Vangiai atpažįstamos skraidančios lėkštės – „Frisbee“

pagal | 2020 26 sausio

Šią, paskutinę pavasario savaitę, „WE GO” organizatoriai nutarė užbaigti „Jaunimas už aktyvų laisvalaikį” programą. Penkiomis paskutinėmis pavasario darbo dienomis, organizatoriai siūlo įvairiausių pramogų ir susitikimų. Šį kartą man teko apsilankyti pirmajame renginyje, kuriame buvo pristatyta sporto šaka, pavadinamu Frisbee (liet. Frisbis).

Pirmiausiai, kas gi yra šis žaidimas, vadinamas Frisbi? Nors ši sporto šaka Kaune pradėta žaisti tik nuo 2008 metų, apskritai ji jau skaičiuoja savo 50 gyvavimo metus.  Iš italų kalbos išvertus žodį Firsbee, tai reiškia plastinė lėkštė, o Lietuvoje šis žaidimas dar yra žinomas kaip ultimeitas. Žaidžiama komandomis, jų kiekis priklauso nuo žaidžiamos aplinkos, pvz., jei lauke, komandose žaidžia po 7 žaidėjus, jei salėje, po – 5. Žaidimas taip pat dažnai žaidžiamas ir ant smėlio, tiesa, tai reikalauja papildomos fizinės ištvermės ir technikos. Žaidimo aikštelė daugumai gali priminti regbio lauką, ji yra suskirstyta zonomis, kiekviena komanda rungtynes pradeda savo aikštės pusėje, o norint pelnyti taškus, žaidėjai turi perduoti lėkštę komandos draugui esančiam priešininkų komandos pusės įskaitinėje zonoje.

DSC_0059

Tačiau čia žaidimas pasiūlo ir savo išskirtinumą. Šiame sporte kontaktas yra minimalus ir vengiamas, jame taipogi nėra ir teisėjo. Taisyklių pažeidimai yra sprendžiami tarp žaidėjų, taip siekiant ugdyti jų atsakomybę ir sąžiningumą.

Žaidimo koordinacija, jos tempas ir disko judėjimas taip pat priklauso nuo komunikacijos ir organizuotumo, nes bėgioti su disku yra draudžiama, jį pagavus, žaidėjas neatleidęs atraminės kojos turi atitinkamai 10/8 sekundes, priklausant nuo aikštės tipo, jį perduoti savo komandos draugui, o to nepadarius, lėkštė atitenka priešininkų komandai.

Nors žaidimas remiasi draugiškumu ir linksmo laiko principu, Frisbi siekia užtikrinti ir konkurencijos jausmą. Žaidėjų gynimasis apsibrėžia nekontaktine forma, tai daroma neįsiveržiant į asmeninę žmogaus zoną,  rankų mojavimas prieš oponentą yra pagrindinis ginklas suklaidinti ir taip siekiant išmušti diską iš jo, o diskui iškritus, jis atitenka varžovų komandai, todėl tiek motyvacinis, tiek emocinis pasirengimas šiame sporte taip pat yra pakankamai svarbios savybės.

DSC_0067

Dėka šio organizuoto renginio, šį žaidimą išbandyti teko ir man. Pirmasis mano pastebėjimas žaidžiant buvo ūgis, jo svarba neturėjo tokio svarbaus indėlio, kaip buvo manyta. Nors rankų ilgis padeda lengviau pasiekti aukščiau skrendančią lėkštę, subtili žaidimo stilistika sukuria galimybes lėkštę manipuliuoti visais aukščiais ir kampais, taip paaštrindama bei pagyvindama žaidimą. Kaip jau minėjau, svarbi ultimatumo dalis yra strategija ir organizuotumas, tą pilnai supratau tik po varžybų, mat didžiąją jų dalį mano mintys buvo sukauptos ties lėkštės, o ne žaidėjų gynimu. Visgi, po keliolikos minučių šį mastymą teko pakeisti, suvokus, kad užblokavus žaidėją ir esamą formaciją, bus automatiškai užblokuota arba bent jau sutrikdyta ir lėkštės trajektorija. Šio stiliaus dėka man netgi pavyko įmušti įvartį. Nors komanda, kurią aš atstovavau, pralaimėjo, nesišypsoti žaidžiant šį žaidimą buvo sudėtinga, kadangi atmosfera buvo išties nuostabi.

DSC_0103

Šį renginį vedė Kauno profesionalios ultimeito „Skraidančių dramblių“ komandos įkūrėjas ir aktyvus šio sporto propaguotojas Mindaugas Likas. Pasibaigus rungtynėmis, Mindaugas į klausimą, ar šis renginys atitiko jo lūkesčius, atsakė su šypsena. Jis buvo maloniai nustebintas tuo, kad į jį susirinko žymiai daugiau žmonių nei jis tikėjosi. Tiesa, atsižvelgus į tai, kad šis sportas yra nekontaktinis ir siūlo alternatyvų konkurencinį modelį, Mindaugas pasigedo merginų (rungtynėse žaidė tik 1 mergina), kadangi ši sportą profesionaliai žaidžia ir dailiosios lyties atstovių komandos. Paprašytas apibūdinti šį žaidimą trimis žodžiais, Mindaugas ilgai nesvarstydamas atsakė, kad tai greitas, draugiškas ir smagus žaidimas. Tiesa, paklaustas ar Kaunas sudaro pakankamas galimybes užsiimti šiuo sportu mieste, Mindaugas didesnių pastabų šiuo klausimu neturėjo, tačiau, kalbant apie treniruotes ant smėlio, jam pasirodė, kad santakos parko smėlio aikštelė galėtų susilaukti kiek truputėlį daugiau dėmesio, kadangi šiuo metu joje nėra pakankamai vietos ir priežiūros tinkamai treniruotis, ypač esant didesniam žmonių kiekiui.

Taigi, jei ši sporto šaka jus sudomino, ar iškilo daugiau klausimų jos atžvilgiu, išsamesnę informaciją apie ją, visada galite rasti oficialiame ultimeito internetiniame portale Frisbee.lt, o jei susidomėjote skraidančiais drambliais ir nutarėte išskleisti sparnus bei prisijungti prie šios bendruomenės ar pasidomėti jos veikla, juos galite rasti jų Facebook viešoje paskyroje, pavadinimu „Ultimate Frisbee Kaunas“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *