Samdomų darbuotojų tauta

pagal | 2020 30 sausio

„Samdomų darbuotojų tauta’“ – šiuos žodžius ne vieną ir ne du kartus esu girdėjusi universitete iš kelių protingų dėdžių. Iš pirmo žvilgsnio, žodžiai lyg ir žeidžiantys, bet gerai pagalvojus, nėra čia ko įsižeisti, tokia jau ta realybė. Susiformavęs ir įsisenėjęs daugelio žmonių požiūris, kad kažkas už kažką (nežinia už ką), bet turi duoti ir turi duoti daug (būtinai), nes kitaip visi blogi, valstybė bloga, o apie ją išvis geriau nešnekėti. Ar mes iš tikrųjų darome tiek daug ir vistiek esame neįvertinti? Žinoma, visada lengviausia pasiskųsti ir padejuoti, užuot kažką darius.

O vienas iš kaitos būdų yra visai paprastas – sukurti savo verslą. Išgirdus šią frazę dauguma išsigąsta. Daugelis žmonių ilgai apie tai svajoja ir net labai aiškiai žino, kokią idėją norėtų įgyvendinti, bet, deja, po gražių svajonių, mintyse atsiranda 101 klausimas bei abejonės: kaip, už kokius pinigus, aš nesugebėsiu, aš neturiu geros idėjos, mano idėja niekam tikusi, aš išvis nieko nesugebu ir t.t. Paskui aplanko baimės jausmas, kad nepavyks, neišeis, iššvaistysiu veltui ne tik savo, bet ir artimųjų, paskutines mamos, tėčio, senelio, močiutės santaupas, draugų pinigus, įklimpsiu į skolas ir tuo visas mano verslo planas pasibaigs. Baimės akys visada labai didelės, bet jos sumažėja, kai žmogus pradeda domėtis.

Lietuva gal ir nėra tobula terpė kurti verslą mokestiniu bei teisiniu atžvilgiu (nors yra labai įvairių nuomonių šiuo klausimu, bet tai jau kita plati tema). Dauguma žmonių yra giliai įsitikinę, kad verslui pradėti reikia kažkokios super ypatingos, nerealios, fantastiškos, niekur negirdėtos ir nematytos idėjos, be proto daug pinigų, pažinčių visose įmanomose įstaigose ir t.t. Internetas pilnas startup’ų pavyzdžių, kur jaunuoliai besimokydami mokyklose, gaudami kišenpinigius sugeba sukurti savo verslus. Jeigu turite idėją ir, svarbiausia, norą, drąsiai eikite ir bandykite, Lietuvoje veikia ne viena ir ne dvi organizacijos, kurios yra pasiruošusios jums padėti ir patarti (www.verslilietuva.lt, www.invega.lt, www.sunrisevalley.lt, www.versloangelai.eu) ne tik morališkai, suteikiant tam tikrų žinių, bet ir finansiškai. Visi esame girdėję garsiąsias Facebook ir Apple susikūrimo istorijas, kai didelis noras, jaunatviškas maksimalizmas sukūrė kažką tokio, dėl ko dabar žmonės negali įsivaizduoti savo gyvenimo.  Naujaisiais Zuckerberg’ais ar  Jobs’ais gal ir netapsite, bet juk tai įkvepia, o pasvajoti visada galima.

Neturite savo idėjos? Gal ją turi jūsų draugas ir ją tik jums yra patikėjęs, bet dvejoja arba yra labai savikritiškas? Paskatink jį, nebijokite, pasitarkite su protingais žmonėmis, verslo kūrimui nėra nustatyta tam tikro amžiaus ar socialinio statuso riba. Galbūt jūsų idėja jau nėra tokia kvaila kaip jums patiems atrodo, nors kartais kvailystės žmones traukia ir jie už tai dar pasiryžę mokėti didelius pinigus.

Be abejo, nuosavas verslas – didelis darbas ir atsakomybė. Tapus vadovu pačiam, darbo diena iš 8 darbo valandų virsta į  24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę ir net nėra kam pasiskųsti, bet juodas darbas anksčiau ar vėliau atsiperka, jei per anksti nenuleidžiamos rankos. Sunku, bet niekas ir nesakė, kad bus lengva, bent keldamasis ir ardamas kaip arklys žinai, kad tai darai dėl savęs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *