Technologinis progresas kovoje su depresija ir kitais psichikos sutrikimais

pagal | 2020 31 sausio

Ar kada įsivaizdavote, kad jūsų asmenukė atskleis daug daugiau nei tai, kaip šiandien atrodote ar ką esate apsivilkęs?

techno

Šių metų sausį Teksaso valstijos sostinėje Ostine vykusioje konferencijoje „Dirbtinis Intelektas“, kompiuterinių technologijų profesorius Jiebo Luo, kartu su Ročesterio universiteto mokslininkais pristatė kuriamą programėlę, kuri bet kurį kompiuterį ar išmanųjį telefoną galės paversti aparatu, fiksuojančiu jūsų psichinės sveikatos būklę. Profesoriaus teigimu, programėlė yra nepastebima, naudojama panašiu principu kaip ir jau sukurtos bei plačiai naudojamos programėlės, kurios informuoja apie užkrečiamų ligų paplitimą ar teikia informaciją apie pilnavertę mitybą ir asmeninę sveikatą.

Kam reikalinga programa?

Psichikos sutrikimai tampa kasdienybe modernioje visuomenėje ir iššūkiu dabartinei sveikatos sistemai. Pritaikant plačiai visuomenėje naudojamas socialines medijas galima daryti milžinišką įtaką šioms sferoms.

Tikimasi, kad būtų galima šią programą naudoti kaip vieną iš komponentų, padedančių aptikti ir reaguoti į atsirandančius psichikos sutrikimus, pačiam vartotojui įvertinti ligos simptomus ir jų sunkumą bei priimti atitinkamus sprendimus, taip pat padėti gydytojams, šeimos nariams ir artimiesiems, prižiūrint pacientus.

Kaip ji veikia?

intele

Programėlės veikimo principas labai paprastas: naudojantis telefonu ar kompiuteriu, turinčiu vaizdo kamerą, jūsų asmenukė, vaizdo įrašas ir dalyvavimas medijose (įrašai) bus analizuojami, naudojantis tiek vaizdo transliacija, tiek jūsų pačių įrašais socialinėse medijose. Vartotojams nereikės atlikinėti jokių papildomų funkcijų: įvedinėti asmeninės informacijos ar prisijungti prie kitokių prietaisų, kadangi programa to nereikalauja.

Atliekant tyrimus yra fiksuojami širdies ritmo pakitimai, tai įmanoma padaryti stebint net tokius dalykus kaip minimalius pakitimus tiriamojo kaktos spalvoje. Taip pat programa analizuoja mirksėjimo dažnį, akių vyzdžių susitraukimą ir plėtimąsi, galvos padėties kitimą. Fiksuoti skirtingus parametrus reikia tam, kad gauti duomenys nebūtų neteisingai interpretuojami. Be viso to, programa taip pat seka, ką vartotojai veikia socialiniuose tinkluose, analizuoja jų išreikštas mintis, stebi kaip greit vartomi ir keičiami puslapiai. Pavyzdžiui, jei naudotojas jaučiasi pozityviai, jis linkęs praleisti daug mažiau laiko orientuodamasis į vieną veiklą, greit peršoka nuo vieno puslapio prie kito, kai tuo tarpu negatyviai nusiteikęs jis elgiasi priešingai. Taip pat fiksuojama, kaip dažnai ir greitai spaudinėjama pelė, klaviatūra, kokie straipsniai skaitomi. Visa informacija yra bendrinama ir sumuojama, tačiau ne visi analizės duomenys yra traktuojami vienodai, pavyzdžiui, patikimesniais laikomi vartotojo įrašai, o ne tai, ką jis skaito, kadangi minčių reiškimas yra tiesioginė emocijų išraiška.

Programos kūrimas ir pirmieji bandymai

Mokslininkai pirmiesiems programos bandymams į pagalbą pasitelkė savanorius, kuriems buvo išsiųstos žinutės naudojant socialinį tinklalapį „Twitter“. Tiriamajam perskaičius žinutę, buvo vertinama ir analizuojama jo emocinė reakciją į konkretų turinį. Surinkti duomenys apie žmonių emocinę būklę buvo sulyginti su tais, kuriuos pateikė patys savanoriai. Šis būdas leido patikrinti ir patobulinti programos veiksmingumą, ko pasekoje programa įstengė fiksuoti kaip jaučiasi naudotojas: teigiami, neigiami ar išlieka neutralus. Ateityje tikimasi, kad bus galima fiksuoti ir tokias emocijas kaip pyktis, nusivylimas ar liūdesys, kas leistų vartotojui geriau suprasti savo psichologinę būklę.

int

Galimybės ir pavojai

Mokslininkai supranta, kad programos naudojimas kelia etikos ir privatumo klausimus. Tačiau net ir faktas, kad naudotojas duoda leidimą būti stebimas ir fiksuojamas programėlės, neturėtų jo išgąsdinti, kadangi visa informacija yra pateikiama jo asmeniniam naudojimui, nebent jis pats nusprendžia šiais duomenimis dalintis. Dirbtinis intelektas dažnai verčia mus spėlioti ar jo teikiama nauda bus didesnė nei žala. Įsiskverbęs į visuomenę, jis svyruoja tarp inovacijų ir neužtikrintumo.

Šio tipo technologijos potencialas ir įtaka dar nėra iki galo aiškūs, tačiau galima tik įsivaizduoti, kiek privačios informacijos bus pasiekta ir panaudota be tos, kuri jau ir taip kasdien įrašoma naudojant socialines medijas. Nepaisant to, programa būtų vienas iš ryškiausių postūmių sveikatos ir technologijų srityje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *