Visi vienodi, visi skirtingi

pagal | 2020 24 sausio

Viena iš galimybių, kurias siūlo šiuolaikiniai universitetai – Erasmus programa, skatinanti studentų mobilumą ir stiprinanti Europos aukštųjų mokyklų bendradarbiavimą. Nutiko taip, kad ir aš vienam semestrui tapau šios programos dalimi. Prieš išvykdama studijuoti į Vokietiją jaudinausi, kas nutiks su mano mokymosi rezultatais, kurie iki šiol buvo gan neblogi, tačiau grįžusi supratau, kad vis dėlto svarbesni buvo ne teoriniai, o „kultūriniai“ mokslai, kurių patirtimi ir noriu pasidalinti.

Būk punktualus.  Turbūt ne vienas esate girdėję apie vokiečių punktualumą, kuris yra laikomas jų kultūros vertybe. Manydama, kad tai vienas iš stereotipų, nebeegzistuojančių šiuolaikinėje Vokietijoje, stipriai suklydau. Jau pirmą susipažinimo dieną, dėstytoja pabrėžė – nedrįskite vėluoti. Ji taip pat patarė, kad žinant susitikimo laiką patartina atvykti 10-15 minučių anksčiau, kaip sakoma: „just in case“, nes pavėlavęs net ir 5 minutes, galite būti nebelaukiamas ar nebepageidaujamas. Norite tikėkite, norite ne, bet mokantis ten nė karto neteko laukti vėluojančio dėstytojo ar draugo. Viskas pagal planą.

Pamiršk krepšinį. Geriau nepykdyti vokiečių kalbomis apie tai, kad krepšinis – šauniausias žaidimas pasaulyje. Jiems tai nė motais. Futbolas ir dar kartą futbolas — tai žaidimas, kuris vokiečiams toks pat „šventas“ kaip mums krepšinis. Tad jeigu ruošiatės vykti į Vokietiją, pasisėdėjimus baruose prie televizijos ekranų, transliuojančių lakstančius Lavrinovičius, teks pakeisti į ne mažiau audringesnį futbolo mačą. Vis dėlto, nenukabinkite nosies, nes alaus išgersite tiek pat daug…

Brandenburgo vartai, Berlynas

Gerk ir mėgaukis daugybe alaus rūšių, bet nutylėk, kad Lietuvoje gaminamas skanesnis. Keista, tačiau vienas iš bendrų bruožų, kurį pastebėjau yra tas, kad tiek vokiečiai, tiek mes, lietuviai, ypač didžiuojamės alaus gamyba ir pasirinkimo gausa savo šalyse ir manome, kad esame geriausi šioje srityje. Išvada paprasta: norint išvengti kultūrinio konflikto teks trumpam pamiršti savo „tautiškumą“ ir leisti vokiečiams pasididžiuoti tuo, ką jie mano turintys geriausio.

Skleiskite žinią apie Lietuvą! Niekada nemaniau, kad žmonės iš kitų valstybių iš tiesų nežino kur yra Lietuva, kokia yra jos sostinė ir taip dažnai sieja mus su Rusija. Pasirodo, kad tai ne stereotipas, o gryniausia tiesa. Dažnas vokietis studentas, kuris, atrodo, gyvena ne taip toli nuo mūsų, nežino, kurioje pasaulio vietoje yra Lietuva. Daugybė žmonių mano, kad tai dalis Rusijos arba Latvijos, nes kažkodėl ne kartą išgirdau, kad Lietuvos sostinė yra Ryga. Imu manyti, jog galbūt mokslas Lietuvoje tikrai stipresnis nei kitose šalyse? Na, bent jau geografiją mokame tikrai geriau…

Sutikęs Lotynų amerikietį – apkabink. Kadangi dauguma mano kolegų buvo iš Lotynų Amerikos, pabaigai norėčiau papasakoti tai, ką iš jų išmokau. Keista, bet jei sutikęs Lotynų amerikietį jo neapkabinsi, gali būti palaikytas ypač nedraugišku, šaltu žmogumi. Dar blogiau – niekas nė nesileis su tavimi į kalbas, norėdamas užmegzti ryšius. Sunku pamiršti, kad pristatant Lietuvą, dauguma kolegų buvo nustebę, kai pristačiau vieną iš stereotipų, kad mano tėvynėje viešajame transporte ar tiesiog gatve einantis ir besišypsantis žmogus yra dažnai palaikomas užsieniečiu, nes lietuviams tiesiog nebūdinga šypsotis. Anot Paulo, kuris yra kilęs iš Brazilijos, jų šalyje kelionė autobusu yra lyg šventė. Pažįstami ar ne, visi randa bendrą kalbą. Nebūna taip, kad žmonės tiesiog sėdi nusisukę į langus ir vengia būti užkalbinti. Lotynų amerikiečiai yra labai šilti ir draugiški žmonės, tad nenustebkite, jei pažinties metu būsite apkabinti ar net pabučiuoti.

East side gallery

Vėluok! Atvirkščiai nei vokiečiai, Lotynų amerikiečiai visada vėluoja. Ir dar kaip! Jei susitarėte susitikti 22:00 valandą, tuo metu galite tik pradėti ruoštis. 1-2 valandos vėlavimo yra mandagu ir laikoma norma. Galite įsivaizduoti, kad mano mieliems kolegoms iš Meksikos, Brazilijos ir Peru buvo gan sunku prisitaikyti prie vokiečių kultūros.

Pabaigai tiesiog noriu pasidžiaugti tuo, kad universitetai suteikia galimybę savo studentams praplėsti akiratį ir iškišti nosis už Lietuvos ribų. Keista, tačiau programos aprašuose dažnai pasigendu to, kas mano nuomone ir yra šios programos esmė – PAŽINK PASAULĮ!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *