Tarptautinės Filosofijos dienos atgarsiai (video)

pagal | 2020 24 sausio

Lapkričio 15 dieną, Tarptautinės Filosofijos dienos proga, Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos studentų mokslinė draugija „Agora“ Kaune surengė viešų paskaitų ciklą „Miesto filosofija“. Šiais metais visi, kurie neabejingi filosofijai, galėjo apsilankyti trijose paskaitose.

Pirmąją paskaitą „Apie filosofiją“ VDU svečių namų salėje skaitė šio universiteto istorijos dėstytojas Rūstis Kamuntavičius.

Po paskaitos visi norintys galėjo apsilankyti Kauno arkivyskupijos jaunimo centre ir pasiklausyti garsaus mūsų miesto architekto Rimvydo Palio pamąstymų tema „Apie Kauno miesto filosofiją“. R. Palys, pasakodamas apie miesto istoriją ir dalindamasis savo prisiminimais, atkūrė senojo, savo jaunystės Kauno vaizdinį. Jo pasakojimuose galėjome pamatyti Kauną kaip legendinių kavinių ir restoranų, tokių kaip „Metropolis“, „Versalis“, „Tulpė“ miestą, taip pat Kauną kaip upių miestą; Kauną kaip kino teatrų miestą ir Kauną kaip unikalios prieškarinės moderniosios architektūros miestą.

Be to, R. Palys atkreipė dėmesį, kad nykstant tradicinėms, miesto gyventojų pamėgtoms susibūrimų vietoms, keičiasi ne tik miesto architektūrinis, kultūrinis veidas, bet ir žmonių santykiai. Todėl lygindamas savo jaunystės Kauną su dabartiniu, jis stipriai pasikeitusį miesto veidą lygino su žmogaus identiteto praradimu. Miestas, kurio unikalios istorinės vietos nėra išsaugomos, kartu praranda ir savo savastį. O tuo pačiu ir žmonės, nebeatpažindami savojo miesto, praranda dalį savo pačių istorijos. Todėl, pasak jo, bet kokie urbanistiniai miesto pokyčiai turi būti daromi neskubant ir labai gerai juos apgalvojus.

R. Palys studentams atskleidė daug negirdėtų faktų, susijusių su miesto praeitimi. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad Nemuno salos prieigose buvo statomi ir remontuojami laivai? Arba kad Nemuno krantinė siekė net centrinę miesto gaisrinę, o netoli šios buvo įsikūrusi prieplauka, nuo kurios gyventojai plaukdavo į Nemuno salą arba Aleksotą?

Susirinkę studentai uždavinėjo klausimus, susijusius ne tik su Kauno istorine praeitimi, bet ir dabartinio miesto aktualijomis ir problemomis bei leidosi į svarstymus apie utopinį šio miesto vaizdinį. Susitikimas su architektu R. Paliu, ko gero, ne vieną paskatino susimąstyti apie tai, kuo jam asmeniškai brangus ir įdomus Kaunas bei kokias jo vietas norėtųsi išsaugoti ateityje, o kurias būtų galima aptvarkyti arba visai pertvarkyti. Juk kaip ne kartą minėjo Rimantas Palys, miestas yra mūsų visų ir kiekvienas jame turime atrasti, vietas, kuriose būtų smagu lankytis.

Tarptautinę Filosofijos dieną užbaigė VDU filosofijos dėstytojas Viktoras Bachmetjevas su paskaita „Kas bendro tarp René Descartes’o ir Rokiškio Rabinovičiaus?“, kuri vyko Ryšių istorijos muziejuje. Didžiausias dėmesys jo paskaitoje buvo skirtas dabartinei švietimo sistemai aptarti.

V. Bachmetjevas išskyrė kelias, jo nuomone, labai svarbias problemas. Pirma, kad švietimo sistema yra organizuojama taip, kad visiškai neatsižvelgiama į kiekvieno žmogaus asmeninius gabumus ir juo labiau net nebandoma padėti jiems atsiskleisti. Iš to galima išvesti antrą problemą – dauguma jaunuolių, baigę mokyklas, tiksliai nežino, ką jie ateityje norėtų studijuoti. Tada jų sprendimui gali daryti įtaką tėvai, draugų pasirinkimas, studijų kaina, žadamos geros darbo perspektyvos ir pan. O tuomet dažnai įvyksta taip, kad jaunimas įstoja ne į tą specialybę ir vis tiek stengiasi ją baigti, nes visuomenėje vyrauja tvirtas įsitikinimas, kad be diplomo žmogus nieko negali pasiekti. Bet ar tikrai?

Taip pat, kaip vieną iš galimų studijų universitete alternatyvų, V. Bachmetjevas nurodė virtualią erdvę. Internete prieinamos tiek užsienio universitetų dėstytojų paskaitos, tiek mokytojų vaizdo pamokos ir daugybė kitos aktualios informacijos. Pasakodamas apie René Descartes‘ą, to meto intelektualų susibūrimus, vykdavusias intensyvias diskusijas ir susirašinėjimus laiškais, jis pateikė tokiam bendravimui šiuolaikinį atitikmenį, kurį kiekvienas galime pasiekti internete – blog’us. Vienas pavyzdžių – Rokiškio Rabinovičiaus tinklaraštis.

Studentai taip pat aktyviai įsitraukė į diskusiją apie švietimo sistemą, universitetų ir aukštojo išsilavinimo svarbą, pačių studijuojamus dalykus ir daugelį kitų jiems aktualių klausimų. Galiausiai, diskusija buvo pratęsta „Kultūros“ kavinėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *