„Penki aukštai tylos” – drąsus lietuviškas projektas

pagal | 2020 30 sausio

Nors niekam ne paslaptis, kad Lietuvoje savižudybių statistika iš tiesų gąsdinanti, apie šią problemą vis dar bijoma kalbėti garsiai. Dėl to apdovanojimus pelniusios lietuviškos dokumentikos kūrėjai, John Lee ir Arnoldas Alubauskas, kuriantys filmus Espy Creative vardu, nusprendė šią problemą gaubiančią tylą pamėginti kiek įmanoma labiau suardyti. Kino kūrėjai siekia pastatyti pirmą Lietuvoje dokumentinį filmą „Five Floors of Silence” būtent apie šią problemą. Jame bus pasakojama apie ją gaubiančius mitus, susijusias problemas bei mūsų šalyje vis dar egzistuojančias stigmas.

Filmo kūrėjai tikina, kad keliaudami po Lietuvą ir rinkdami informaciją įsitikino, jog jokio stebuklingo paaiškinimo, kodėl būtent mūsų šalis pirmauja savižudybių statistikos sąrašuose, nėra. Priežastys, skatinančios žmones susimąstyti apie pasitraukimą iš gyvenimo – pačios įvairiausios, varijuojančios nuo menininkų vidinių konfliktų iki artimųjų netekčių. Tačiau didžiausia problema, pasak režisierių, yra ta, kad būtent posovietinėse šalyse yra be galo sunku rasti tinkamos pagalbos žmogui sergančiam depresija ar turinčiam kitų psichologinių problemų. Galbūt būtent tai, kad Lietuvoje vis dar nejauku ar gėda prabilti apie slegiančią depresiją ir sudaro sąlygas šiai ligai graužti žmones iš vidaus iki tol, kol nebelieka kelio atgal.

Baimė garsiai kalbėti apie psichologines problemas nėra nepagrįsta. Mūsų šalyje psichologinės bėdos yra smarkiai stigmatizuojamos – į psichologinių sunkumų turinčius žmones neretai žiūrima kreivai, su baime ar nepasitikėjimu. Net jei žmogus ir išdrįsta prabilti apie savo būseną, dažnai jis nesulaukia tinkamos pagalbos, artimieji arba nesiklauso, arba apsimeta, jog viskas savaime pasitaisys. Tinkama ir profesionali pagalba taip pat nėra lengvai prieinama, nes vis dar pasitaiko atvejų, kai žmonės, užuot sulaukę galimybės pasikalbėti su tinkamai jiems padėti galinčiu specialistu, yra uždaromi į ligonines, o jų jausmai slopinami ne visada tinkamais vaistais.

Filmo „Penki aukštai tylos” misija – pakeisti žmonių požiūrį į depresiją ir atidaryti duris pokalbiams bei suardyti šią problemą supantį tylos vakuumą. Apie pokalbių ir palaikymo svarbą jame pasakos žinomi žmonės, tarp kurių bus socialinių akcijų iniciatorė Beata Tiškevič-Hasanova, garsus dainininkas Andrius Mamontovas ir humoristas Paulius Ambrazevičius. „Penki aukštai tylos” – ne tik dokumentinis, bet ir dalinai vaidybinis filmas, vizualiai per penkių aukštų namo metaforą vaizduojama kelionė po šios problemos lygius. Bus pasakojama apie „Jaunimo linijos” darbą, nušviečiama, kokią reikšmę ir svarbą turi pokalbis.

Filmo kūrėjai tikina, kad nors savižudybės – visiems puikai žinoma Lietuvos problema, tačiau neatrodo, jog valstybei ši tema būtų aktuali. Pasak jų, pažvelgus į žiniasklaidos turinį, nepanašu, kad yra suvokiamas problemos rimtumas. Kitos socialinės problemos, nuo kurių nukenčiančių žmonių skaičius ya mažesnis, tokios, kaip vairavimas išgėrus, sulaukia daug dėmesio bei diskusijų viešojoje erdvėje, jų prevencija užsiimama įvairiose akcijose. Šio filmo tikslas paskatinti tiek valstybę, tiek visuomenę atsakingiau žvelgti į suicido problemą ir pradėti keisti situaciją – sugriauti ją aptvėrusias tylos sienas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *