SOCIALINIAI EKSPERIMENTAI: kas žmonėms suspaudžia širdį?

pagal | 2020 30 sausio

Kai žmogus žmogui tampa svetimu, yra veikiamas stereotipų odos spalvai, lyčiai ar socialiniam sluoksniui, net nelaimės atveju praeina pro šalį, visuomenė griebiasi ,,šiaudo‘‘. Aktyviai vykdomi socialiniai projektai, kurių metų įvairiais kampais stengiamasi patikrinti, kas dar iššaukia žmogiškumą ir kur ta riba, kai mes nebėgame tolyn iš baimės?

1

KAS TAI?

Socialinis eksperimentas apibrėžiamas kaip realiai atliekamas tyrimas, kurio metu tiriamas žmogaus elgesys atsitiktinėje situacijoje. Žodis ,,socialinis‘‘ pats savaime atskleidžia, kad mėginama patikrinti tam tikrus socialiai susiklosčiusius santykius tarp žmonių: moralinius, religinius, politinius ar teisinius. Tai patikrinti paranku stebint, kaip jie veikia per pagalbą, užuojautą ar paramą. Tik tai išmėginama nepažįstamųjų tarpe, nes su savo artimaisiais jau esame įpratę elgtis atitinkamai. Būtent socialiniams eksperimentams atlikti nereikalingos atitinkamos agentūros ar priežiūros specialistai, mokslininkai. Norint patikrinti, kaip tam tikrose situacijose elgtųsi dauguma žmonių, tokį bandymą gali atlikti bet kas.

Užsienyje apstu tokius bandymus pamėgusių žmonių, kurie savo ,,tyrimus‘‘ talpina, pavyzdžiui, Youtube tinklalapyje ir vėliau socialinių tinklų pagalba platina vartotojams. Galiu garantuoti, kad tokių video esate matę toli gražu ne vieną. Žinoma, tam tikras socialines idėjas realizuoja ir specialios agentūros, paminėdamos vienokią ar kitokią tuo metu aktualią prevenciją. 2008 Amerikoje netgi buvo kuriama laida itin tikslingu pavadinimu „What would you do?“ (liet. „O ką darytum tu?“). Jos metu profesionalų komanda išmėgindavo dirbtinai sukeltas situacijas ir slapta filmuodavo aplinkinių reakcijas, vėliau pasirodydavo bei pakalbindavo sureagavusius žmones.

KO IEŠKOMA SOCIALINIAIS EKSPERIMENTAIS?

Kai televizija, spauda, radijas be perstojo transliuoja liūdnas žinias (linksmas taip pat, bet liūdnos dažniau pakartojamos), o dar kaimynai aplinkui šnabžda, kaip aną naktį apvogtas namas ar po langais slankioja nepažįstami veidai – nori ar nenori, daraisi bailesnis ir atsargesnis. Taip jau yra: socialiniai potyriai skatina vis labiau saugotis. Kuo daugiau girdime – tuo labiau stengiamės apeiti įtartinas vietas ir žmones. Ir kai jau niekur nesijauti saugus, tikrai įdomu: kas žmonėms vis dar gali išbudinti žmogiškumą?

KOKS POVEIKIS?

Net jei ir esate visus užjaučiantis ir krapštote pinigus prašantiems išmaldos arba, priešingai, laikotės principo, kad „kiekvienas esame savo gyvenimo kalvis“, socialiniai eksperimentai vis tiek verti dėmesio. Jie padeda pamatyti kai kuriuos dalykus iš šalies, kad ir kokie Jūsų moraliniai nusistatymai bebūtų.

Pirmiausia, juk baisu būti abejingam. Neveltui yra sakoma, kad „neperėjęs kito gyvenimo kelio – negali jo teisti“, o taip dauguma elgiasi su elgetaujančiais. Mes praeiname pro šalį, nes tai „ne mano reikalas, dar pats nukentėsiu“– taip dažnai reaguojama į muštynes, kivirčus ar užpuolimus. Ir dažnas apsimeta, kad negirdi, kai kažkas netoliese pravardžiuojasi, keikia arba žemina kitą.

Antras dalykas, kurį pajėgus atskleisti socialinis eksperimentas – kaip mumyse kyla gėdos jausmas už kito poelgius – nieko nenusikaltusio žmogaus išvaizdos ar stiliaus pravardžiavimą, aptarnaujančio personalo šokdinimą bet kokioje prekybvietėje arba besikeičiančio praeivio pokalbį. Kai kurių žmonių elgesį esame linkę išgyventi ir prisiimti sau, nevalgingai mąstydami, ką tuo metu darytume patys.

Na ir galiausiai – kylantis noras padėti. Tai svarbiausias socialinio eksperimento siekis ir ašis, apie kurią sukasi šie tyrimai. Kai kuriose dirbtinėse situacijose, sukurtose patikrinti žmonių reakcijas, pasielgiama ne tik žmogiškai, bet įkvepiančiai. O ir eksperimento dalyvių žodžiai nueina taip giliai, kad verta įsidėmėti ir pacituoti.

2

PAŽIŪRĖK

Temų, kuriomis žaidžiama, spektras tikrai platus. Internete galima peržiūrėti ne tik pamokančių, bet ir kone absurdiškų tyrimų, kaip, pavyzdžiui, „Kiek iš 200 merginų sutiks pasimylėti su nepažįstamuoju“ ir tokius rezulatus palyginti su priešingos lyties atstovų tyrimu. Tačiau aktualiausiomis temomis lieka rasė, socialinis statusas ir vaikai. Kodėl? Pažiūrėkite ir įvertinkite: ar gerklėje nekyla gniužulas?

RASĖ

Lietuvoje atliktas plačiai socialiniuose tinkluose išplitęs eksperimentas rasizmo tema. „Svetimageda.lt“ paskelbė, kad kviečia neprofesionalius aktorius sudalyvauti reklamos kastinge. Skelbime nebuvo minima, apie ką bus reklama. Atvykusiųjų buvo paprašyta luktelti laukiamajame ir paslėptomis kameromis užfiksuota, kaip elgiamasi, kai juodaodis vaikinas paprašo išversti gautą lietuvių kalba tekstą į anglišką. Visa esmė slypi būtent tekste, kurį kai kurie netgi atsisako išversti. Kodėl? Gali pamatyti čia:

Iš gana iš netikėto kampo rasizmo tematika pažvelgiama amerikiečių kurtoje laidoje pavadinimu „What would you do?“ (liet. O ką darytum tu?). Čia sudaroma nebūdinga priešprieša: baltaodis asmuo tarp juodaodžių. Dėl kokių ištartų žodžių socialiniai tinklai lūžo cituodami juodaodę moterį, kuri sustabdė konfliktą, pamatyk čia:

http://scout.org/node/26040?language=ru

SOCIALINĖ ATSKIRTIS

Berlyno centre įrengtas aparatas viliojo praeivius įsigyti marškinėlius už vos 2 eurus, su sąlyga prieš tai peržiūrėti siužetą, kaip jie kuriami. Tokiu būdu buvo minima 2013 m. Bangladeše įvykusi tragedija, kai griuvo siuvykla (gaminusi rūbus amerikietiškam prekės ženklui), kurioje nebuvo laikomasi saugumo reikalavimų. Kaip tokiose vietose dirba žmonės ir kodėl praeiviai atsisakė marškinėlių:

Nematomi žmonės? Ar į benamių vietas pasodinus jūsų šeimos narius praeitumėte pro juos nė nepastebėję, kad tai jūsų artimieji? Dėl ko susigraudino šio socialinio eksperimento dalyviai?

VAIKAI

Norvegai, kurie itin deklaruoja savo rūpestį mažamečiais vaikais, nusprendė patikrinti, kaip nepažįstami žmonės reaguotų į vienišą ir sušąlusį vaiką. Juk dažnas žinome, kad vaikai išmokyti nebendrauti su nepažįstamais ir gali nedrįsti patys paprašyti pagalbos. Ar nepasiūlydami jos neliksime abejingi?

http://www.ve.lt/video/video-naujienos/socialinis-eksperimentas-reakcija-i-salanti-vaika/

Ar ne ironiška, kaip XXI amžiuje kovojama dėl kiekvieno žmogaus išlikimo ir kuo ilgesnės gyvenimo trukmės, kai tuo metu pats žmogiškumas savaime kažkur dingsta? Socialiniai eksperimentai visuomet padeda tai prisiminti ir juk tikrai kažkur giliai suspaudžia, kai iš šalies pamatai skaudinamą kitokio tikėjimo, odos spalvos, socialinio statuso ar amžiaus žmogų. Tokį patį kaip mes – Žmogų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *