S. Green „Pusiau blogas“: suvedžiojo ir… paliko laukti tęsinio

pagal | 2020 30 sausio

Nesenai išleistą Sally Green debiutinę knygą jau galime vadinti nauju pasauliniu fenomenu – šiuo metu knyga yra išversta į 44 kalbas, Holivude jau rašoma scenarijus šiam, dar visai karštam, literatūros šedevrui, o apžavėti pirmosios knygos fanai laukia nesulaukia pavasarį pasirodysiančios antrosios planuojamos trilogijos dalies. Negana to, literatūrinis Sally Green debiutas „Pusiau blogas“ jau lyginamas su kultinėmis, pasaulį sužavėjusiomis „Saulėlydžio“ ir „Bado žaidynių“ knygomis.

Pripažinkim, išgirdus tiek liaupsių klausimas „ar skaityti knygą?“ nebekyla, nes atsakymas ir taip aiškus – be abejo, taip! Jei nežavi raganos ir nejaučiat silpnybės mistifikuotoms pasakoms, tuomet verta bent susipažinti su istorija, dėl kurios šiuo metu alpsta visas pasaulis. Vis dar neįtikinau? Tikiuosi, jog apsispręsti padės atidesnis žvilgsnis į knygos turinį.

„Haris Poteris“, „Žiedų valdovas“, „Saulėlydis“, „Bado žaidynės“ – tai istorijos, sulaukusios pasaulinės šlovės ir paskatinusios daugybės panašių, jas mėgdžiojančių, kopijuojančių ir imituojančių kūrinių atsiradimą. Į klausimą „kokia jų sėkmės paslaptis?“ kiekvienas atsakys vertindamas iš savo (nebūtinai teisingos) perspektyvos: vieni aukštins nuostabų rašymo stilių, įtaigius charakterius ar nepakartojamus siužeto vingius, kiti peiks primityvumą, popsišką stilių ir pataikavimą masėms, treti, galbūt, remsis marketingo ir pijaro triukų sėkme. O kur slypi Sally Green knygos „Pusiau blogas“ populiarumo paslaptis?

Pusiau blogas reklama

Knygos sėkmei tikrai įtakos turėjo ir nestandartinė, gerai apgalvota ir labai intriguojanti reklaminė kampanija, padėjusi sulaukti žaibiško susidomėjimo knyga „Pusiau blogas“ Jungtinėje Karalystėje (ir tikrai pastūmėjusi knygos vertimus į kitas kalbas): gausiai lankomose vietose (nuotraukoje – Jungtinės Karalystės traukinių stotis) buvo patalpintas narvas su jo viduje prirakintu vaikinu, o šalia – žmogaus dydžio knygos maketas. Knygos turinio vizualizacija ne tik pritraukė praeivių dėmesį, bet ir pagelbėjo skleisti reklamą socialinėse medijose.

Vertinant knygos turinį, vienu didžiausiu knygos pliusu galima laikyti „kitoniškumą“ – nors knyga apie raganas, tačiau sėkmingai šiuolaikiniame Londone įkomponuotas raganų pasaulis yra šiek tiek kitoks, nei mums įprasta. „Pusiau blogas“ knygoje nerasite raganų ir raganių, primenančių profesorę Makgonagal ar Voldemortą, joje nėra burtininkų mokyklų, bet lygiai taip pat čia neaptiksite tradicinių raganos atributų – šluotų, katilų ir juodų katinų.

Išrankesniam skaitytojui gali užkliūti knygos anonse minimas tradicinis raganų ir raganių skirstymas į „baltuosius“ ir „juoduosius“ (analogiškai „gerieji“ ir blogieji“), tačiau knygoje „Pusiau blogas“ autorė žaidžia šiomis sąvokomis ir griauna nusistovėjusią sampratą taip neleisdama skaitytojui nuspėti, kas bus toliau, ir suteikdama malonumą kaskart, kai istorija pasisuka kitaip, nei planuota.

Pusiau blogas citata

Svarbu paminėti, jog nors knyga apie raganas ir raganius, tačiau pasakojimo centre – vaikino istorija. Neitanas – kitoks, niekur nepritampantis bei savo egzistavimu visiškai prieštaraujantis sistemai, kurios nesupranta. Pripažinsiu, atsivertus knygą Sally Green sprendimas istoriją pasakoti iš Neitano perspektyvos atrodė abejotinas ir rizikingas. Ypač dėl to, jog rašytoja – moteris, todėl kilo dvejonių, ar moteris sugebės įtikinamai perteikti vaikino pasąmonę (labai dažnai tokie bandymai, kaip ir vyro siekis pavaizduoti moters mąstymą, atrodo apverktinai). Tenka pripažinti, jog knygoje „Pusiau blogas“ autorė nustebino ne tik susidorojusi su šia užduotimi, bet ir sugebėjusi aiškiai atskirti Neitano vidinius apmąstymus ir asmeninius aplinkos vertinimus nuo išorinių, realių įvykių ir jų aprašymo.

Knygos „Pusiau blogas“ rašymo stilius – lengvas, bet ne primityvus, veikėjai įdomūs, o istorijai pasiekus kulminaciją skaitytojas suvedžiojamas ir, kaip priklauso, paliekamas kantriai laukti knygos tęsinio. Ir visgi, jei vis dar kyla abejonių, ar verta skaityti Sally Green knygą „Pusiau blogas“, atsakau – verta, juk visada pravartu žinoti, kuo šiandien pamišęs pasaulis (o gal ims, ir užkabins?). Be to, superinis knygos viršelis puikiai atrodys tiek lentynoje, tiek ant stalo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *