Tiesiogiai iš UK: Škotija ir Dundee

pagal | 2020 31 sausio

Vos įvažiavus autobusu į Škotiją pakeri didžiuliai kalnai, kurie atrodo lyg sulipdyti iš kelių mažesnių kalnelių. Jausmas toks nepakartojamas, kad net užmiršti išsitraukti fotoaparatą, kad padarytum nuotrauką. Tiesiog nesinori sugadinti šio magiško momento. Taip pat sužavi ir daug kitų, atrodo, mažų dalykėlių, kurių turbūt nelabai pamatytum kituose pasaulio kraštuose.

Svarų įvairovė

Jungtinės Karalystės svarai

Pažintis su svarais buvo sėkminga ir greita. Deja, keistoka buvo matyti, kad 10-ties pensų moneta yra dvigubai didesnė už 20-ties arba svaro monetas. Svarai, kiek mačiau, skiriasi nuo pensų tik tuo, kad yra šiek tiek storesni ir turi ant monetos šono užrašą. Taip pat keistoka buvo ir tai, kad popieriniai Škotijos svarai skiriasi nuo popierinių Anglijos svarų. Škotija, kaip vietovė, kuri nepripažįsta karalienės, naudoja popierinius svarus be karalienės atvaizdo. Svarai dažniausiai yra su įžymių Škotijos žmonių atvaizdais. Kitaip yra Anglijos regione. Čia svarai privalo būti su karalienės atvaizdu. Taip pat verta paminėti tai, kad kai kurios parduotuvės Anglijoje nepriima škotiškų svarų, nes tai yra karalienės įžeidimas.

Pigių saldumynų įvairovė stebina

Pigūs saldumynai

Tiems, kurie dievina saldumynus, verta apsilankyti Jungtinėje Karalystėje (tiek Anglijoje, tiek Škotijoje) vien dėl didelio pigių saldumynų pasirinkimo. Čia pilna parduotuvių, kur vienas blokas (16 juostelių) KitKat saldainių, kurių skonio dar net nėra Lietuvoje, kainuoja tik svarą. Taip pat yra labai daug skanių ledų, kurių kiekis siekia kartais net iki 5 l. Tokie ledai dažniausiai taip pat kainuoja svarą. Pilna ir įvairių saldumynų, kurie yra atvežti iš įvairiausių pasaulio kraštų – Indonezijos, Kinijos, Jungtinių Amerijos Valstijų bei kitų. Jau nebekalbu apie torčiukus, dėl kurių net seilė ištįsta, sausainius, kurie kainuoja po 30 pensų bei įvairiausius saldumynus, kurių keli šimtai gramų, žinoma, taip pat kainuoja tik svarą.

Avys, ožkos ir karvės
Iš tiesų, kai atvažiavau čia pirmą kartą, nesitikėjau, kad ir čia bus taip paplitęs karvių arba ožkų auginimas. Bet jų čia pilna. Taip pat labai daug yra avių, kurios atrodo, laipioja net aukščiausiais kalnais, kad tik pasiektų daugiau lopinėlių žolės. Keistoka yra tai, kad jos čia ganosi iki pat vėlyvos nakties, net kai pradeda temti, jos čia teberupšnoja žolę.

Saulėtas Dundee oras - ne retenybė

Bjaurus oras – tik mitas

Kad ir kaip bebūtų keista, bjaurus Škotijos oras pasirodė tik prastokas mitas atvykus į nedidelį Dundee miestelį esantį netoli Edinburgo. Čia beveik visas dienas švietė saulė, nors ir nebuvo taip karšta kaip tuo metu Lietuvoje. Iš visos savaitės, kurią svečiavausi šiame mielame miestelyje, lijo tik porą paskutinių dienų. O ir lietus čia pasirodė ne toks kaip Lietuvoje. Jis Dundee miestelyje daug lengvesnis, gaivesnis ir toks mielas širdžiai. Nors niekada nebuvau didelė lietaus gerbėja, būtent tokios mintys kilo, kai pirmą kartą pajutau Škotijos lietų. Temperatūra Dundee miestelyje išsilaiko daugelį dienų apie +20 laipsnių, kas patiktų vėsesnį orą mėgstantiems žmonėms, tokiems kaip aš.

Vaizdas nuo Dundee Law kalno

Kalnas, nuo kurio matosi visas miestas

Dundee miestelis turi labai gražų, aukštą ir tikrai škotišką kalną, kuris atveria magišką miesto vaizdą naktį. Kopimas į patį kalną yra gana varginantis, nes tenka kopti keliu apie 20 minučių, o tada dar lipti laipteliais apie 10 minučių. Nors pavargimas nemažas, vaizdas nuo viršaus atperka visą kojų skausmą. Kai užkopi ir žiūrį į tą mažą Dundee miestelį iš viršaus, atrodo, kad esi „On top of the world“ (liet. „Ant pasaulio viršūnės“). Nuo pačios kalno viršūnės Dundee miestas matosi iš visų pusių – tiek upės krantinė, tiek kita kalno pusė, tiek kitas upės krantas. Tai sukelia tikrai magišką vaizdą, kuris išlieka atmintyje pakankamai ilgai.

Kita Dundee pusė

Kita upės pusė – lyg kitas pasaulis

Dar vienas Dundee miestelio smagumas – kelionė į kitą upės pusę. Nors perėjus ilgą tiltą, kur iš šonų važiuoja mašinos ir visada turi saugotis dviratininkų ir bėgikų, yra tas pats Dundee, jis atrodo kiek kitoks. Žinoma, nesiskiria viskas kaip diena nuo nakties. Stovi panašūs škotiški nameliai, važiuoja tokie patys autobusai ir automobiliai, gatvės lygiai tokio pat siaurumo. Bet, kad ir kaip bebūtų keista, vienoje pusėje namai atrodo paprastesni, o kitoje – lyg mažos pilaitės su gražiais sodeliais ir gėlynėliais. Taip pat vienoje pusėje yra puikus priėjimas prie upės žiočių, kur žmonės gali pasivaikščioti po gražų parkelį ir pamatyti įvairių paukščių ir vandens žinduolių būdingų šiam rajonui. Dar vienas keistokas dalykas yra tai, kad vienoje iš pusių yra daugiau gyvenamųjų rajonų, o kitoje gyvenamieji rajonai maišosi su įvairiomis parduotuvėmis.

Norėčiau pabaigti žodžiais iš vienos iš škotiškų dainų, pavadinimu „Brave“: „Scotland‘s blue mountains wild where hoary cliffs are piled“. Tiesiog man pasirodė, kad būtent šis sakinys geriausiai apibūdina pirmąjį įspūdį apie Škotiją, kuris, kaip sakoma, ir yra svarbiausias.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *