Subkultūros: stilius ar mada?

pagal | 2020 30 sausio

Nuo seno visi žinome, kad subkultūra yra ne tik aprangos stilius, bet ir gyvenimo filosofija, hobis, tai tarsi religija, išskirianti subkultūros atstovus nuo kitų pasauliečių, žmonių. Subkultūra yra kultūrologijos, sociologijos ir antropologijos terminas. Apskritai subkultūros formuotis pradėjo XX a. dėl įvairių istorinių ir socialinių pokyčių, žmonės ėmė atsiskirti į atskiras grupeles su savomis idėjomis, normomis bei alternatyviu požiūriu į pasaulį. Turbūt pirmieji apie kuriuos išgirdome buvo hipiai, vėliau sekė pankai, na, o iš šių skilo atšaka ir išsivystė gotai. Kelias, mums puikiai pažįstamas subkultūrų grupeles, anksčiau galėjome nesunkiai atskirti ir gatvėje: gotai, pankai, metalistai, skinai, reiveriai. Šiai dienai mes jų turime tiek, kad vargu ar sutilptume išvardinti viename lape.

m

Kas gi nutinka, kad vienos išnyksta, o atsiranda kitos? Ar subkultūrų tendencijas taip pat diktuoja mada? Tikėtina, kad taip, lygiai kaip mada daro įtaką mūsų kasdieniams sprendimams: tarkim, namus dekoruojame, atsižvelgdami į madą ir net mūsų valgomas maistas pasižymi kai kuriomis mados tendencijomis, pavyzdžiui, norint būti madingu jau nebeužtenka būti vegetaru, reikia būti žaliavalgiu. Apskritai natūralumo ir ekologijos tandemas šiuo metu mados viršūnėje.

Kitas subkultūrų formavimąsi lemiantis veiksnys šiandien, kaip ir anksčiau, yra muzika. Dažnai su vyraujančiu muzikos stiliumi pasipila ir subkultūrų banga. Tarkime, prieš keletą metų išpopuliarėjus Marilyn Manson topuose buvo gotika. Daugybė jaunuolių buvo pakerėti gotiškos filosofijos ir mistiško įvaizdžio. Buvo apstu gotiškų renginių, vienas populiariausių „Kunigunda Lunaria“. Vėliau ėmė populiarėti „pop punk“ rokas, tuomet gatvėse galėjome matyti daugiau nei įprastai paauglių pankų. Tuo metu buvo menkinama sintetinė muzika. Alternatyvios muzikos populiarumo banga diktavo štai tokį subkultūrų populiarėjimą, gausą ir pasiskirstymą.

su4

Laikui bėgant, į madą pradėjo grįžti sintetika, muzikos top’us vėl pasiekė elektronika. Vyraujantis elektroninis rokas atnešė naują subkultūros rūšį, iš gotikos išsivystė keistųjų emo mada. Išskirtiniai emo bruožai –  sušiaušta šukuosena ir iš gotų perimta juoda spalva, kurią jie paryškina itin ryškios spalvos detalėmis. Emo susilaukė aštrios gotikos pasekėjų kritikos dėl jų neaiškios filosofijos ir kopijavimo, neva gotikos iškraipymo. Kiek vėliau, vėl sugrįžus blizgučių ir lengvo pop stiliaus muzikai, subkultūrų gausa kiek aprimo. Prasidėjo lėlių „barbių“ grožio supratimo era, kai daugybę pankių pavirto į glamūrines auksaplaukes rožinėmis lūpytėmis.

b

Su kiekviena muzikos era užplūsta ir mutuoja vis daugiau skirtingų subkultūrų. Neseniai prabilta ir apie tokį dalyką, neva subkultūros apskritai nyksta, nes priklausymas joms nebeteko prasmės. Gyvename naujųjų technologijų amžiuje, žmonės tapo liberalesni, interneto galia palengvino informacijos sklaidą, atsirado daugybė naujų komunikacijos formų. Daugelis anksčiau neformatu laikytų dalykų, šiomis dienomis tapo norma mūsų visuomenėje. Nors dažniausiai patys subkultūrų atstovai purtosi to, kas populiaru, ir visaip bando išsiskirti savo savitumu, tačiau sunku paneigti, kad „pop“ pasaulis iš tiesų vaidina didelį vaidmenį jų pačių „populiacijose“.

Vyraujančios mados tendencijos lemia, kokios subkultūros vyraus, o kurios tiesiog bus užmirštos ir tik praėjus keletui metų, kai mados vėl pasikeis, mes jas prisiminsime, o su naujais mados gūsiais ir naujovėmis išvysime naujų subkultūros atšakų. Žinoma, yra ir tokių šventai prisiekusių subkultūros atstovų, kurie nei gyvenimo filosofijos, nei stiliaus nekeičia ir yra ištikimi savo gyvenimo būdui visą gyvenimą. Galbūt tai ir yra tikrieji subkultūrų atstovai, o ne tie, kuriems tai tiesiog mados reikalas ar paauglystės maištas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *