„Prometheus“ – spyris į plačiąją visoms „Alien VS Predator“ nesąmonėms

pagal | 2020 24 sausio

Gerai, gerai jau.. aš – MOKSLIUKAS. Gykas, nerdas, mėmė ar fanboy‘us. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Dievinu mokslinę fantastiką: nuo vaikystės skaitau sci-fi knygas, žiūriu sci-fi filmus ir žaidžiu sci-fi žaidimus. Man ne gėda prisipažinti, kad su draugu į „Prometheus“ ėjom dviese ir vidury dienos. Filmas buvo net daugiau įspūdingas ir „didelis“ negu tikėjausi, o tu patikėk – iš Ridley Scott tikėjausi to, kas nustebintų, įtrauktų, išgąsdintų, verstų kelti klausimus ir drebėti nuo gryno malonumo dozės. Bet apie viską nuo pradžių.„Prometheus“ yra šviežiai kinuose pasirodęs režisieriaus ir prodiuserio Ridley Scott mokslinės fantastikos monstras, pagrįstas „Alien“  (lietuviškai būtų „svetimas“) kvadrologija (duologija – du filmai, trilogija – trys..) arba, kitaip sakant, egzistuojantis Ridley Scott‘o „Alien“ visatoje. Juostoje vaidina visa galybė žinomų ir nežinomų, bet gerai pasirodžiusių, aktorių, tokių kaip Charlize Theron (kokia moteris…),  Noomi Rapace iš švediško „Girl With a Dragon Tattoo“ varianto, Micheal Fassbender iš „X-men: First class“ ir „Inglourious Basterds“, taip pat Guy Pearce, Idris Elba, Logan Marshal-Green, Sean Harris, Rafe Spall ir… ir ten daugiau jų yra, bet likę kaip ir nieko verto paminėti padarę nėra.

Kosminis tyrimų laivas Prometėjas yra išsiunčiamas į planetą kosmoso glūdumoje, kurioje, mokslininkų manymu, glūdi atsakymai į amžius žmoniją kamavusius klausimus. Jei trumpai, tie klausimai skambėtų maždaug taip: „Kas mes tokie ir ką mes čia veikiam?“, bet idėją, manau, supratot. Filmas nebūtų filmas, jei laivo įgula planetoje rastų tai, ko tikėjosi, tačiau iškart, be jokių ceremonijų, neketinu suspoilinti.

Ridley Scott po daugiau nei dešimtmečio pertraukos į mokslinės fantastikos žanrą grįžo su stambaus kalibro filmu, kuris tikrai turi savo vertę. Puiki reklamos kampanija leido paskanauti „Alien“ visatos gabaliukais ir taip sužadino apetitą ilgai lauktam filmui. Galbūt kaip tik todėl daugelis „Alien“ frančizės gerbėjų liko nusivylę neišpildytu potencialu ir varganu surišimu su ankstesniais „Alien“ filmais, tačiau aš, nors ir ne per seniausiai iš naujo pažiūrėjęs pirmąją kvadrologijos dalį, filmu tikrai pasimėgavau. Sužavėjo puiki Charlize Theron vaidyba; šiaip aš ją dievinu, bet šitame filme tiesiog nekenčiau, nes ji buvo visiška kalė. Noomi Rapace, kaip pagrindinė aktorė, puikiai įvykdė savo rolę ir nesugadino Sigourney Weaver iš „Alien“ atminimo. Micheal Fassbender išvis nurovė man stogą; dabar esu 100% tikras, kad jis yra kino industrijos sukurtas robotas. Akiai tikrai buvo malonu stebėti kaip per kelis dešimtmečius patobulėjo specialieji efektai. Filmą žiūrėjau 3D formatu ir 3D buvo nepastebimas. Jei nuskambėjo neigiamai, tai tikrai netyčia – vaizdas buvo tobulas, o taip buvo todėl, kad buvo filmuojama su 3D kameromis. Ir nors dabar pasirodo daug šio formato filmų, daugelyje jų 3D būna padarytas kompiuteriu, kitaip sakant, efektas netikras. Labiausiai pikta, kad kino studijos dažnai vengia atsakyti į klausimą ar filmas yra su „tikru“ 3D. Jo, 3D, 3D, 3D ir dar kartą 3D… kadangi filmas turi R reitingą (N-18), jame matome ne tik kraują ir žiaurumą, bet ir psichologiniu atžvilgiu nemalonias scenas. Man tai labai patiko, nes filmui, kaip „Alien“ palikuoniui, tai tiesiog buvo tinkama, mat mokslinė fantastika be kraujo jau atsibodus. Ghem… Ava.. khe… taras… ghem…

Nors ir nežmoniškai įtraukiantis ir stulbinantis kruopštumu visoms detalėms, „Prometheus“ man iškėlė daug klausimų (I HAZ QUESTIONS!!!), o atsakymų jiems nepateikė. Nežinia, ar čia dėl to, kad planuojama daryti ir antrąją dalį, ar dėl to, kad norėjosi patenkinti „Alien“ fanus, kas buvo dalinai padaryta, bet, mano manymu, absoliučiai nereikalingai ir netgi kenksminga. O gal čia dėl to, kad aš filmus žiūriu šiek tiek kitaip nei „žiūrovas įprastasis“.

Atėjo laikas nuspręsti ar šis filmas turi tris TAIP ir papuola į pusfinalį, ar ne. Pirmasis „taip“ už puikią aktorių komandą ir tikrai gerą vaidybą, bent jau trijų minėtųjų aukščiau (nors man ir kiti patiko). Antrasis „taip“ už 3D ir specialiuosius efektus, kurie net  „Avatarui“ nušluosto nosį kainos ir kokybės santykiu. Trečiasis „taip“ už sudėtingą scenarijų ir R reitingą, kurio dėka nemaloniausios scenos nebuvo iškastruotos iš paskutinės filmo versijos. Trys „TEIP“ yra, bet ir be „NE“ šis filmas nuo manęs nepabėgs. „Ne“ už tai, kad daugelis man kilusių klausimų taip ir nebuvo atsakyti ir dar didesnis „ne“ už tai, kad buvo būtina „Prometheus“ pritempti prie „Alien“ filmų. Mano manymu, filmas būtų buvęs daug geresnis palikus „Svetimą“ ten kur jam ir vieta, t.y. UŽ BORTO, t. y. už kosminio laivo „Prometėjas“ borto! Kaip sako straipsnio pavadinimas, Ridley Scott aukštai užkėlė kartelę parodydamas kaip reikia daryti senų frančizių filmus (panašiai kaip Christopher Nolan super herojų filmų kartelę pakėlė su „Tamsos riteriu“), todėl visokiems  „Alien VS Predator“ reikės ilgai slėptis po lapais. Net nežinau kokį pažymį parašyt Ridley Scott… „Prometheus“  buvo vienas ilgas pasivažinėjimas atrakcionais tik suaugusiems ir, pripažįstu, buvo labai smagu, bet aš tikrai tikiuosi, kad „Blade Runner“ tęsinys ar prequel bus geresnis.

Verdiktas: pasivažinėjimas linksmaisiais kalneliais ir filosofijos egzaminas iškart po to už pusę kainos!  Ar jums imti tokį pasiūlymą ar ne, spręsti ne man.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *