Prisimenant Londono Olimpines Žaidynes 2012

pagal | 2020 30 sausio

Visai neseniai Londone praūžė didžiausias pasaulio sporto renginys – Olimpinės vasaros žaidynės. Buvo išdalinta šimtai medalių komplektų, įmušta įvarčių, pasiekta pergalių ir patirta pralaimėjimų. Londonas yra vienintelis miestas, kuris Olimpines žaidynes rengė trečią kartą. Pirmą kartą žaidynės įvyko 1908 m., vėliau – 1948 m. ir sugrįžo 2012 metais. Visi puikiai pamename, kokių pergalių pavyko pasiekti Lietuvos atletams, tačiau norėtųsi prisiminti ir tai, kuo iš kitų išsiskyrė ši Olimpiada, kokių vilčių ir kokių nutikimų būta.

Viskas prasidėjo 2005 m. liepos 6 d. kai Singapūre buvo paskelbta, kad 2012 Olimpiada vyks Londone. Paryžius, Maskva ir kiti pasaulio miestai liko nuošalyje. Greitai užvirė didžiuliai darbai, projektai: statomos arenos, stadionai, baseinai, sporto centrai; ieškoma finansuotojų privačiame ir viešajame sektoriuose. „Teikdami pasiūlymą davėme penkis pažadus – tarp jų skirti atletams centrinę vietą šiame projekte, sukurti magišką atmosferą, įkvėpti pasaulio jaunimą ir sukurti tvarų palikimą – sakė Londono olimpinių žaidynių organizavimo vadovas Sebastianas Coe. – Ši septynerius metus trukusi kelionė buvo nepaprasta ceremonija“. Atrodo, kad visus pažadus organizatoriams pavyko įvykdyti. 30-osios olimpinės žaidynės buvo įspūdingos (žinoma, tai atsėjo daugiau nei 11 mlrd. svarų sterlingų). Atidarymo ir uždarymo ceremonijos stebino žiūrovus šviesos ir pirotechnikos reginiais, kuriuos lydėjo garsenybių (nuo Paul McCartney iki Spice Girls) pasirodymai. Skaičiuojama, kad šiose olimpinėse žaidynėse varžėsi per 10 tūkst. atletų.

Londono Olimpiada buvo grandiozinis renginys, sulaukęs milijonų žiūrovų palaikymo. Gaila, bet tokio masto renginiai neišvengia mažų ar didelių incidentų. Nors britų policininkai džiūgauja išvengę didelių teisėsaugos pažeidimų, klaidų, vis dėlto, neišvengė organizatoriai. Geras pavyzdys yra Šiaurės Korėjos futbolininkių protestas dėl aštrios klaidos elektroninėje švieslentėje. Sportininkės atsisakė žaisti, kai per susitikimą su Kolumbijos rinktine vietoje nacionalinės Šiaurės Korėjos vėliavos buvo parodyta Pietų Korėjos vėliava. Laimei, sportininkės atlyžo ir mačas įvyko. Po rungtynių už incidentą viešai atsiprašė pats Londono organizacinio komiteto atstovas Andy Mitchell. Dar vienas įdomesnių nutikimų buvo moterų badmintono dvejeto komandų diskvalifikacija. Siekdamos palankesnių varžovių kitame etape, Kinijos, Indonezijos ir dvi Pietų Korėjos komandos tyčia pralaimėjo susitikimus. Po to, kai pabandymą nušvilpė visa arena, visos keturios komandos buvo diskvalifikuotos. Diskvalifikuota buvo ir graikė Paraskevi Papiristou. Garsiai trišuolininkei buvo užvertos durys į olimpiadą, kai ši socialiniame tinklapyje Twitter paskelbė rasistinius komentarus apie juodaodžius.

Galima drąsiai teigti, kad Londono Olimpines žaidynes surengė savanoriai. Iš 70 tūkst. savanorių 137 buvo lietuviai. Jie dirbo neatlygintinai, vien už progą paspausti mėgstamiausiam sportininkui ranką. Savanoriams darbai buvo paskirstyti pagal jų kvalifikaciją, jie perėmė didelę dalį darbų, kurie anksčiau tekdavo samdomiems darbuotojams. Lietuvaitė Vaida Limanauskaitė, kuri jau 13 metų gyvena Londone, džiaugiasi patirta euforija. Ji savanoriavo žaidynėse ir visa tai prilygina didžiausiam svajonių išsipildymui: „Būdavo dienų, kai darbą pradėdavau penktą ir baigdavau po vidurnakčio. Būdama Olimpiados savanore turėjau galimybę kiekvieną savaitę pasiimti po laisvadienį, bet ilsėtis nejaučiau poreikio, – teigė Vaida, – priešingai – nenusakoma jėga mane traukė į olimpinį kaimelį“. Olimpiados savanoriai dirbo asistentais stadionuose, vežiojo olimpinės delegacijos narius ir rūpinosi jų apgyvendinimu, dirbo medicinos punktuose. Kelias savaites jie triūsė išsijuosę, skleidė gerą nuotaiką ir džiaugėsi už suteiktą progą.

Atrodo, stadionai buvo sausakimši, žiūrovai džiūgavo dėl kiekvieno medalio, tačiau šis didžiulis renginys ekonomikai neatnešė taip laukto pakilimo. Dar prieš žaidynes D. Britanijos vyriausybė skandavo, kad olimpiada į šalį pritrauks daug turistų, kurie nakvos Londono viešbučiuose,  pirks maistą ir kitas prekes, o tai padės klestėti šalies ekonomikai. Bet žadėto turistų antplūdžio nebuvo. Priešingai, jie aplenkė tiek Londoną, tiek visą Didžiąją Britaniją. Manoma, kad turistus atbaidė pernelyg pakilę kainos ir spūstys mieste, todėl jie rinkosi kaimynines šalis: Prancūziją, Airiją, kurios tik trynė rankomis. Taigi, ekonominio augimo nebuvo, o restoranai, parduotuvės ir viešbučiai fiksavo apyvartos mažėjimą. Dažniausiai taip ir nutinka – tenka skaudžiai nusivilti, kai viską matuoji tik materialiai.

Londono vasaros Olimpinių žaidynių puslapis jau užverstas. Jos taps Olimpiados istorijos dalimi. Visi turėsime ką prisiminti: tiek pergales, tiek pralaimėjimus, bet svarbiausia – gerą nuotaiką ir ilgai išliksiančią euforiją. Belieka laukti ateinančių žaidynių ir tikėtis, kad Lietuvos delegacijai jos bus dar geresnės nei praėjusio ir atneš dar daugiau medalių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *