vėliau turi jam grąžinti. Tačiau gniuždydamas partnerį tylėjimu, manipuliatorius nieko iš jo neprašė, tai nieko jam ir nesijaučia skolingas. Taigi idealiai atlikus manipuliaciją dėmesio poreikiu, manipuliatorius gauna daug daugiau nei būtų galėjęs paprašyti ir lieka visiškai neskolingas, o santykių partneris dar lieka jam ir dėkingas už tai, kad jis leido partneriui išpirkti savo „kaltę“.

Tačiau manipuliuoti dėmesio poreikiu galima bendraujant tik su artimais žmonėmis, kurie yra nuo mūsų dėmesio priklausomi. Bandymai manipuliuoti dėmesio poreikiu bendraujant su mažai pažįstamais žmonėmis, greičiausiai nebus labai sėkmingi. Mažai pažįstamam žmogui tikriausiai nepadarys didelio įspūdžio tai, kad atsisakysite su juo kalbėtis.

Platesniame santykių kontekste dažniausiai manipuliuojama pagarbos poreikiu. Kadangi pagarbos poreikis yra žmogaus priklausomybė nuo iš kitų žmonių gaunamo teigiamo įvertinimo, subtiliai manipuliuodami tuo įvertinimu, galime daryti įtaką bet kokiam žmogui, net ir visiškai nepažįstamam.

Norint manipuliuoti pagarbos poreikiu, reikia sugebėti išsiaiškinti bendravimo partneriui svarbias vertybes. Išsiaiškinus tokias vertybes, galima daryti dvejopą manipuliacinį poveikį. Naudojant manipuliacinę korupciją pabrėžiamas partnerio atitikimas vertybėms, kurioms jis labai norėtų atitikti. Iš esmės, tai yra pataikavimas, glostantis partnerio savimeilę ir skatinantis jame pasididžiavimo jausmą. Naudojant manipuliacinį šantažą suabejojama partnerio atitikimu jam svarbioms vertybėms. Partneriui tai sukelia gėdos jausmą.

Efektyviausias manipuliacinio šantažo būdas yra pašaipa, ypač vieša. Viešai pašiepdamas žmogų manipuliatorius sukelia abejonę jo atitikimu tam tikroms vertybėms ir tai sukuria labai ryškų pagarbos praradimo grėsmės išgyvenimą. Pašaipa tėra suabejojimas, tačiau pašiepiamam žmogui ji primena tą galybę, kad laiku neišsklaidžius abejonių, po pašaipos gali sekti pasityčiojimas, t. y., atviras žmogaus paniekinimas. Todėl pašaipa yra labai galingas ginklas valdyti tiems žmonėms, kurie yra stipriai priklausomi nuo aplinkinių nuomonės. Tačiau kaip sužinoti, kiek žmogus yra priklausomas nuo aplinkinių nuomonės? Manipuliatoriui tai padaryti labai lengva. Pakanka tik viešai iš jo pasišaipyti. Jei jis skubiai stengsis pašalinti pašaipos priežastis, vadinasi, jis labai priklausomas nuo aplinkinių nuomonės.

Viena iš žmogiškųjų vertybių, kuria galima manipuliuoti bandant padaryti įtaką bet kokiam žmogui, yra gerumas. Paprasčiausiu manipuliacijos gerumu pavyzdžiu gali būti demonstratyvus manipuliatoriaus nuliūdimas santykių partneriui nepatenkinus jo prašymo. Nuliūdinę kitą žmogų jaučiamės blogai, todėl demonstratyvus manipuliatoriaus liūdesys verčia mus patenkinti jo reikalavimus.

Manipuliacija yra sudėtinga įtakos forma. Ji reikalauja sudėtingų ir gerai išlavintų įgūdžių nustatyti žmonių poreikius ir juos nepastebimai paveikti.

Kaip atpažinti manipuliaciją?

Tai padaryti nėra sunku. Ją galima atpažinti iš to, kad žmogus, kuriuo manipuliuojama, dažnai pasielgia kitaip, nei norėjo ar buvo numatęs. Dėl to jo poreikiai pastoviai kenčia partnerio naudai. Galiausiai manipuliaciją išduoda ir netikėtai stiprios emocijos, kurias žmogui sukelia manipuliatoriaus naudojamos priemonės.

liar

Dabar, kai žinome manipuliatoriaus naudojamus metodus ir kaip šį žmogų atpažinti, kyla klausimas: o kaip gintis nuo tokio elgesio? Gintis nuo manipuliacijos gana sunku. Vienas būdas apsiginti nuo manipuliacijos yra manipuliatoriaus priemonių panaudojimas prieš jį patį. Manipuliatorius veikia automatiškai, dažniausiai neįsisąmonindamas savo naudojamų priemonių. Tai padeda sukurti nuoširdumo įspūdį, būtiną manipuliacijos efektyvumui, tačiau tuo pat metu neleidžia manipuliatoriui lanksčiai prisitaikyti prie bendravimo situacijos ir ją kontroliuoti. Todėl sąmoningai suvokiant manipuliatoriaus naudojamas priemones ir jas panaudojant prieš patį manipuliatorių jį galima nugalėti jo paties ginklais. Ką tai reiškia? Pavyzdžiui, dalis žmonių kaip manipuliacijos priemonę naudoja ašaras. Teisindamiesi savo išskirtiniu jautrumu, jie apsiverkia bet kokio, kad ir mažiausio, nesutarimo metu. Taip jie priverčia santykių partnerį jaustis kaltu ir patenkinti savo reikalavimus, nors jie dažnai būna ir nepagrįsti. Santykių partneris gali tokią manipuliaciją sėkmingai grąžinti. Vedinas įsitikinimo savo jautrumu, manipuliatorius nesugebės atsispirti santykių partnerio ašaroms ir pats bus priverstas tenkinti jomis paremtus partnerio reikalavimus.

Manipuliacija yra apgaudinėjimas ir sukčiavimas. Šis suvokimas verčia manipuliatorių jaustis kaltu. Bėgdamas nuo kaltės jausmo, manipuliatorius randa pateisinimą savo elgesiui. Įtikinęs save, kad visi žmonės yra sukčiai ir kad niekuo negalima pasitikėti, manipuliatorius nevengia bendrauti su kitais manipuliatoriais. Nepakęsdami apgaulės, sąžiningi žmonės nuo manipuliatoriaus pasitraukia ir laikui bėgant manipuliatorius lieka gyventi sukčių pasaulyje. O tai yra tikrai šlykštus pasaulis.

Iš pirmo žvilgsnio manipuliatoriai pasirodo labai žavūs ir trokštantys mūsų meilės bei rūpesčio. Jų audringai reiškiama meilė mus įkvepia ir svaigina. Tačiau greitai pasirodo, kad patys reikalaudami absoliučios meilės ir atsidavimo, jie yra nepajėgūs pasirūpinti netgi paprasčiausiais mūsų poreikiais. Rūpintis kitais jiems neleidžia gilus nepasitikėjimas visu pasauliu ir savimi.

Šito nepasitikėjimo negali pašalinti jokie patikimumo įrodymai, todėl pakeisti tokius žmones nėra vilties. Jie turi likti vieni, kad suprastų, jog pasitikėjimas yra žmogaus pasirinkta pozicija, ir rastų priežasčių tą poziciją pasirinkti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *